Topolovka růžová je známá především jako okrasná rostlina, přičemž z tohoto důvodu byla pěstována už v 16. století. Méně už se ovšem ví, že se zároveň jedná o zajímavou léčivku.
Výskyt: spekuluje se o tom, že původní domovinou této rostliny je egejská oblast, ačkoli to není vůbec jisté a vlastně se neví, kde se začala vyskytovat poprvé. V současné době se však topolovka růžová pěstuje na mnoha místech světa, a to včetně České republiky (viz níže).
Popis a účinné látky: topolovka růžová je dvouletá či vytrvalá bylina z čeledi slézovitých, která může v některých případech dorůstat až do výšky dvou metrů. Disponuje přímou lodyhou a listy, které jsou dlanitodílné a dlouze řapíkaté. Kvete od června do září a květy mohou být i přes její druhový název nejen růžové, ale také bílé, modrofialové, zlatožluté, červené, oranžové či krémové. Plody jsou poltivé, po dozrání se tedy rozpadnou na jednotlivé části. Z účinných látek uveďme slizy, třísloviny, polysacharidy či antokyanové glykosidy.
Užitečné části: uplatnění nacházejí především květy, v nichž se nachází nejvíce účinných látek.
Léčivé účinky topolovky růžové
Topolovka růžová je známá především jako okrasná rostlina, přičemž z tohoto důvodu byla pěstována už v 16. století. Méně už se ovšem ví, že se zároveň jedná o zajímavou léčivku. Pokud tedy věříte v sílu bylinek, rozhodně stojí za pozornost. Vzhledem k obsahu účinných látek totiž může pomoci při problémech s horními cestami dýchacími, tedy např. při zánětech, dráždivém kašli či rýmě, ale také při astmatu. Dále ji můžete využít při potížích s trávením, a to opět při zánětech, tentokrát ale žaludku nebo střev. Navíc účinkuje i během žaludečních vředů a působí mírně projímavě.
Topolovka růžová má i další pozitivní účinky na lidský organismus. Asi nepřekvapí, že působí celkově protizánětlivě, ale může vám být nápomocna i při komplikacích s pokožkou, jako jsou ekzémy či akné. Kromě toho ji mohou zkusit ženy, které mají opožděnou menstruaci, neboť ji dovede vyvolat. Díky tomuto účinku na dělohu ovšem nebývá doporučována těhotným ženám. Jinak ale působí mírně, takže by neměla dělat problémy dětem ani starším lidem.
Využití topolovky růžové
Kromě toho, že je topolovka růžová okrasná a léčivá, především v dřívějších dobách se tato bylinky používala také v potravinářství a likérnictví. Obsažený antokyan altein byl totiž využíván k barvení vín, likérů a různých potravin. Květy rostliny lze ovšem v kuchyni využít i k dekorování. V tomto případě se hodí na dorty nebo dezerty. Přidat je navíc můžete i do limonád, sirupů či krémů, které díky nim mohou získat krásnější barvu. Jídlo a pití tak budou potěchou i pro oko.
Jak si ale vlastně topolovku připravit? Ideálně ve formě sirupu, čaje nebo macerátu z květů. Tak například macerát (výluh z bylinky za studena), jenž je s největší pravděpodobností nejúčinnější, si připravíte tak, že dvě lžíce květů zalijete šálkem studené vody a necháte 10 až 12 hodin louhovat. Následně si tento nápoj můžete dopřávat několikrát denně. Jak už jsme totiž zmínili výše, působí mírně. Aniž by se to tedy mohlo zdát, květy bylinky můžete využít v kuchyni opravdu mnoha způsoby.
Jak si topolovku růžovou vypěstovat?
Ideální je semena topolovky v období od května do července vysadit do truhlíku a na podzim rostlinku přesadit na zahradu. Přes zimní měsíce ji ovšem budete muset přikrýt, protože chlad by nemusela přežít. Pokud se to povede, v průběhu dalšího roku už byste měli mít lodyhu s květy. Topolovka růžová potřebuje slunné místo, dostačující vlhkost a výživnou půdu, aby mohla skutečně prosperovat. Na závěr vám samozřejmě doporučujeme vysadit více rostlinek vedle sebe, protože teprve pak budou tou pravou okrasou vaší zahrady.
Tip na závěr: do čeledi slézovitých patří i další účinné léčivé rostliny. Jedná se např. o lípu srdčitou nebo proskurník lékařský, o kterých se rovněž můžete dočíst v našich článcích.
Napište komentář