Rozchodnice růžová je trvalka, která bývá pro svůj kladný vliv na psychické i fyzické zdraví srovnávána se ženšenem. A skutečně se jedná o účinnou „léčivku“.
Výskyt: rozchodnice růžová roste v chladných oblastech Asie a Evropy. V České republice se tedy vyskytuje velmi vzácně, a to jen ve vyšších nadmořských výškách. Objevit ji tu ale lze.
Popis a účinné látky: jedná se o trvalku z čeledi tlusticovitých, která vyrůstá do výšky 0,5 metru. Listy jsou přisedlé, střídavé a ztluštělé. Samčí květy jsou žlutozelené až žluté, samičí květy tvoří jakési tobolky, z nichž rostou blizničky. Rostlina kvete v květnu a červnu. Plodem jsou měchýřky, které obsahují hnědá semena. Rozchodnice růžová obsahuje ve velkém množství organických kyselin, ale také silice a třísloviny.
Užitečné části: využíván je oddenek, nať, pupeny i kořeny.
Rozchodnice růžová a léčivé účinky
Rozchodnice růžová bývá z hlediska léčivých účinků srovnávána se ženšenem. Účinná je např. při ochraně organismu proti stresu, který je dnes všudypřítomný a má neblahý vliv na psychické i fyzické zdraví. Rostlina navíc podporuje tvorbu serotoninu, takže je doporučována při depresivních stavech či nespavosti. Kladný vliv má rovněž na funkce mozku, když např. zlepšuje paměť a podporuje soustředění.
Rozchodnice růžová také zvyšuje celkovou odolnost organismu, neboť podporuje imunitu. Pozitivně působí i na játra, rakovinu a zevně účinkuje při popáleninách. Zároveň je považována za efektivní afrodiziakum. Na druhou stranu ji není vhodné používat ve větším množství a déle než šest týdnů. Úplně vyhnout by se této bylince měly těhotné a kojící ženy a neměla by se ani kombinovat s léčivy s tlumící účinky.
Využití rozchodnice růžové
Pokud budete mít k dispozici čerstvou rostlinu, využít můžete drcený kořen, který je ideální zkombinovat s výtažkem z pupenů, protože pak je rozchodnice nejúčinnější. Pořídit si ovšem můžete také prášek nebo kapsle, které jsou také velmi účinné. Mladé listy a lodyhy lze navíc využít jako zeleninu, takže pro ně budete moci najít široké uplatnění v kuchyni a obohatit svůj jídelníček o novou ingredienci.
Chcete-li vyzkoušet účinky této bylinky, máme pro vás recept na tinkturu z rozchodnice růžové. Budete potřebovat pouze jeden díl nadrobno nařezaného kořene na čtyři díly alkoholu (ideálně čirého a zhruba šedesáti- až sedmdesátiprocentního), kterým jej zalejete a necháte cca 14 dní macerovat. Doporučujeme (uzavřenou) láhev každý den protřepat. Po uplynutí dané doby nálev scedíte a máte hotovo.
Pěstování rozchodnice růžové
Rozchodnice růžová sice roste v arktických a subarktických oblastech, ale vypěstovat ji lze i v našich podmínkách. Rostlině vyhovují slunná stanoviště a písčitá půda. K výsevu by mělo dojít na jaře či na podzim, přičemž se doporučuje, aby se semena nejprve nechala cca dva měsíce na chladném místě ve vlhkém substrátu. Musíme ovšem upozornit, že první sklizeň lze očekávat až zhruba po pěti letech.
Tip na závěr: v čeledi tlusticovitých je možné narazit i na další zajímavé bylinky. Jedná se např. o netřesk střešní či rozchodník ostrý, což jsou rostlinky pomáhající s kožními problémy. Především ta druhá by vám ovšem mohla při vnitřním použití uškodit.
Fotogalerie:
Napište komentář