Vitamín E je vitamínem rozpustným v tucích. Jeho příjem má podstatný vliv na naše zdraví. Jde např. o nejdůležitější antioxidant v lidském těle.
Vitamín E neboli tokoferol patří mezi vitamíny rozpustný v tucích. Ačkoli se mu při rozmluvách o zdraví prospěšných látkách většinou nevěnuje taková pozornost jako dalším, jedná se o velmi podstatnou skupinu přírodních chemických látek. Především jde o nejdůležitější antioxidant v lidském těle. Proto jej musíme přijímat ve stravě v dostatečném množství, a to i vzhledem k dalším jeho účinkům, o nichž se podrobněji rozepíšeme na následujících řádcích.
Upozorňujeme: měli byste vědět, že se vitamín E během přípravy potravin, které ho obsahují, ničí. Živočišné produkty je tedy vhodné v co možná nejvyšší míře nahradit potravinami, jež nepotřebují tepelnou úpravu a určitě je konzumovat syrové či minimálně tepelně upravené.
V jakých potravinách se vitamín E vyskytuje?
Vitamín E se vyskytuje v mnoha potravinách. Jedná se o živočišné produkty jako maso, mléko nebo vaječné žloutky. Důležitým zdrojem jsou ovšem i rostlinné oleje, především dýňový, sójový, lněný a konopný. Měli by však být panenské, tzn. za studena lisované, aby byl obsah vitamínu E opravdu vysoký (viz výše). Dalším bohatým zdrojem jsou semínka, a to pro mnohé možná překvapivě z ovoce (např. z malin či brusinek). Obsažen je navíc i v ořeších, avokádu či v klíčcích (především pšeničných).
Blahodárné účinky vitamínu E na lidské zdraví
Podstatnou vlastností vitamínu E jsou silné antioxidační účinky. Díky tomu pomáhá tělu ve zbavování se škodlivých účinků volných radikálů, které mají vliv na rozvoj některých chorob a podílí se na fyziologickém stárnutí lidského organismu. Vznikají přitom i při fyzické aktivitě, takže potraviny s vysokým obsahem vitamínu E určitě potřebují sportovci.
Kladný vliv má ovšem i na kardiovaskulární systém, protože pomáhá udržovat rovnováhu mezi „hodným“ (HDL) a „zlým“ (LDL) cholesterolem. Zároveň působí preventivně proti nádorovým onemocněním, pozitivně i na pohlavní žlázy a spolupodílí se na správném průběhu těhotenství. Ve stravě by měl být tedy přítomný prakticky neustále.
Negativní důsledky nedostatku a přebytku vitamínu E
Nedostatek vitamínu E se může projevit hned několika komplikacemi. Předně jde o negativní vliv na vstřebávání a šíření tuků v těle. Důsledkem může být i cystická fibróza, na které se ovšem podílí i deficit dalších vitamínů rozpustných v tucích a některých jiných látek. Avitaminóza způsobuje rovněž poruchy nervové soustavy, imunity nebo plodnosti.
Dostatečný příjem vitamínu E si je tedy nutné pohlídat, na druhou stranu existuje i možnost předávkování, ačkoli riziko není nijak vysoké. Pokud ovšem k hypervitaminóze dojde, výsledkem je horší vstřebávání vitamínu K, jenž má podstatný vliv na srážlivost krve a mineralizaci kostí.
Tip na závěr: mezi důležité vitamíny rozpustné v tucích patří rovněž „áčko“, „déčko“ a již zmíněné „káčko“, jak se ostatně dočtete v našich článcích, které se těmito mikronutrienty zabývají. Pracujete-li na svém zdraví, jejich příjem byste rozhodně neměli podceňovat.
Napište komentář