Vrbovka malokvětá je bylinka, kterou v mnoha knihách s léčivkami vůbec nenajdete. Přesto byla pro své blahodárné účinky na lidské zdraví používána už v dávných dobách.
Výskyt: vrbovka malokvětá se vyskytuje na většině evropského kontinentu včetně České republiky. Roste také v západní Asii a menší populace se objevují i na severu Afriky a ve střední Asii. Vyskytuje se tedy na mnoha místech světa.
Popis a účinné látky: jde o trvalku z čeledi pupálkovitých, která může měřit pouze pár desítek cm, ale někdy dorůstá i do výšky 80 cm. Vrbovka, které se říká také „ženský vlas“ nebo „chmejřisko“, má přímou lodyhu, která je chlupatá. Listy jsou kopinaté a disponují lehce zubatým okrajem. V našich podmínkách rostlina kvete od června do září a její malé květy, k nimž koneckonců odkazuje i druhový název, mají světle růžovou barvu. Někdy ovšem mohou být i červené. Plodem je dlouhá tobolka. Vrbovka malokvětá obsahuje účinné látky jako flavonoidy, třísloviny či ellagitaniny.
Užitečné části: používána je nať, a to i s květy a listy.
Léčivé účinky vrbovky malokvěté
Vrbovku malokvětou v mnoha knihách s léčivkami vůbec nenajdete. Přesto byla pro své blahodárné účinky na lidské zdraví používána už v dávných dobách. Časem se na ni sice zapomnělo, dnes se jí ale znovu začíná dostávat zasloužené pozornosti. Rostlina bývá zmiňována pro své detoxikační účinky. Nepřekvapuje tedy, že je někdy uváděna jako součást čajových směsí, které mají pročišťovat organismus. Pozitivní vliv má rovněž na kožní potíže, jako jsou ekzémy nebo akné.
Vrbovka malokvětá pomáhá léčit i na různé záněty, neboť působí protizánětlivě. Využívána proto bývá i při zánětech močových cest a močového měchýře. Pomoci ovšem může i s ledvinovými problémy. Předně je zmiňována v souvislosti s potížemi s prostatou. Účinkuje při všech nezhoubných onemocněních předstojné žlázy, a to včetně prostatitidy (zánět prostaty). Někdy se ovšem uvádí, že má vrbovka pozitivní vliv i na léčbu nádoru prostaty. Účinky při zhoubných onemocněních jsou ovšem sporné, takže je v takových případech vhodné její použití konzultovat s lékařem.
Napište komentář