Schizandra (klanopraška) čínská: jedna z nejdůležitějších rostlin čínské medicíny

Latinský název: Schizandra chinensis

Schizandra je v Číně používána opravdu dlouho. Pomoci ovšem může i západnímu člověku dneška, neboť kladně působí na různé zdravotní neduhy.

Výskyt: schizandra neboli klanopraška čínská má původ ve východní Asii, konkrétně v severních částech Číny. Postupem času se ale rozšířila i do jiných oblastí Dálného východu a dnes se pěstuje i v České republice, a to zejména jako okrasná rostlina.

Popis a účinné látky: jedná se o rostlinu z čeledi klanopraškovitých. Tato dřevitá liána disponuje jednoduchými střídavými listy a květy bílé barvy. Zaujme ale především červenými bobulemi o velikosti i přes 0,5 cm, jež dozrávají od srpna do října. Ty se dají využít nejen v kuchyni, ale zároveň mají své nezastupitelné místo v tradiční čínské medicíně, kde se rostlina používá už přes 2 000 let. Obsahují totiž mnoho účinných látek, a to vitamíny (A, B, C nebo E), minerály (železo, vápník, hořčík atd.), organické kyseliny (zejména citrónové a jablečné) nebo tzv. schizandriny.

Užitečné části: používány bývají zejména plody. Adaptogenní schizandriny jsou sice přítomny především v semenech, nicméně ta mají poměrně nepříjemnou hořkou chuť. Nutno ovšem dodat, že ani na bobulích si právě nepochutnáte. Využít je každopádně možné i listy, části stonku, výhonky a větvičky.

Jak může schizandra pomoci našemu zdraví?

Schizandra je v Číně používána opravdu dlouho. Pomoci ovšem může i západnímu člověku dneška. Díky přítomnosti adaptogenních látek posiluje odolnost organismu při fyzické zátěži či stresových situacích. Navíc patří mezi velmi kvalitní antioxidanty, takže působí proti volným radikálům v organismu. Zároveň má kladný vliv na psychické potíže, neboť posiluje nervovou soustavu. Vyhledávána je proto i jako přírodní antidepresivum. Vyzkoušet ji rovněž lze při únavě, a to včetně chronického únavového syndromu.

Používáním schizandry můžete pracovat na pročištění organismu a také na jeho obranyschopnosti. Velmi dobře se osvědčila rovněž při trávicích potížích. Navíc působí pozitivně na kardiovaskulární systém, protože stimuluje srdce, cévní systém a snižuje krevní tlak a cholesterol v krvi. Posiluje také plíce, játra a ledviny a uplatnění může nalézt i při potížích se zrakem či sluchem. Dokonce bývá dáván do souvislosti s lepší potencí, takže účinkuje také při těchto pánských problémech.

Upozorňujeme: schizandra určitě není vhodná pro všechny. Zkoušet by ji neměly těhotné a kojící ženy a všichni by se měli hlídat množství, tzn. rozhodně neužívat více než 3 až 4 g jednou denně.

Plody klanoprašky a jejich využití

Schizandru si lze pořídit ve formě prášku, jenž lze rozmíchat ve vodě či přimíchat do jídla, častěji ale jako tinkturu. Z různých jejích částí si je možné připravit i čaj. Plody pak mohou sloužit k mnoha dalším účelům. Připravuje se z nich kompot, marmeláda nebo sirup a využít je lze rovněž k přípravě mnoha jiných nápojů. Léčivé účinky ale samozřejmě mají i samotné. Schizandra se někdy používá také při přípravě pokrmů, když uplatnění např. nachází v kaších, polévkách či omáčkách.

Jestliže byste chtěli tuto bylinku využít, máme pro vás recept na čaj ze schizandry. 5 g sušených plodů (před použitím je zhruba na 24 hodin namočte do vody) zalijte 250 ml vody a vařte zhruba čtvrt hodiny. Pro lepší chuť můžete čaj ochutit medem. Doplňme, že rostlina příjemně voní po citronech. Její plody se sbírají na podzim a bez obav ji lze rovněž usušit nebo zamrazit na pozdější použití.

Pěstování schizandry čínské

Klanopraška čínská bývá pěstována nejen jako léčivá, ale také jako okrasná rostlina. Vysadit ji lze i venku, neboť je velmi odolná proti silným mrazům (její mrazuvzdornost činí až -35 °C). Na druhou stranu jí nemusejí příliš prospět jarní mrazíky, na které si tedy dejte pozor. Vyžaduje ovšem dostatek vláhy a také slunečního světla. Schizandra má samozřejmě i určité nároky na půdu, jež musí být především bohatá na humus. Pokud toto všechno dodržíte, rostlina by měla prosperovat.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Réunion – navštivte úchvatný ostrov plný zeleně

Fotky z cest
16/04/2018 Petr Sivok 0
Ostrov Réunion, který leží v Indickém oceánu mezi Madagaskarem a Mauriciem, bude příjemným šokem pro milovníky hor, jejichž stěny jsou pokryty zelení. Návštěvníky ze zahraničí navíc zaujmou i nekonečné botanické zahrady, případně mnoho míst, které [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*