Zběhovec plazivý patří díky obsahu účinných látek mezi léčivé rostliny. Kladně účinkuje např. na dýchací cesty, na druhou stranu byste to s množstvím neměli přehánět.
Výskyt: zběhovec plazivý roste prakticky po celé Evropě, a to včetně České republiky. Nalézt jej ale můžete také v Přední Asii, na severu Afriky, stejně jako v Severní Americe. Jedná se tedy o široce rozšířenou rostlinu.
Popis a účinné látky: tato menší bylinka z čeledi hluchavkovitých měří maximálně 20 cm. Zběhovec plazivý má čtyřhranný stonek a rozmnožuje se plazivými výběžky. Jeho listy jsou eliptické, dužnaté a přisedlé. Rostlina kvete od dubna či května do července a modrofialové (či jinak barevné) květy vytvářejí vrcholový klas. Plodem je tvrdka. Zběhovec plazivý obsahuje minerální látky, třísloviny, hořčiny, éterické oleje, organické kyseliny a další účinné látky.
Užitečné části: sbírána je kvetoucí nať.
Léčivé účinky zběhovce plazivého
Zběhovec plazivý patří díky obsahu účinných látek mezi léčivé rostliny. Kladně účinkuje např. na dýchací cesty, když pomáhá při kašli a nachlazení a pozitivně působí rovněž na zánět průdušek a astma, což je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Dále jej můžete vyzkoušet při chrapotu a bolestech v krku a doporučován bývá dokonce i při zánětu hlasivek a ztrátě hlasu.
Zběhovec plazivý by měl rovněž kladně účinkovat na trávení, neboť podporuje tvorbu žluči, zlepšuje trávení i zažívání a podílí se také na léčbě bolestí trávicí soustavy. Rostlina dále příznivě ovlivňuje metabolismus (látkovou přeměnu), stejně jako činnost jater a lze ji zkusit i při mírně zvýšeném krevním tlaku. Navíc má hojivé vlastnosti, takže zevně urychluje hojení ran i podlitin.
Použití zběhovce plazivého
Zběhovec plazivý není ani zdaleka jedinou bylinkou účinkující při respiračních potížích. Podobně můžete využít i známější mateřídoušku, lékořici či podběl. Pokud jste je však už vyzkoušeli a nepomohly vám, připravte si nálev právě ze zběhovce. Na hlasivky ho lze navíc vyzkoušet v čajové směsi obsahující nejen zběhovec, ale třeba také již zmíněný podběl nebo proskurník. Budete-li chtít rostlinu použít zevně, doporučována bývá především bylinná koupel, v níž byste měli oplachovat špatně se hojící rány.
Co se týče vnějšího uplatnění, připravit si můžete také krém ze zběhovce plazivého. Stačí, když hrst rostlinky zalijete cca 250 g rozehřátého kokosového oleje a necháte několik dní macerovat. Poté tuto směs opět rozehřejete, přecedíte a přidáte zhruba 30 g včelího vosku. To je vše. Doplňme, že zevní využití a využití ve směsích je ideální, protože tato bylinka je mírně jedovatá, takže by se vnitřně určitě neměla používat ve větším množství. Kvůli chuti se ostatně nehodí ani k přímé konzumaci
Zběhovec plazivý a jeho pěstování
Dříve byl u nás zběhovec plazivý pěstován zejména jako léčivka. V současné době už se však spíše vysazuje jako okrasná půdokryvná rostlina. Není přitom náročná na pěstování a někdy se může rozmnožit i více, než jste čekali. V každém případě se množí semeny, dělením trsů či kořenovými výběžky. Zběhovci plazivému vyhovují slunná stanoviště i polostín a měli byste ho umístit do humózní a výživné půdy. Bylinku je také vhodné pravidelně zalévat, aby dobře prosperovala.
Fotogalerie:
Napište komentář