Rukola je zelenina, která dokáže podporovat imunitu organismu, takže pokud vás často sužují různé nemoci, měli byste ji do svého jídelníčku rozhodně zařadit.
Výskyt: rukola setá původně pochází z oblasti Středomoří, kde je součástí místní, především italské kuchyně. V současné době se ale zcela běžně pěstuje i u nás a oblíbená je také v mnoha dalších částech světa.
Popis a účinné látky: jedná se o rostlinu z čeledi brukvovitých, která může dorůstat do výšky okolo půl metru. Na své přímé a rozvětvené lodyze má úzké členité listy. Ty ovšem vyrůstají také v přízemní růžici. Žluté květy tvoří hroznovité květenství a objevují se od června do srpna. Plodem je elipsoidní šešule. Rukola obsahuje řadu účinných látek, z nichž určitě stojí za zmínku silice či vitamíny (především C a beta-karoten), ale také minerály jako železo, vápník, hořčík či zinek, případně omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
Užitečné části: jedná se o listovou zeleninu, využívány jsou tedy především listy, někdy ale také odvar z kořene, který je vřetenovitý.
Léčivé účinky rukoly
Tato zelenina je výtečná nejen chuťově (viz níže), ale má také řadu léčivých účinků. Nejprve zmiňme, že rostliny z čeledi brukvovitých jako např. ředkvička, brokolice, kapusta či právě rukola představují výtečnou prevenci proti nádorovým onemocněním. Rukola kromě toho dokáže všeobecně podporovat imunitu organismu, takže pokud vás často sužují různé nemoci, měli byste ji do svého jídelníčku rozhodně zařadit. Nebudete litovat!
Rukolu setou lze využít i k pročištění organismu, uplatnění tedy může mj. nalézt při jarní detoxikaci. Dále podporuje trávení, vhodná je při zažívacích obtížích a pomáhá také při nechutenství. Zároveň si s její pomocí můžete pročistit krev a cévy. Kladně ovšem působí rovněž na játra a ledviny. Má rovněž určité močopudné účinky a působí jako antiseptikum, tedy protimikrobiální látka. A pokud aktuálně držíte dietu, rukolu lze konzumovat i při hubnutí.
Upozorňujeme: listová zelenina je obecně vynikajícím zdrojem vlákniny. Zelené bylinky navíc obsahují spoustu chlorofylu, který je rostlinou obdobou hemoglobinu (krevní barvivo). I chlorofyl přitom působí kladně na lidské zdraví.
Rukola setá v kuchyni
Tato zelenina má jemnou pikantní chuť, můžete ji tedy konzumovat samotnou čistě v syrovém stavu. Zároveň se ale hodí jako přísada do salátů, k těstovinám anebo k rýži. Dochutit s ní navíc lze rovněž pomazánky či tvaroh s bylinkami. Rukolu je pak samozřejmě možné přidávat rovněž do polévek nebo do omáček. Doporučit ji ale můžeme i na chléb s máslem či pomazánkou jako „náhražku“ pažitky. Kuchyňské uplatnění je tedy opravdu široké.
Pokud byste si chtěli připravit rukolový salát, dejte zhruba 100 g listů rukoly do misky společně s dvěma nakrájenými rajčaty a čtyřmi jarními cibulkami. Do další misky dejte bílý jogurt či zakysanou smetanu, prolisovaný stroužek česneku a pak už jen dochuťte solí a pepřem. Následně obě směsi smícháte a máte hotovo. V současné době si přitom můžete tuto zeleninu koupit velmi snadno čerstvou. Lze si ji ovšem také jednoduše vypěstovat, takže je možné mít neustále po ruce čerstvé listy.
Jak rukolu setou pěstovat?
Rukola setá nepatří mezi bylinky, které vyžadují nadměrnou péči. Doma ji lze pěstovat na vatičce, případně na balkoně v truhlíku. Ve druhém případě potřebuje pravidelně zalévat. Rukolu si ovšem můžete vysadit i na zahrádce od jara takřka do konce léta, a to ideálně na nějakém slunném místě. Dodejme, že roste velmi rychle, takže pokud listy otrháte, brzy se opět objeví. Navíc se jedná o trvalku, která přezimuje jako kořen, takže listy začnou znovu růst na jaře.
Upozornění na závěr: rukola je často zaměňována s blízce příbuznou rostlinou, totiž roketou setou. Ta má ale větší listy, bílé květy a především odlišnou, méně ostrou chuť. Při nákupu semen se tedy ujistěte, co vlastně kupujete. Každopádně v obou případech se jedná o jarní zelené salátové rostliny s listy, které jsou aromatické a mají příjemně nahořklou chuť.
Galerie:
Napište komentář