Rýmovník: vyzrajte na rýmu a další neduhy

Latinský název: Plectranthus argentatus

Rýmovník a jeho využití
Rýmovník

Rýmovník je rostlina, která aktuálně patří k nejznámějším léčivkám. Umí totiž zatočit nejen s rýmou, ale také s mnoha dalšími neduhy.

Výskyt: jako rýmovník jsou někdy označovány všechny druhy rodu Plectranthus(molice), kterých je asi 350. Nejčastěji jde však o pojmenování australského druhu Plectranthus argentatus. Jeho původní domovinou je tedy Austrálie, ačkoli je dnes rozšířen i na dalších kontinentech.

Popis a účinné látky: tato bylinka je řazena do čeledi hluchavkovitých. Vysoký bývá kolem jednoho metru, lodyha má čtvercové průřezy a jeho listy jsou hustě rostoucí a vejčité. Květy mají bledě modrou či nafialovělou barvu. Z účinných látek je nutné jmenovat především vonné silice (voní jako eukalyptus), díky nimž je především řazen mezi léčivky. Obsahuje ovšem také omega-6 mastné kyseliny nebo vitamíny A a C.

Užitečné části: používány jsou zejména listy.

Jaké jsou léčivé účinky?

Vzhledem k obsahu výše zmíněných vonných silic účinkuje při nachlazení, rýmě i bolestech v krku. Ostatně o tom už vypovídá sám název rostliny. Doporučováno sice bývá i vnitřní užívání, tedy např. formou čaje či žvýkáním, nicméně účinná je především inhalace. Dokonce prý stačí rozlomit či rozmačkat list a čichat, čichat a čichat. Pomoci přitom může i při problémech s dýchacími cestami a pozitivně by měl dle všeho působit i na zdraví astmatiků.

Bylinka má ale kladný vliv rovněž na další neduhy. Můžete jej vyzkoušet při horečce, bolestech hlavy, ale také při potížích s pokožkou, tedy např. při ekzémech či po bodnutí hmyzem. Podle některých zdrojů má i antioxidační vlastnosti, účinkuje při vysokém krevním tlaku, problémech s ledvinami anebo při problémech trávicího ústrojí. Dále pak rostlinu můžete využít i k detoxikaci organismu a působí také proti stresu a psychickým potížím.

Využití rýmovníku

Jak už jsme podotkli, listy můžete použít k přípravě zdravého čaje z rýmovníku. V kuchyni se ovšem hodí i při dalších příležitostech, a to např. k dochucení masa nebo zeleniny a uplatnit jej můžete i při vaření polévek. Kromě toho odpuzuje hmyz, a to včetně molů, což může být v mnoha ohledech velmi praktické. Budete-li navíc rostlinu pěstovat doma, možná brzy sami zjistěte, že se vám o něco lépe dýchá. Pěstování přitom není nikterak složité, takže ho zvládne úplně každý (viz níže).

Pokud chcete účinky této bylinky využít, můžete vyzkoušet rovněž náš návod na výrobu spreje do nosu, ale připravit si lze rovněž další zdravé prostředky, z nichž některé mohou být i chutné. Vyrobit si tak např. jednoduše můžete sirup, a to za studena i za tepla, který můžete využít k dochucení čaje, stejně jako tinkturu anebo hojivou mast, jež je rovněž velmi účinná při kašli a nachlazení. Možností tedy máte opravdu mnoho a postupně můžete vyzkoušet všechny recepty.

Jak bylinku pěstovat?

Rýmovník sice ve své domovině roste jako keř, u nás se ovšem především pěstuje jako pokojová rostlina. V létě ho sice můžete mít i venku, nicméně špatně snáší mrazy, takže v zimních měsících jej určitě dejte zpět dovnitř. Ovšem pozor! Rostlině nedělá dobře ani prudké sluneční záření. Celoroční pěstování v pokoji se tedy jeví jako nejlepší varianta. Tato bylinka se přitom množí jednoduše řízkováním. Navíc roste poměrně rychle, listy lze tedy sklízet průběžně. Jedním z hlavních problémů při jeho pěstování je zbytečně časté zalévání. Rostlina je nenáročná, stačí zalévat opravdu jen minimálně.

Kde si ho pořídit?

Pokud se vám do pěstování nechce, měli byste vědět, že je aktuálně velmi složité najít obchod nebo zahrádkářství, kde se rýmovník prodává. Je totiž skoro vždy vyprodaný nebo ho obchody neprodávají. Nejlepší řešení je tedy od známých nebo v naší diskuzi od lidí, kteří ho vám mohou prodat nebo darovat. Jak je totiž patrné z předešlých řádků, tuto rostlinu by měl mít doma každý, protože se vám bude lépe dýchat a budete mít neustále po ruce účinného pomocníka na rozličné neduhy.

Fotogalerie:

Další články:

Sdílet příspěvek:

47 komentářů

  1. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda díky silicím obsaženým v rýmovníku můžou čichat a i popíjet čajík těhulky? Díky za odpověď

  2. Dobrý den,dozvěděla jsem se o léčivých účincích rýmovníku a chtěla bych tuto rostlinu pěstovat, ale nemůžu ji sehnat.Proto se obracím na Vás.Zdělte mi prosím cenu a jestli je možno ji zaslat poštou na dobírku.Mám zájem o 2ks.
    děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  3. Dobrý den,
    koupím sazeničku rýmovníku, okolí Zruč nad Sázavou, nebo vyměním za rostliny kalísie které používám já již několik let.
    Karel

  4. Dobry den chtel bych se zeptat mam doma rymovnik a z niceho nic mu zacli zloutnout a schnout listy nevite nekdo jakej je problem bekuji

  5. Jak udělat čaj z rýmovníku
    Čaj z rýmovníku tlumí bolest hlavy, spouští se po něm rýma a účinkuje při kašli.
    Čaj je vhodné připravovat z čerstvých listů. Rýmovník je totiž opravdu šťavnatý a plný vody a dalších látek, a tak je velmi náročné jej usušit. Ve srovnání s jinými bylinami trvá sušení listů rýmovníku velmi dlouhou dobu, někdy se to dokonce úplně nepodaří. Pokud si tedy chcete připravit čaj z rýmovníku, natrhejte a omyjte čerstvé lístky. Na přípravu čaje do jednoho hrnku postačí jeden list rostliny, listy jsou totiž vcelku velké a jejich aroma i obsah látek jsou dostatečné. Zalijte horkou vodou a nechejte několik minut louhovat, poté může okamžitě popíjet. Čaj krásně voní. Trápí-li vás chrapot nebo kašel, oslaďte si jej medem a brzy se vám uleví.

  6. Dobrý den, měla bych zájem o tři sazeničky,pokud ještě máte.Jsem z Hustopečí u Brna.
    Nevím,odkud jste. Pokud by jste byla z větší dálky, mohla byste ho poslat? Pokud z
    okolí Brna ,mohla bych si pro ně dojet.Předem děkuji.

  7. Přidejte do něho práškový vitamin C. Dávam ho do džemu..jahody…k dostání v drogerii DM.
    Jinak taky od lonska pěstuji rýmovník, pak existuje angínovník…ba dokonce migrénovník…

    Janko, Bruntál

  8. Dobrý večer,
    pokud máte zájem, my máme doma 7výhonků cca 20-25cm,zakořeněných.
    Bydlíme v Otrokovicích, tak pokud budete mít cestu okolo nebo do Zlína, můžeme si to předat 🙂 tel. na mě je 605 581 152 Pavla Nevařilová

  9. Kdo si přijede osobně tak nabízím zdarma odnože
    Ždár nad sázavou a okolí a u nás ho lidi většinou darují a nechtějí ani kačku

  10. Dobrý den, mám dotaz. Můj přítel si před dvěma dny přinesl od mamky k nám do bytu rýmovník. Může rýmovník i uškodit ?? Jsou to sice 2 dny a je podzim, ale do včerejšího večera jsem se cítila zdravá. Pak mě začala hrozně bolet hlava, celou noc sem nemohla spát a dnes mám hroznou rýmu k té bolesti hlavy. Jinak sem alergická na penicilin. Díky předem za odpověď.

  11. Doporučuji také plody rakytníku,par bobulek a rýma zrychlila proces a místo 7 dní bylo po 2 dnech (co jsem užívala rakytník a 3 od zacatku) po ní. To byl tedy fofr!

  12. Jsem z Tišnova u Brna v okolí vyprodáno i Bauhaus jsem navštívil až na jaře vyprodáno jsem v důchodě a tak se jen bavím co je na tom pravdy předem děku ji za podanou zprávu a ne bo přímo na dobírku, děkuji.

  13. Uštípnout vrcholek tak do jedné třetiny a ten se může zase dát do vody pustit kořínky a pak do hlíny a máte další rostlinku.

  14. Stačí se pozeptat po známých, určitě Vám rádi uštípnou jeden vrcholek, aspoň se jim více rozkošatí no a Vám stačí nechat pustit kořínky ve vodě a pak šup do hlíny.

  15. Nejlíp se mu daří na severním okně, tam jede. Máme ho takto v práci, před půl rokem z jedné malinké sazeničky vyjelo už dalších 6 pěkných kytiček – máme je každá doma, kde pěstujeme a množíme dále

  16. Ahoj,mám prosbu.Neví někdo co používat na afty? mám je každý měsíc a nic nepomáhá.Děkuji za odpověď.Iveta

    • Dobrý večer, já též mám problémy s AFTY A VELMI MI UŽ LÉTA POMÁHÁ I PŘI ZÁNĚTU DUTINY ÚSTNÍ,DÁSNÍ A HLTANU – TINCTURA FLORSALMIN – HERBÁLNÍ LÉK ŠALVĚJOVÁ TINCTURA.
      POUŽÍVÁM JI 3X DENNĚ PO 20TI KAPKACH DO VLAŽNÉ VODY A VŽDY MI VYHOJÍ AFTY I ZÁNET DÁSNÍ. VYZKOUŠEJTE.

  17. Dobrý den, mám dotaz. Dostala jsem sazenici rýmovnku. Zatím roste do výšky na jednom stonku. Myslíte, se rozkošatí když vrchol zaštípnu? Děkuji za odpověď.

    • Zaštípněte ho asi na jednu třetinu, to co odštípnete dejte do vody, zakoření Vám a máte další rostlinku. Tu pak po zakořenění zasaďte a když v květináči povyroste, můžete ji zase zaštípnout a tak si napěstovat pro celou rodinu. Pravidelně zaštupuji a rozdávám kamarádkám :)Milada

    • Určitě rozkošati, když vršek zastipnete. Z ustipnutych lístečky si můžete udělat čaj, nebo dát do skleničky s vodou, kde za krátkou dobu zápustí kořínky a máte novou rostlinku.

1 Trackback / Pingback

  1. Pořiďte si domů rýmovník. Má nespočet využití - Jimeto.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*