Rozchodník ostrý (prudký): pomáhá s kožními problémy. Vnitřně ale může uškodit

Latinský název: Sedum acre

Rozchodník ostrý (prudký) je sukulentní bylina, která je u nás původním druhem. Ačkoli může člověku pomoci, zároveň není úplně bezpečná.

Výskyt: jedná se o původně evropskou rostlinu, která se vyskytuje po celém „Starém“ kontinentu. Roste ale také v západní Asii a severní Africe a dostala se i do vzdálenějších oblastí.

Popis a účinné látky: rozchodník ostrý je sukulent z čeledi tlusticovitých. Jedná se o malou bylinku, která dorůstá do maximální výšky 15 cm a disponuje tenkou lodyhou, jež vyrůstá v hustém trsu. Její listy jsou dužnaté a střídavé a květy připomínající hvězdičku mají zlatožlutou barvu. Plody vytváří souplodí měchýřků. Rostlina obsahuje účinné látky jako třísloviny, sliz, pryskyřice, sacharidy, vitamín C, ale také piperidinové alkaloidy (semadin či segridin), které působí toxicky.

Užitečné části: využívána je nať sbíraná v červnu a červenci.

Rozchodník ostrý a léčivé účinky

Rozchodník ostrý bývá někdy doporučován na snížení krevního tlaku. Jenže vzhledem k obsahu toxických alkaloidů byste jej vnitřně používat neměli. Může totiž způsobit bolestí hlavy, nevolnost a zvracení. Ačkoli požití této rostliny není životu nebezpečné, existuje podezření, že může přispět ke vzniku rakoviny, takže bychom vnitřní využití opravdu nedoporučovali, a to ani v menších dávkách.

Rozchodník prudký má ovšem široké zevní uplatnění. Čerstvá šťáva totiž působí antibioticky a fungicidně. Uplatnění proto může nalézt při pomoci s kožními problémy, jako jsou plísně či ekzémy. Pozitivně účinkuje rovněž na špatně se hojící rány a kladný vliv má také na kuří oka a mozoly. I při tomto použití byste ale měli být opatrní, protože dlouhodobý kontakt může podráždit pokožku.

Využití rozchodníku ostrého

Rozchodník prudký je u nás původní bylinou a vyskytuje se po celém území České republiky. Můžete si jej tedy natrhat ve volné přírodě, ale zakoupit si lze i semena a rostlinku si vypěstovat. Z květu a listů si je následně možné vyrobit čerstvou šťávu, tinkturu anebo mast. Samozřejmě si z něj můžete připravit i nálev, nicméně, jak už jsme zmínili výše, vnitřní využití rozhodně nedoporučujeme.

V současné době produkty z rozchodníku ostrého v českých obchodech pravděpodobně neseženete. Pokud tedy chcete účinky této bylinky vyzkoušet, budete si ji muset natrhat či vypěstovat a následně si jednotlivé přípravky vyrobit sami. Nemusí to být nic složitého. Při výrobě tinktury např. postačí, když necháte nať louhovat ve zhruba 40% alkoholu. Používejte ji ale skutečně pouze zevně.

Pěstování rozchodníku ostrého

Rozchodník prudký je velmi odolná rostlina, což u sukulentu asi nepřekvapí. Proto nevyžaduje žádnou speciální péči a pěstuje se velmi snadno. Rostlině vyhovují slunná stanoviště a propustná půda. Nemá žádné velké nároky na vlhkost, protože snese sucha. Většinou se jí daří na skalnatých a kamenitých podkladech, proto ji lze pěstovat na zahradě jako okrasnou skalničku.

Tip na závěr: toxické alkaloidy obsahují i další bylinky, které je možné označit zároveň za léčivé i zdraví poněkud nebezpečné. V tomto ohledu můžeme jmenovat např. mandragoru lékařskou, rulík zlomocný nebo lobelku příjičnou, jež může dokonce způsobit i kóma.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Ostružinovo mátový džem (recept)

Džemy
13/10/2020 Petr Sivok 0
Plody ostružiníku jsou dnes považovány za velmi zdravé ovoce, léčivé účinky však mají rovněž listy. Nezpochybnitelné jsou např. výtečné antioxidační vlastnosti, naopak máta obsahuje mnoho látek, které mohou významně ovlivňovat trávící soustavu člověka. Dokážou totiž pomáhat při [...]

Zázvorový sirup: jednoduše posilujte vaší imunitu

Koření a kuchyně
12/04/2024 Petr Sivok 2
Zázvor je oblíbené koření, které se získává z kořene zázvoru lékařského. Jedná se o zdravou kuchyňskou ingredienci, z níž si můžete např. připravit zázvorový sirup. V článku o zázvoru jsme zmínili řadu pozitivních účinků, které [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*