Tymián je vlastně jiný název pro mateřídoušku obecnou. Ačkoli jsou jeho sušené větévky, listy a květy používány jako koření v kuchyni, zároveň se jedná o léčivou rostlinu. Účinkuje přitom nejen vnitřně, ale také zevně. Taková tymiánová mast má kupříkladu kladný vliv při chřipce, kašli a rýmě, neboť usnadňuje vykašlávání, přičemž ulevuje i při dýchacích potížích, bolestech v krku, hlavy a kloubů. Navíc může zklidňovat, pomáhat s křečemi nebo nadýmáním.
Připravíme si:
- 5 lžic sádla či bambuckého másla
- 5 lžic čerstvého nebo sušeného tymiánu
- éterický olej EUKALYPTUS
- esenciální olej LEVANDULE
Fáze 1: Ve vodní lázni na mírném ohni rozehřejeme stejné množství sádla (5 lžic) nebo jiného masťového základu (např. bambucké máslo). Do roztopeného přidáme čerstvý, omytý, osušený a nadrobno nakrájený tymián (také 5 lžic). Můžete použít i sušený.
Fáze 2: Zvolna zahříváme a mícháme po dobu 15–20 minut a odstavíme. Necháme odležet 24 hodin na chladném a suchém místě. Tento postup můžeme opakovat i 3×, každý den 1×, aby do masti přešlo co nejvíce účinných látek.
Fáze 3: Směs opět zahřejeme, aby byla tekutá, a přecedíme přes plátýnko (důkladně vymačkáme) do vhodné nádoby. Potom přidáme pár kapek éterického oleje EUKALYPTUS (tato silice se výrazně uplatňuje jako podpůrný prostředek v oblasti nosních, ušních a krčních onemocnění, kdy usnadňuje vykašlávání, dýchání, pomáhá při zánětech nosních dutin, odstraňuje bolest v krku. Kromě toho také snižuje horečku, mírní bolesti hlavy. Eukalyptus má silné antiseptické, antivirové a protistafylokokové účinky.) a pár kapek esenciálního oleje LEVANDULE (tato silice má zklidňující účinky, snižuje krevní tlak, pomáhá při bolestech, srdečních a emočních obtížích od arytmie až po deprese, hysterii či nespavost, vhodná v těhotenství a pro děti).
Fáze 4: Na závěr tekutinu nalijete do připravených kelímků. Má přitom ve výsledku tmavě zelenou barvu, po ztuhnutí světe zelenkavou, její vůně je velmi příjemná a jemná. Tymiánová mast je hotová.
Použití:
- při nachlazení mažeme pod nos, na hrudník a záda (vhodné i pro děti)
- při nadýmání a průjmu mažeme na břicho
- při bolestech kloubů a revma aplikujeme přímo na postižené místo
- při poštípání hmyzem natíráme postižené místo
Napište komentář