Ačkoli je sněženka podsněžník známa především jako jeden z prvních poslů jara, má i některé léčivé účinky. Zároveň však musíme doplnit, že patří mezi mírně jedovaté rostliny.
Výskyt: sněženka podsněžník roste zejména na jihu Evropy a v západní Asii. Vyskytuje se ale také jinde, a to především ve vlhké půdě. Dříve se dala hojně nalézt i na našem území, v současnosti ovšem patří mezi ohrožené druhy a ve volné přírodě je chráněna. Pěstuje se však na zahradách či v parcích.
Popis a účinné látky: jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi amarylkovitých, která dosahuje výšky zhruba 20 cm. Má jednoduchou vejčitou cibulku a dva až tři úzké a přisedlé listy. Mezi nimi se nachází stvol, na jehož konci se v období od února do března (občas i dubna) objevuje jeden bílý květ. Plodem je trojpouzdrá tobolka. Sněženka obsahuje mnoho druhů alkaloidů.
Užitečné části: sbírána je nať a cibulka.
Sněženka podsněžník léčí, ale zároveň je mírně jedovatá!
Ačkoli je sněženka podsněžník známa především jako jeden z prvních poslů jara, má i některé léčivé účinky. Předně je však nutno poznamenat, že patří mezi mírně jedovaté rostliny! Vzhledem k obsahu některých alkaloidů (např. galantaminu nebo lycorinu), které jsou přítomny především v cibulce, může při pozření způsobovat průjmy, bolesti břicha a zvracení.
Tyto látky jsou sice jedovaté, nicméně podávané v menším množství mohou lidem také pomoci. Alkaloidy ze sněženky podsněžníku jsou tedy využívány ve farmaceutickém průmyslu, a to k podpoře léčby závažných onemocnění. Zejména se jedná o obrnu, zánět nervů anebo Alzheimerovu chorobu.
Jak si sněženku vypěstovat na zahradě?
Pokud chcete mít sněženky podsněžník doma, musíte si ji chtě nechtě vypěstovat. Jak už jsme zmínili, jedná se o chráněné rostliny a v obchodech je navíc neseženete. Stačí si však zakoupit cibulky, a ty ideálně v září zasadit do země (cca do hloubky 6 cm). K tomu, aby prosperovaly, přitom potřebují vlhkou a propustnou půdu, ale také mírné slunce až polostín. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem ale sněženky pěstujte pouze pro okrasu!
Sněženka podsněžník, které se lidově říká rovněž bimbonka, koukořička nebo vyskočilka, jemně voní a její bílé květy se zelenou skvrnou na vrcholu mohou vykukovat už ze sněhu v průběhu února. Ve volné přírodě se nejčastěji vyskytuje okolo potoků, v lesích a olšinách. Ačkoli v minulosti patřila mezi nejrozšířenější jarní druhy v české přírodě (stejně jako prvosenka jarní či medvědí česnek), kvůli trhání v době květu a ztráty přirozeného biotopu je dnes řazena mezi vzácné a částečně chráněné druhy.
Napište komentář