Rozrazil lékařský působí kladně na trávení či detoxikaci organismu. V současné době proto bývá součástí některých čajových směsí.
Výskyt: na rozrazil lze narazit téměř po celém evropském kontinentu, kde byl pro své léčivé účinky využíván již starověkými národy (Germáni, Římané) a možná ještě dříve. Jedná se tedy o běžnou rostlinu i v České republice. Na druhou stranu roste také v některých částech Severní Ameriky.
Popis a účinné látky: tato trvalá bylina je řazena do čeledi jitrocelovitých, stejně jako třeba jitrocel lékařský. Měřit může až půl metru a má jednoduše větvenou lodyhu. Její listy jsou vstřícné a tvar čepel je elipsovitý až široce kopinatý, zaokrouhlený až tupě špičatý. Květy, jež se objevují od června do srpna, mohou mít bílou, bledě modrou nebo fialovou barvu. Květenstvím jsou husté, často vstřícné úžlabní hrozny. Plodem je tobolka, ze které vypadávají drobná a plochá semena. Mezi nejzajímavější účinné látky patří vitamín C, hořčiny, třísloviny, glykosid aukubin, kyselinu felurovou, saponiny, silice či pryskyřice.
Užitečné části: sbíraná je nať v období květu.
S čím nám může rozrazil lékařský pomoci?
Legendární Jára Cimrman rozrazil údajně používal na zácpu. Jenže tato rostlina má ve skutečnosti spíše opačné využití, účinkuje totiž mírně proti průjmům. Především však působí močopudně (diureticky) a dokáže pomoci s močovými kameny, záněty močového měchýře a močových cest. Navíc snižuje obsah „zlého“ LDL cholesterolu v krvi a krev také čistí. Doporučována bývá rovněž při problémech s dýchacími cestami, a to konkrétně při bronchitidě a astmatu. Lze o ní uvažovat i při chrapotu, kašli a zahlenění.
Rozrazil lékařský dále podporuje chuť k jídlu a působí proti zánětům zažívací soustavy. Uplatnění nalézá rovněž při detoxikaci organismu a preventivně jej lze užívat proti skleróze. Kromě vnitřního použití ho lze aplikovat rovněž zevně, a to na nejrůznější problémy. Rozrazil např. velmi dobře účinkuje při revmatických potížích, pomáhá při kožních problémech či bolestech hlavy a vyzkoušet ho můžete i při dně (pakostnici) anebo zánětech dásní. Druhový název „lékařský“ tedy nemá pro nic za nic.
Jak si rozrazil lékařský připravit?
V současné době bývá rozrazil lékařský součástí některých čajových směsí. Usušenou a drcenou nať také stačí pár minut povařit v horké vodě a získáte účinný odvar. Pro zevní použití byste ovšem měli nechat vařit déle, a to až 10 minut. Pokud navíc budete mít po ruce nať čerstvou, můžete si také připravit zdravou šťávu. Doplňme, že v dřívějších dobách byla tato rostlina přidávána do polévek, omáček a salátů. Můžete se tedy nechat inspirovat u našich předků a rozrazil využívat i při přípravě pokrmů. V teplých pokrmech je nicméně vhodné používat nať v čerstvém stavu, neboť vařením by bylina zhořkla.
Další využití rozrazilu
Rozrazil lékařský není pouze léčivou bylinou, anebo kuchyňskou ingrediencí. Uplatnění totiž nachází rovněž v kosmetice. Přidáván bývá do omlazujících krémů, což nepřekvapí poté, co jsme se výše rozepsali o jeho zevních účincích. Tyto krémy přitom často účinkují proti vráskám. Rostlina navíc bývá součástí šampónů nebo sprchových gelů. Přidávána je ale také do některých potravinových doplňků. V neposlední řadě se jedná o okrasnou rostlinu, a to především díky jejím barevným květům, které mohou dodat zahradě, případně balkonu či terase zajímavější vzezření.
Pěstovaní rozrazilu lékařského
Díky svému vzhledu a léčivým účinkům bývá rozrazil často pěstován. Tomu napomáhá i skutečnost, že se jedná o pěstitelsky nenáročnou rostlinu. Ven se vysévá od března či dubna, případně od září do října. Klíčení semen přitom většinou trvá zhruba 20 dní. Rozrazilu vyhovují spíše sušší místa, přičemž jej lze pěstovat jak v nížinách, tak v nadmořských výškách cca do 1 200 m. Nyní už stačí jen vědět, že vyžaduje humózní a propustnou půdu. Můžete si je tedy zkusit jednoduše vypěstovat a následně sami vyzkoušet všechny jeho pozitivní účinky na lidské zdraví.
Napište komentář