Sacha inchi: oříšky z Amazonie, které jsou nově řazeny mezi superpotraviny

Latinský název: Plukenetia volubilis

Sacha inchi (zdroj: Samphotostock.cz)

Sacha inchi je název jihoamerické rostliny a zároveň se tak označují i její semena (oříšky). Ty jsou nově řazeny mezi tzv. superpotraviny.

Výskyt: původní domovinou tohoto liánovitého keře je Jižní Amerika, konkrétně oblast nižší a střední Amazonie.

Popis a účinné látky: sacha inchi je vytrvalá rostlina z čeledi pryšcovitých, která roste v amazonském deštném pralese a dorůstá do výšky až 2 m. Listy jsou střídavé, zoubkované a mají srdčitý tvar. Květy mají bílou barvu. Plodem jsou tobolky, které obsahují semena, jež jsou v Jižní Americe (především v Peru) velmi populární. Obsahují totiž mnoho bílkovin, vitamínů či minerálních látek, především ale esenciální mastné kyseliny, které jsou navíc pro lidský organismus velmi dobře vstřebatelné.

Užitečné části: požívána jsou především semena, zároveň ale také listy.

Léčivé účinky sacha inchi

Plody sacha inchi mají zajímavý hvězdicovitý tvar. Obsažená semena přitom disponují kladným vlivem na kardiovaskulární systém, když např. podporují správnou srdeční aktivitu a pozitivně působí i na cévy. Pomáhají také mozkovým funkcím, neboť podporují správný vývoj mozku a mohou pomoci i s koncentrací. Kladný vliv mají rovněž na trávení, stejně jako na imunitní systém a mají antioxidační vlastnosti.

Sacha inchi působí také proti ekzémům a pomáhá i kloubům. Semena přitom mohou být drcena a připravuje se z nich blahodárný olej, který je možné využívat i zevně. Působí totiž pozitivně na pleť, když zlepšuje regeneraci kožních buněk a zároveň zvyšuje pružnost a pevnost pokožky. Pomoci navíc může i vlasům, které vyživuje, podporuje zdravý růst a zabraňuje jejich vypadávání.

Využití sacha inchi

Oříšky by se neměly konzumovat syrové, protože obsahují i některé toxické látky. Olej je v každém případě používán do studených zeleninových salátů, uplatnění nachází rovněž k masu, stejně jako při přípravě omáček nebo dresinků. Využívány jsou nicméně i listy, které se mohou jen tak žvýkat, anebo se z nich vyrábí čaj, jenž rovněž působí blahodárně na lidské zdraví.

V českých obchodech seženete především organický olej sacha inchi, který může obsahovat až 94 % nenasycených mastných kyselin. Prodávají se přitom varianty vhodné pro pleťovou kosmetiku a oleje optimální pro uplatnění v kuchyni. Ty první je možné využít např. při přípravě šampuku, tedy tuhé formy šamponu na vlasy. Pokud byste chtěli využít čerstvé oříšky či listy, budete si muset danou rostlinu vypěstovat…

Pěstování sacha inchi

Plukenetia volubilis je vlastně liánovitý keř, který má rád slunná stanoviště, protože se jedná o světlomilnou rostlinu. Preferuje také teplé podnebí, nicméně v oblasti svého původu roste i v nadmořských výškách 1 700 m. Vhodné je pěstovat jej s oporou. Sacha inchi kvete pět měsíců po výsadbě a plody se objevují zhruba po osmi měsících. Pak už ale plodí téměř neustále.

Mohlo by vás zajímat: do čeledi pryšcovitých jsou řazeny i další velmi zajímavé rostliny. Patří sem např. dračí krev, což je strom, který je v oblasti svého původu (povodí Amazonky, úbočí And) považován za zázračnou medicínu. Řazena sem je ovšem také „vánoční hvězda“, tedy rostlina s botanickým názvem pryšec nádherný.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*