Řepík vonný patří mezi léčivé rostliny, přičemž má velmi podobné účinky jako řepík lékařský. Vyzkoušet ho můžete při rozmanitých potížích.
Výskyt: řepík vonný roste takřka na celém evropském kontinentu, takže se vyskytuje i v České republice. Najít ho lze ale také v jihozápadní Asii a pěstuje se i v Severní Americe. Rozšířen je tedy na mnoha místech světa.
Popis a účinné látky: jde o vytrvalou bylinu z čeledi růžovitých, která může dorůstat až do výšky dvou metrů. Lodyha je olistěná rovnoměrně a listy jsou střídavé, lichozpeřené, pilovité a chlupaté. Květy se objevují od června do srpna a mají zlatožlutou barvu. Tvoří přitom dlouhý hrozen květenství, na kterém se vyskytuje až 70 květů. Plody jsou obráceně kuželovité nažky. Řepík vonný obsahuje flavonoidy, třísloviny, silice anebo triterpeny.
Užitečná část: používána je kvetoucí nať.
Léčivé účinky řepíku vonného
Řepík vonný patří mezi léčivé rostliny, přičemž má velmi podobné účinky jako řepík lékařský. Tak například kladně působí na únavu a trávicí ústrojí, neboť zmírňuje střevní a žaludeční potíže, a to včetně žaludečních vředů a kataru. Rostlina účinkuje také při problémech s ledvinami a močením. Navíc působí antibioticky a protizánětlivě, takže na ni můžete vsadit, trpíte-li záněty, což jsou složité reakce organismu na poškození tkáně.
Řepík vonný je možné vyzkoušet také při bolestech krku, stejně jako při angíně. Pozitivní vliv může mít i na funkce jater a žlučníku, takže bývá doporučován i při potížích s těmito důležitými orgány. Bylinka pomáhá rovněž s látkovou výměnou a nachází i zevní uplatnění. Budete-li ji aplikovat na pokožku, může vám vyřešit problémy se špatně se hojícími ranami, anebo s ekzémy, což jsou rovněž záněty, tentokrát ovšem spojené s kůží.
Využití řepíku vonného
Řepík vonný je znám především jako léčivá rostlina. V tomto ohledu si z něj můžete připravit řapíkový obklad, který je využíván zevně. K vnitřnímu použití se připravuje čaj, resp. nálev. Stačí jednoduše spařit jednu čajovou lžičku sušené kvetoucí natě zhruba 250 ml vroucí vody a nechat několik minut louhovat. Poté už můžete pít, nicméně byste tak neměli činit vícekrát než dvakrát denně.
Musíme upozornit, že řepík vonný má hořkou chuť, na což byste tedy měli být při případném použití připraveni. Přesto bývá součástí některých bylinných směsí. Na druhou stranu se někdy uvádí, že prozatím chybí vědecké důkazy nejen o účinnosti této bylinky, ale také o její bezpečnosti. Uškodit by vám neměla, pokud se ji nicméně rozhodnete vyzkoušet, buďte obezřetní a s množstvím ani četností konzumace to nepřehánějte.
Pěstování řepíku vonného
Řepík vonný u nás sice roste, zároveň je ale v Červeném seznamu ČR řazen mezi ohrožené druhy (C3). Najít ho můžete podél cest, na okrajích lesů, hrázích rybníku a dalších místech. Pokud se vám nezadaří, existuje ještě jedna možnost – rostlinu si vypěstujte. Vyhovují jí slunná či polostinná stanoviště, stejně jako hlinité či hlinito-písčité půdy, které mají neutrální nebo kyselé pH. Řepík vonný není třeba enormně zalévat a přežívá i zimu, neboť se jedná o mrazuvzdornou rostlinu.
Mohlo by vás zajímat: plody této bylinky mají na sobě malé háčky. Ty se snadno přichytí na zvířata, která je potom šíří na nová stanoviště. Při pěstování na zahradě je přitom tímto způsobem může šířit i člověk.
Fotogalerie:
Napište komentář