Třapatka nachová (echinacea) se řadí mezi účinná přírodní antibiotika. Výrazně přitom podporuje imunitu, neboť stimuluje imunitní systém. Už severoameričtí indiáni ji používali jako léčivku.
Výskyt: původní domovinou echinacey je Severní Amerika. Dnes se ovšem pěstuje i na dalších místech, a to včetně evropského kontinentu. Používána je totiž takřka po celém světě.
Popis a účinné látky: třapatka nachová je stejně jako mnoho dalších léčivek řazena do čeledi hvězdnicovitých. Jedná se o trvalku, která může dorůstat až do výšky 100 cm. Listy jsou chlupaté, řapíkaté a kopinatě vejčité. Květa mají především nachovou barvu, což ostatně dokládá i druhový název rostliny. Doba květu je od července do října. Echinacea obsahuje mnoho účinných látek jako např. silice, třísloviny, flavonoidy, polysacharidy, mastné kyseliny, fenolické látky či isobutylamidy.
Užitečné části: používána je v podstatě celá rostlina.
S čím nám může echinacea pomoci?
Třapatka nachová se řadí mezi účinná přírodní antibiotika. Výrazně přitom podporuje imunitu, neboť stimuluje imunitní systém. Už severoameričtí indiáni ji v minulosti používali k prevenci a léčbě rýmy a bolestí v krku, k čemuž lze echinaceu ostatně používat i ve 21. století. Pomoci navíc dokáže i v případě nachlazení, chřipky a angíny. Kromě toho má ovšem také mnohé další léčivé účinky. Tak např. kladně působí na horní cesty dýchací, kterým dokáže ulevit i při zánětech a infekcích.
Třapatku nachovou lze nasadit také v případě zánětu močového měchýře a středního ucha. Ženám může navíc pomoci při vaginálních infekcích, mužům zase se zánětem prostaty. Obě pohlaví pak ocení její pozitivní vlastnosti při zánětech dásní, špatně se hojících ranách a dalších problémech s pokožkou. Dle všeho může echinacea pomáhat i játrům a dokonce se o ní mluví jako o součásti podpůrné léčby nádorových onemocnění. Z toho tedy vyplývá, že se jedná o velmi zajímavou bylinku.
Doporučujeme: ačkoli by třapatka neměla mít žádné vedlejší účinky, těhotné a kojící ženy by měly její konzumaci zkonzultovat s lékařem. Tato trvalka by neměla nijak vadit dětem, někdy se ovšem mohou objevit alergické reakce, takže je na místě jistá obezřetnost.
Kde si echinaceu pořídit a co si z ní připravit?
Echinacea je součástí mnoha směsí, které jsou k dostání v lékárnách. Bývá prodávána v kombinaci se zinkem, vitamíny, ale třeba také zázvorem. Tyto směsi především podporují imunitu a mají i další zajímavé účinky. Některé z těchto přípravků však mohou být poněkud drahé. Jenže jak už jsme naznačili v úvodu, třapatku si je možné vypěstovat i v naších podmínkách, takže ji můžete mít doma a zároveň ušetřit. Není to přitom nijak složité, rozepíšeme se o tom blíže ale až níže.
Nejprve se totiž zaměříme na konkrétní využití této rostlinky. Udělat si ní můžete různé nálevy. My jsme si pro vás připravili recept na tinkturu z echinacey, což není nijak složité. Potřebovat budete pouze třapatku a alkohol. 200 g sušených květů bylinky zalijete zhruba půl litrem nějaké kvalitní pálenky. Tuto směs necháte cca týden odstát na teplém místě, přičemž je vhodné nádobu občas protřepat. Pak scedíte před jemné plátno a výsledný nálev dáte na tmavé místo do chladu. Dospělí by měli užívat jednu lžičku denně (ideálně ráno), a to nalačno. Tímto způsobem mohou poměrně snadno posílit svou obranyschopnost.
Pěstování třapatky nachové
Echinaceu nemusíte pěstovat pouze pro její léčivé účinky, neboť se jedná také o okrasnou rostlinu, která se bude vyjímat na každé zahradě. Pěstování je každopádně skutečně jednoduché, protože se jedná o velmi nenáročnou bylinu. Semínka si doma vysejte ideálně v březnu a již za cca dva měsíce budete mít sazeničky, které zasadíte na záhon. Třapatce přitom vyhovují lehčí půdy a slunná místa, takže jí nevadí ani sušší prostředí. Přesto ji můžete během léta dodat více vláhy.
Fotogalerie:
Napište komentář