Zahradní pergoly dnes téměř neodmyslitelně patří ke každému domu. Zatímco většina z nás má představu, že jde o zázemí sloužící k relaxaci a společenským sešlostem, může jít i o praktické zázemí například pro vypěstování bylinek. Inspirujte se, jakými způsoby lze pergolu využívat.
Relaxace: Ranní káva a večerní odpočinek
Primárním účelem každé zahradní pergoly je především vytvoření příjemného zázemí pro každodenní odpočinek. Pergola je jako stvořená ke snídani během letního rána a naopak k příjemné relaxaci u oblíbené knihy během víkendů.
Společenské události: Grilování, dětské oslavy, svatby
Druhou velmi častou úlohou pergol je vytvoření zázemí pro zahradní sešlosti s rodinou a přáteli. Kdo se netěší na letní zahradní grilování, kdy skvělé jídlo z grilu bude vonět až do okolí?
Pergolu ale oceníte i u méně častých příležitostí – skvěle bude sloužit vašim potomkům jak při dětských oslavách, tak později k seznamování během studentských večerů a později třeba i během svatby.
Pěstování květin, bylinek a zeleniny
Pergolu ale můžete proměnit i v zahradní ráj. K dřevěným pergolám doslova patří popínavé rostliny. Umístit můžete ale i závěsné květináče i truhlíky a vyvýšené záhony. Můžete si tak například vypěstovat rajčata či čerstvé bylinky, které ihned spotřebujete během grilování. Není nad to utrhnout si trochu čerstvé bazalky na salát, nebo snítku voňavého tymiánu na plátek masa. A čerstvé rajské jablíčko čerstvě utržené z keříku svou chutí oslní úplně každého.
Ekologie – elektřina, dešťová voda
Existují ale i velmi moderní využití zahradních přístřešků. Přestože klasická dřevěná pergola neobsahuje souvislou střešní krytinu, moderní hliníkové pergoly lze doplnit i solárními panely či systémem pro zachycení dešťové vody. Fantazii se meze nekladou – pergolu lze proměnit v ekologický koutek, který bude šetřit přírodu i vaši peněženku.
Napište komentář