Teff neboli milička habešská je velmi zdravá bylinka. Člověku totiž dokáže pomoci s rozličnými neduhy. Někdy je dokonce považována za potravinu budoucnosti.
Výskyt: Habeš je výraz, který dříve označoval dnešní Etiopii. Původní domovina této bylinky je tedy zřejmá. Jedná se o tuto zemi ve východní Africe. V Evropě však byla znalost o miličce rozšířena až poměrně nedávno.
Popis a účinné látky: milička habešská je jednoletá travina z čeledi lipnicovitých, jež může dorůstat až do výšky 1 metru. Přesto název TIFF, který se pro ni rovněž používá, znamená „trpasličí proso“. Semena miličky (tzv. teffová semena) jsou totiž opravdu velmi malá (mají průměr maximálně 1 mm). Z účinných látek jmenujme bílkoviny, vlákninu, velké množství vitamínů (A, B, C či E), ale hlavně pestrý a bohatý obsah minerálů. Obsahuje totiž dvakrát více železa než celozrnná pšenice a dále také vápník, hořčík, měď, zinek či fosfor.
Užitečné části: používána jsou právě zdravá semena, a to čím dál více i na Západě.
Teff a léčivé účinky
Teffová semena jsou velmi zdravá. Díky vysokému obsahu železa velmi dobře působí při anémii (chudokrevnosti) a přítomný vápník účinkuje i proti osteoporóze (řídnutí kostí). Vláknina zase pomáhá se zažíváním, takže konzumace semen miličky habešské je vhodná pro osoby s trávicími potížemi. Mimo jiné totiž podporují střevní mikroflóru, využít je lze tedy i při zácpě. Navíc dokážou pomoci rovněž při nechutenství a zmínit musíme také výtečné antioxidační vlastnosti, takže může pozitivně působit proti volným radikálům.
Semena teffu mají kladný vliv i na další komplikace, a to např. při kardiovaskulárních potížích, jako je ateroskleróza (kornatění tepen), zvýšený cholesterol či krevní tlak. Díky tomu, že neobsahují lepek, se jedná o výtečnou potravinu pro celiaky, čímž se podobá např. quinoe. Semínka mají navíc výjimečnou výživovou hodnotu. Proto jsou velmi doporučována při redukčních dietách, těhotným a kojícím ženám, starším lidem, kojencům od půl roku, sportovcům i vegetariánům a veganům. O miličce se někdy dokonce mluví jako o potravině budoucnosti, která bude důležitou (nejen) v 21. století.
Využití a příprava miličky
V současné době seženete teff bez větších problémů i u nás. K dispozici totiž např. máte teffové vločky a mouku, kterou mohou bez problémů využívat osoby s nesnášenlivostí lepku. Samotná semena se dají konzumovat v syrovém stavu, anebo vařit. Po uvaření mají krémovou konzistenci. Pokud vám to nevyhovuje, můžete tepelnou úpravu zkrátit a pak budou trochu křupavá. Chcete-li ještě zvýšit jejich výživovou hodnotu, nechte je naklíčit. To koneckonců platí pro jakákoliv jiná semena, pročež jsou klíčky opravdu velmi zdravé.
Tepelná příprava teffu je velmi jednoduchá. Vařit byste jej měli jako rýži, a to v poměru semen k vodě 1:3 či 4. Doba varu by neměla překročit čtvrt hodiny, přičemž od 10. minuty byste měli občas zamíchat, aby nedošlo k připalování. Semena miličky je v každém případě možné využít k jednoduché přípravě kaše, kterou si můžete dát k snídani či k večeři. Využít je ale také můžete při přípravě polévek, sladkých kaší, rizota nebo salátů. Jejich uplatnění je tedy vskutku široké.
Upozorňujeme: ze semen miličky habešské se v Etiopii vyrábí tradiční tenká placka indžera, která má nakyslou až ostře kyselou chuť, kladou se na ni pokrmy a balí se do ní. Oblíbená je přitom rovněž v sousední Eritreji.
Pěstování miličky habešské
V Evropě se milička habešská pěstuje často jako okrasná travina, i když se nejedná o žádnou velkou „krasavici“. V každém případě jí vyhovuje v podstatě jakýkoli typ půdy od lehké až po těžkou. Každá by však měla být dobře odvodněná. Rostlina i vzhledem ke svému africkému původu vyžaduje slunná stanoviště, protože má radši sucho. Vysít byste ji měli v březnu do skleníku a sazenice vysadit až po definitivním „odchodu“ mrazů. Semena můžete také vysít přímo ven, a to na konci dubna. Pokud ovšem bude horší počasí, milička poroste pomaleji a nemusí vůbec dozrát.
Napište komentář