Sezamová semínka sice patří mezi nejmenší potraviny, které člověk využívá, na druhou stranu mají široké kuchyňské uplatnění a působí kladně na naše zdraví. S jakými
Výskyt: sezamová semínka pocházejí z rostliny s názvem seznam indický (lat. Sesamum indicum). Ta ovšem neroste pouze v Indii, ale nachází se v mnoha tropických oblastech světa a aktuálně je díky své oblíbenosti také hojně pěstována. Sezamová semínka jsou každopádně zcela běžně dostupná i v českých obchodech, takže se jejich nákup neomezuje pouze na speciální krámky se zdravou výživou.
Popis a účinné látky: sezam indický je bylinka z čeledi hluchavkotvarých, která může dorůstat až do výšky 2 metrů. Její listy jsou vstřícné, bezřapíkaté a kopinaté. Květy mají bílou, žlutou, modrou nebo fialovou barvu. Plodem je tobolka, ve které se vyskytují semena. Při dozrání přitom tobolky praskají a semínka, která váží pouze 20 až 40 mg, popadají. Jsou oválná a bývají mírně zploštělá, barvou a tvarem se ovšem mohou lišit podle pěstovaného kultivaru. Pozitivní účinky sezamových semínek jsou pochopitelně dány obsahem účinných látek. Z nich musíme zmínit především kvalitní bílkoviny a esenciální mastné kyseliny, dále minerální látky (zejména železo), stopové prvky, vitamíny nebo beta karoten.
Užitečné části: využívána jsou právě sezamová semínka.
Sezamová semínka a jejich léčivé účinky
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Díky některým z výše zmíněných účinných látek bývají často doporučována lidem, kteří nejedí maso, a to včetně veganů, kteří vůbec nekonzumují živočišné potraviny. Samozřejmě je však mohou zařadit do svého jídelníčku úplně všichni, neboť jejich kladné vlivy na lidské tělo jsou nepopiratelné. S jakými neduhy nám tedy může tato nepatrná kuchyňská ingredience konkrétně pomoci?
Sezamová semínka jsou kupříkladu vhodná pro lidi trpící chudokrevností (anémií), neboť podporují tvorbu krve. Dále jsou doporučována ženám s nepravidelnou či silnou menstruací, stejně jako ženám v menopauze. U mužů se zase hovoří o vyšší plodnosti. Nezávisle na pohlaví je sezamová semínka vhodné konzumovat při osteoporóze, zácpě či horečce. Zároveň zlepšují imunitu a metabolismus a dovedou pomoci při psychických potížích (např. depresích). Pozitivně působí i na srdce, cévy, ale také na vlasy a pokožku. Nenechte se tedy zmást nepatrnou velikostí, účinky totiž mohou být vskutku významné.
Doporučujeme: sezamová semínka je vhodné konzumovat neloupaná, neboť s odstraněním povrchové slupky přicházejí o cenné vitamíny a minerální látky. Pořídit si je ovšem můžete i v loupané formě.
Na co sezamová semínka používat?
I když jsou účinky sezamových semínek opravdu významné, v českých kuchyních se zase tolik nepoužívají, což je jistě škoda. Připravit z nich totiž lze celá řada pokrmů. Za všechny jmenujme třeba sezamové máslo, pomazánku anebo pastu (tahina). Právě z ní se přitom vyrábějí cukrovinky jako chalva či baklava. Můžete je rovněž pražit, případně použít do salátů, zálivek či polévek. Zdravý a chuťově specifický je rovněž sezamový olej. A samozřejmě bývají hojně využívána jako posyp na pečivo, které tím získá velmi zdravou složku.
Výše zmínění vegani mohou drcená sezamová semínka používat jako náhražku vajec, neboť fungují dobře jako pojivo. Tím se ostatně podobají lněnému semínku. Doplňme, že sezamové mléko je zdravou alternativou kravského mléka, přičemž jej mohou používat i lidé s nesnášenlivostí laktózy. Jak si ho vyrobit? Čtvrt hrnku semínek nadrťte na jemný prášek, smíchejte s půl litrem vody a nechte zhruba 3 až 4 hodiny odstát. Následně už jen rozmixujete a máte hotovo.
Pěstování sezamu indického
Jak už jsme zmínili, sezam indický se pěstuje především v tropických oblastech. Dá se ovšem pěstovat i u nás, a to jako pokojová rostlina, takže jej lze vysévat celoročně. Semena zasaďte do substrátu 1 cm hluboko, přičemž klíčení trvá zhruba jeden měsíc. Substrát by měl být písčitý a dobře propustný a měli byste jej udržovat neustále vlhký, protože bylinka má vyšší nároky na přísun vody. Vyhovuje jí rovněž plné slunce nebo polostín a ideální teplota pro pěstování v interiéru činí 20 °C.
Napište komentář