Srdečník obecný má velmi zajímavé účinky. Jedná se zejména o zklidnění, protože působí sedativně. Může vám tedy pomoci s takovými problémy jako úzkost, nespavost nebo nervozita.
Výskyt: srdečník původně rostl pouze na asijském kontinentu, dnes na něj lze ale narazit rovněž v Evropě a Severní Americe. U nás divoce roste v teplejších oblastech na loukách a rumištích či v příkopech. Navíc si jej můžete vypěstovat, o čemž se rozepíšeme v závěru našeho článku.
Popis a účinné látky: rostlina je řazena do čeledi hluchavkovitých. Někteří zástupci tohoto druh jsou vysocí jen půl metru, zatímco další mohou mít výrazně přes 1 metr. Lodyha srdečníku je přímá a listy vstřícné a ostře pilovité. Květy, které se objevují od června do konce září, mají světle růžovou barvu. Plodem jsou tvrdky. Nejzajímavější je nicméně obsah účinných látek, jedná se totiž o flavonoidy, třísloviny, hořčiny, glykosidy, saponiny, menší množství silic atd.
Užitečné části: sklízena by měla být kvetoucí nať (viz níže).
Léčivé účinky srdečníku obecného
Pokud se zaměříte na rodový název této rostliny, sami asi rychle zjistíte, jaké hlavní účinek na lidské zdraví vlastně má. Doporučována je samozřejmě především při srdečních onemocněních. Kladně totiž působí na vysoký krevní tlak, dále na angínu pectoris, srdeční arytmii, bolesti srdce, srdeční sval (myokard) a zároveň snižuje tepovou frekvenci. Máte-li tedy nějaké kardiovaskulární problémy, srdečník vám může pomoci. Ovšem pozor! Funguje pouze podpůrně a v případě těchto závažných komplikací určitě nejprve navštivte lékaře.
Srdečník obecný má však i další zajímavé účinky. Jedná se zejména o zklidnění, protože působí sedativně. Pokud vás tedy sužují takové problémy jako úzkost, nespavost, nervozita, rozhodně jej můžete vyzkoušet. Pozitivně působí také na štítnou žlázu či prostatu (včetně onemocnění), stejně jako na trávení. Ženám navíc může pomoci během neklidného období v přechodu (klimakteriu) a někdy se také uvádí, že dokáže vyvolat zpožděnou menstruaci.
Upozorňujeme: srdečník obecný je mírně jedovatý a působí na dělohu (vyvolává stahy). To znamená, že byste jeho užívání neměli přehánět a těhotné ženy by jej radši neměly používat vůbec.
Využití srdečníku obecného
Ze srdečníku obecného si můžete připravit čaj, kdy stačí 2 lžičky sušené natě přelít čtvrt litrem horké vody a nechat 10 minut luhovat. Stejné množství lze ovšem přelít rovněž 2 sklenkami studené vody, nechat stát 12 hodin a získáte macerát. Připravit si navíc můžete i koupel. Srdečník obecný smícháte s mátou v poměru 1:1. Zhruba 200 g této směsi dejte do litru vody a nechte odstát do druhého dne. Pak cca pět minut povařte a dejte odstát na 10 minut. Sceďte a vlijte do koupele, ve které byste měli zůstat alespoň čtvrt hodiny.
Srdečník obecný a pěstování
Podíváte-li se na obrázek srdečníku, zřejmě vám příliš do oka nepadne. Nejde tedy v žádném případě o okrasnou rostlinu, ovšem vzhledem k výše popsaným léčivým účinkům za vypěstování určitě stojí. Rostlina potřebuje hlinitou a výživnou půdu a vysadit byste ji měli v místě, které není v úplném stínu, neboť vyžaduje slunce. Se zaléváním to každopádně nemusíte přehánět. Co se týče sklizně, v letních měsících byste měli stříhat kvetoucí nať zhruba 20 cm nad zemí, přičemž srdečník obecný může následně opět vykvést.
Fotogalerie:
Desítky let se potýkám s vysokým tlakem u lékaře, různými arytmiemi, ten tlak třeba 220/90, doma 140/90 i méně.Nosil jsem holtera, doporučení bylo, vyhýbat se lékařům…..
Vyzkoušel jsem kozlík, jmelí, hloh, divoký česnek a bez výsledku.Nikdy jsem nezkoušel srdečník, až nyní.Hned při prvním hrnku se znatelně srdce uklidnilo, při dalších docela stálý tlak 125/75, neuvěřitelné, předtím mi i doma tlak hopsal i na 170, spodní na 100, zkrátka hrozně rozházené při každém negativním podnětu, takže velký údiv a spokojenost. Uvidíme až zase přijdu někam k doktorce.Jenže jsem se dočetl o jedovatosti, zajímalo by mě kolik se může čaje užívat a jak dlouho, případně jak se otrava projevuje……
dobry den mou uzivat kapky srdecniku obecneho pokud beru prasky na redeni krve a to Xarelto a dale beru prasek na vyssi tlak kapidin ,,jsem 3 mesice po ablaci v Ikemu katetrizacni ablace fibrilace sini,,,pam s ezda mohu uzivat k temto praskum dekuji moc
Dobrý den, poraďte se prosím se svým lékařem, naprosto přesně zná váš zdravotní stav – děkujeme za pochopení.