Svízel je často považován pouze za nechtěný plevel, ve skutečnosti byl ale především v dřívějších dobách využíván jako léčivá rostlina.
Výskyt: do rodu svízel patří několik stovek druhů rostlin (například svízel přítula – Galium aparine), které lze nalézt téměř na všech světadílech. Vzhledem k jejich vysoké přizpůsobivosti je přitom můžete vidět jak v horských či arktických oblastech, tak v oblastech se subtropickým klimatem.
Popis a účinné látky: některé byliny z tohoto rodu jsou jednoleté, další vytrvalé. V každém případě bývají řazeny do čeledi mořenovitých. Určité rostliny měří jen několik desítek centimetrů, jiné mohou vyrůstat až do výšky přes 1,5 metru. Lodyhy jsou většinou větvené, listy přisedlé a kopinaté či úzce podlouhlé. Květy mají různou barvu od bílé a žluté, přes mírně zelenou až po fialovou nebo růžovou. Plodem je dvounažka. Mezi účinnými látkami nalezneme např. silice, třísloviny či kumarin.
Užitečné části: sbírána je především nať, a to v době květu.
Svízel a léčivé účinky
Ačkoli je svízel často považován pouze za nechtěný plevel, jedná se o poněkud krátkozraké tvrzení. Jistě, zástupci tohoto druhu rostlin byli v léčitelství využívány především v dřívějších dobách, nicméně i na počátku 3. tisíciletí mají v tomto ohledu stále co nabídnout. Jedná se přitom konkrétně třeba o druhy svízel přítula, povázka či syřišťový. Na druhou stranu bývají někdy jejich účinky dost přeceňovány. Buď jak buď, v případě určitých zdravotních komplikací je můžete vyzkoušet.
Svízel bývá doporučován k podpoře obranyschopnosti a detoxikaci organismu. Zároveň by měl podporovat činnost ledvin a jater, neboť tyto orgány čistí, a kladný vliv má i na štítnou žlázu, slinivku břišní či slezinu. Pomoc prý může i s bolestmi hlavy, s problémy nervové soustavy a ženy jej mohou vyzkoušet i v průběhu křečí při menstruaci. Navíc působí diureticky (močopudně), pozitivně na trávení a zevně i na různé potíže pokožky, tedy na některá onemocnění či drobné ranky.
Mohlo by vás zajímat: někdy se uvádí i protirakovinné působení svízele, přičemž bývá dáván do souvislosti především s rakovinou jazyka. Ač někteří lidé tyto účinky potvrzují, další je považují za úplný nesmysl. Rozhodně se však nejedná o zázračný lék na tuto zázračnou chorobu.
Svízel a jeho využití
Některé části této bylinky se používají jako náhražka kávy. Jedná se o pražené plody, semena nebo kořen. Chuťově totiž tento oblíbený nápoj dosti připomínají. Tímto způsobem se přitom používají např. ve Švédsku. Ze svízele si ovšem můžete připravit také poměrně účinný čaj. Stačí, když jednu čajovou lžičku sušené natě spaříte zhruba čtvrt litrem vody a necháte krátce louhovat.
Pokud byste chtěli vyzkoušet vnější uplatnění, můžete si doma připravit rovněž mast (šťáva z rostliny rozmíchaná s máslem), případně odvar. Do hrnce vložte 2 lžíce sušené bylinky a nalijte 4 decilitry vody. Následně dejte krátce povařit a poté nechejte ještě zhruba 5 minut odstát. Nálev také sceďte a aplikujte na místo s nějakým problémem pokožky dvakrát denně.
Upozorňujeme: v kamenných i internetových obchodech si můžete pořídit tuto bylinku v sušené formě, ale také ve formě tinktury anebo bylinných kapek. Lze si je tedy zakoupit bez větších problémů.
Pěstování svízele v Čechách
Jak už jsme naznačili, některé druhy této bylinky upřednostňují chladné počasí, zatímco jiným vyhovují tropická vedra. U nás se přitom např. hojně vyskytuje svízel syřišťový (Galium verum), a to na různých stanovištích. Vypěstovat si jej ale můžete i na zahradě, a to snadno ze semen. Na půdu totiž nemá žádné zvýšené nároky, jen by měla být dobře propustná. Vyhovuje mu také přímé slunce, ale vadit by neměl ani polostín. Navíc jej netřeba výrazně zalévat, protože vyžaduje spíše suchá stanoviště, takže přelití by mu rozhodně neprospělo.
Tip na závěr: na našem webu si můžete přečíst i článek přímo o svízeli syřišťovém, stejně jako o svízeli vonném, kterému se říká rovněž marinka vonná.
Napište komentář