Sedmikráska chudobka: tradiční léčivka, která může kvést celoročně

Latinský název: Bellis perennis

Sedmikráska chudobka (zdroj: Samphotostock.cz)

Sedmikráska chudobka je známá rostlina, kterou asi viděl úplně každý. Jedná se přitom o zajímavou léčivku, která je využívána už od středověku.

Výskyt: sedmikráska chudobka roste po celém evropském kontinentu a zasahuje i na západ Asie. Vyskytuje se ovšem rovněž v Severní Americe a na Novém Zélandu.

Popis a účinné látky: chudobka je trvalka z čeledi hvězdnicovitých, která dorůstá maximálně do výšky čtvrt metru (obvykle však měří pod 10 cm). Jednoduché listy, které jsou zubovité a obvejčité, jsou uspořádány v přízemní růžici. Na každém stvolu je jeden květ, jenž má bílou či narůžovělou barvu a uprostřed je žlutý. Plodem je nažka. Sedmikráska obsahuje účinné látky jako minerály, vitamín C, fenolické kyseliny, saponiny, flavonoidy, třísloviny, silice, hořčiny, inulin nebo sliz.

Užitečné části: využívány jsou především květy, ale také celá kvetoucí nať.

Sedmikráska chudobka a léčivé účinky

Sedmikráska chudobka je už od středověku považována za účinnou léčivou rostlinu, která nachází široké uplatnění. Z dnešního pohledu jsou zajímavé její antioxidační vlastnosti, takže pomáhá organismu proti volným radikálům. Navíc dokáže podporovat imunitu, čímž může přispět k lepší obranyschopnosti proti různým onemocněním. Působí také močopudně či při chřipce a nachlazení.

U sedmikrásky chudobky jsou často vyzdvihovány i protizánětlivé účinky (např. při zánětech dýchacích cest nebo krku a dásní). Kladný vliv má rovněž na činnost jater a žlučníku, ale účinně pomáhat může i zevně. Podporuje totiž kvalitu pokožku, stejně jako vlasy a nehty a uplatnění nalézá při i léčbě špatně se hojících ran. Vyzkoušet ji navíc lze i na vředy (rozpad tkáně na kůži či sliznici).

Využití sedmikrásky chudobky

Sedmikráska chudobka se v sušené formě přidává do čajových směsí, z čerstvých květů si lze zase připravit med. Přidat je lze rovněž do salátů (zde je možné použít i listy), vařených pokrmů (především omáček) anebo je využít na ozdobu dezertů. Květy se hodí i na výrobu sirupů či šťáv a z listů si je možné zase připravit chuťově zajímavý špenát.

Zajímá-li vás, jak tato bylinka vlastně chutná, máme pro vás recept na sedmikráskový špenát. Mladé listy důkladně properte a povařte ve vodě. Poté sceďte a posekejte. Dejte opéct cibulku, na níž přidejte posekané listy a zaprašte moukou. Ještě krátce povařte a dochuťte pepřem a solí, případně česnekem.

Pokud jste spíše na sladké, ale nechcete mlsat nezdravě, připravit si lze již zmíněný sedmikráskový med. Zhruba 700 květů této bylinky přelijte vařící vodou, přidejte na kolečka nakrájené dva vypeckované citróny, promíchejte a nechte cca jeden den odstát. Poté opět začněte vařit, přeceďte vymačkané květy, přidejte (optimálně třtinový) cukr, promíchejte a na mírném plameni nechte uvařit do konzistence medu.

Pěstování sedmikrásky chudobky

Sedmikráska chudobka u nás roste na loukách, bývá ale také pěstována na zahradách. Pokud byste si ji chtěli také vypěstovat, množí se semeny, která je vhodné vysadit v květnu či červnu. Rostlina vyžaduje slunná stanoviště (snese ale i mírný polostín) a dostatečnou zálivku. Zároveň je odolná proti mrazu (až do -15 °C), takže za mírnějších zim může kvést po celý rok.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*