Touleň srdčitá nepatří mezi rostliny, které by u nás byly v obecném povědomí. Na druhou stranu si ji
můžete pořídit v květináči či vypěstovat a následně ji využít jako kuchyňskou ingredienci či léčivku.
Výskyt: rostlina pochází z jižní, východní a jihovýchodní Asie. Postupem času byla zavlečena i na další území, a to do Austrálie, na Nový Zéland i jiné tichomořské ostrovy, stejně jako do Severní Ameriky. V současné době se nicméně pěstuje rovněž v Evropě (viz níže).
Popis a účinné látky: touleň srdčitá je botanicky řazena do čeledi pepřotvarých. Může dorůstat do výšky přes půl metru. Na lodyhách rostou listy, které jsou střídavé a lysé a objevují se i palisty. U báze rostliny jsou listy srdčitého tvaru, na vrcholu ale krátce špičaté. Květy mají bílou barvu a plodem jsou kulovité tobolky. Touleň srdčitá obsahuje účinné látky jako flavonoidy, terpeny či mastné kyseliny.
Užitečné části: využívána je nať.
Léčivé účinky touleně srdčité
V oblastech svého původu je touleň srdčitá považovaná za všestrannou léčivku, takže bývá využívána takřka při všech nemocech. Známy jsou např. její antiseptické účinky, takže ničí choroboplodné zárodky. Navíc působí dezinfekčně a protizánětlivě. Můžete ji proto vyzkoušet v případě očních onemocnění, a to např. při zánětu spojivek, stejně jako při kožních problémech (pásový opar, hemoroidy apod.). Nachází tedy vnitřní i zevní uplatnění.
Touleň srdčitá by měla působit rovněž antibakteriálně, antiviroticky či antipyreticky, což znamená, že snižuje tělesnou teplotu. Může tedy potlačit nachlazení, chřipku nebo horečku. Někdy bývá doporučována i při plicních onemocnění, a to dokonce i při zápalu plic a bronchitidě (zánět průdušek). Účinkovat může také při zánětu močového měchýře a močových cest, stejně jako při ženských problémech (poševní výtok či nepravidelná menstruace).
Touleň srdčitá jako kuchyňská ingredience
Touleň srdčitou používá v kuchyni asi málokterý Čech. Její listy mají silné aroma, přičemž čerstvé se přidávají do salátů, omáček a polévek (stejně jako oddenek). Ovšem pozor! Listy aroma sušením ztrácejí a ideálně by měly být sebrány na jaře či v létě, protože s příchodem podzimu začínají hořknout. Oddenky se každopádně ve své domovině i smaží a přidávají se k pokrmům jako příloha. Touleň srdčitou seženete v květináči v některých zahradnictvích, ale můžete si ji rovněž vypěstovat.
Při kuchyňském využití byste si měli dát pozor na jednu vlastnost této rostliny, na kterou upozorňuje její lidový název, který zní „rybí máta“. Touleň svým aroma totiž výrazně připomíná rybinu, což zřejmě ne každý člověk ocení a některým lidem její vůně opravdu hodně vadí. To ostatně platí i o její chuti, která je lehce pikantní a zároveň opravdu hodně pronikavá. Ještě než tedy tuto bylinku využijete v kuchyni, ujistěte se, že její chuť a vůni snesete, abyste si připravovaný pokrm nezničili.
Pěstování touleně srdčité
Varianta touleně srdčité zvaná „Chameleon“ disponuje listy zelené, žluté a růžové barvy, takže se na zahradě může stát i okrasnou rostlinou, a to např. na okrajích jezírek, neboť jí svědčí vlhká stanoviště (roste i přímo ve vodě). Této bylince každopádně vyhovuje plné slunce, ale dařit se jí bude rovněž v polostínu. Touleň je odolná proti mrazu, když snese teploty do -17 °C. Nemusíte ji ale pěstovat pouze na zahradě, ale také v květináči, a to třeba i v bytě.
Tip na závěr: existují samozřejmě i další léčivky, které mnoha lidem libě nevoní. Patří mezi ně i bylinka s příznačným názvem kakost smrdutý. Ačkoli vám tato rostlina může pomoci např. s trávením, její aroma vás bude od používání zřejmě dosti odrazovat.
Fotogalerie:
Napište komentář