Bylinky jsou odedávna nedílnou součástí svátku známého jako Velikonoce. Mnohé z nich jsou přitom často považovány za plevel.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je vesměs považována za plevel, nikoli za zdravou bylinku, kterou ovšem je. Navíc má poměrně široké uplatnění v kuchyni. Bývá např. součást velikonoční nádivky, ale připravit si z ní můžete rovněž špenát nebo čaj či šťávu, které jsou ideální pro jarní očistnou kůru. Navíc si lze vytvořit i sirup, který působí kladně na metabolismus a trávicí soustavu. Zkrátka a dobře zkuste letos na Velikonoce vsadit na sílu kopřiv, ochutnáte něco nového a navíc uděláte mnoho prospěšného pro své zdraví.
Bršlice kozí noha
Další jarní bylinkou, která má pověst neužitečného plevele, ale hodí se na Velikonoce, je rostlina s poněkud zvláštním názvem bršlice kozí noha. Především mladé rostlinky mají pikantní chuť a opět je můžete použít nejen do velikonoční nádivky, ale také na přípravu špenátu, který bude mít poněkud netradiční chuť. Bršlice je navíc velmi zdravou rostlinou, když např. obsahuje 4× více vitamínu C než citrón! Můžete si z ní tedy připravit i zdravý jarní čaj, který posílí váš imunitní systém.
Pampeliška lékařská
Do třetice bylina, která je považována za plevel, i když poněkud hezčí než kopřiva nebo bršlice. Pampeliška lékařská, která je známa rovněž jako smetánka lékařská, disponuje žlutými květy, které lze použít k dekoračním účelům. Na Velikonoce ovšem můžete využít i listy, a to do nádivky. Doplní ji totiž o látky, které účinkují při potížích ledvin a močových cest. A pokud už na pampelišky vyrazíte, přineste si jich domů více, protože si lze připravit i chutný a zdravý pampeliškový med.
Fialka vonná
Fialka vonná (správně violka vonná) je na rozdíl od předešlých tří rostlin „chtěná“. Jde totiž o krásnou bylinku s fialovými květy, které navíc krásně voní, takže je považována za jednoho z „poslů jara“. Proto vyrazte ven a natrhejte si květy a lístky této rostliny, i ty se totiž skvělé hodí do velikonoční nádivky. Zároveň si můžete připravit čaj nebo sirup, které např. příznivě ovlivňují vykašlávání. A podle našich návodů si můžete udělat i pleťovou vodu z fialek či fialkový olej, které kladně působí na pokožku.
Petrželová nať
Petržel je oproti předešlým rostlinám běžnou kuchyňskou ingrediencí, kterou využívá více či méně snad každý kuchař. Není tedy divu, že je v současné době ve velikonoční nádivce i dalších receptech s Velikonoci spojenými asi nejvyužívanější rostlinou. Nejenže přitom dodá pokrmům specifickou chuť, ale zároveň pomáhá s trávením, vylučováním i krevním oběhem. Ovšem pozor! Petržel by ve větším množství neměli používat lidé s onemocněním ledvin a těhotné a kojící ženy.
Medvědí česnek
Do velikonoční nádivky můžete přidat ještě jednu jarní rostlinu, kterou si lze bez problémů natrhat. Jedná se o medvědí česnek (správně česnek medvědí). Tato bylinka roste pouze na jaře, přičemž se obvykle vyskytuje ve vlhkých, tedy lužních lesích, ale také v listnatých lescích poblíž potoků. Uplatněná přitom nachází např. pro účinnou jarní detoxikaci, ale kladně působit může i na trávení. Podle našeho návodu si lze navíc připravit kupříkladu pesto, ale máme pro vás recept i přímo na nádivku.
Upozorňujeme: mezi další bylinky, které je možné použít do velikonoční nádivky, patří např. popenec obecný, kozlíček polní (polníček), špenát nebo rukola.
Napište komentář