Málokterý keř se v posledních letech těší takové oblibě jako rakytník. Dříve podceňovaná rostlina dnes slouží nejen na okrasu, ale také do zdravých domácích marmelád, sirupů a dalších dobrot. Nenápadný rakytník s červenými plody je totiž jedlý prakticky celý.
Hustý keř se sladkokyselými plody
Rakytník řešetlákový je velmi hustý keř se spoustou větví, listů a plodů. Podle odrůdy se dorůstá dvou až deseti metrů. V mládí jsou jeho lístky šupinkaté a stříbřité, ve zralém věku už se jedná o zelený keř. Plodí malé kulovité peckovice s červenou či červenooranžovou barvou. Obvykle mají výraznou chuť a trvá nějaký ten rok, než vychytáte, kdy tyto sladkokyselé plody sbírat.
Nenáročný keř na pěstování
Rakytníku se lépe daří v jižnějších oblastech, ale dobře snese i chladné podmínky. Na pěstování je poměrně nenáročný, proto se v zahradách často objevuje i ve funkci živého plotu. Vyhovují mu písčité a kamenité půdy, které jsou zásadité až neutrální. Aktivní zahrádkář či dobrá hospodyňka z něj využijí prakticky vše. Plody, větve i listy rakytníku se dají s úspěchem využít na tvorbu domácích sirupů a marmelád. Kromě vitaminu C obsahuje rakytník řadu cenných látek – pektiny, třísloviny, organické kyseliny i další bioaktivní látky. Jeho plody se dají konzumovat sušené, zpracované ve formě prášku anebo rovnou natrhané z keře. Z čerstvých plodu se vyrábí rakytníková mast a olej.
Sklizeň rakytníku je velký oříšek
S dobou sklizně rakytníku často váhají i zkušení zahrádkáři, kteří ho mají na zahradě celá léta. Na správnou dobu sklizně je třeba číhat i několik týdnu a nepromeškat ji, protože při pozdější sklizni rakytník přichází o své cenné látky. „Nejrozšířenější odrůda rakytníku Leikora dozrává v první polovině září. Pokud zasadíte odrůdu Hergo, pravděpodobně dozraje až v druhé polovině září nebo v prvních říjnových dnech. Před sklizní se opravdu vyplatí každodenní poctivé ochutnávání plodů,“ doplňuje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha. Snažte se vždy sklízet plně vyzrálé plody a pokud cítíte, že jste už sklizeň promeškali, jděte na ni hned, jak to bude možné, aby plody neztratily své cenné látky.
A co se sklizenými plody?
Recept na rakytníkový sirup
V odpoledních hodinách si natrhejte čerstvé zralé plody a mletím z nich připravte 1 litr šťávy. Na takové množství budete potřebovat přibližně 2 kg plodů. Šťávu ohřejte na 75 stupňů a postupně přidávejte cukr. Do jednoho litru použijte maximálně 0,5 kg cukru. Pro hustší sirup můžete přimíchat 2 lžičky pektózy tekuté. Sirup se dobře zahustí jenom pouhým delším varem. Nechte ho vychladnout, přelijte do lahví a uložte do sklepa či lednice.
Rakytníková marmeláda
Nasbírejte si 1 kg plodů rakytníku a připravte si 1 kg cukru. Poměr můžete upravit podle vlastní chuti, klasický bílý cukr nahradit cukrem třtinovým nebo medem. Plody umyjte, dejte do hrnce a rozvařte. Jakmile začnou praskat, propasírujte je přes hrubší sítko. Vraťte do hrnce, přiveďte k varu, a potom přisypte cukr. Nechte 5 minut mírně vařit, odstavte a můžete plnit do skleniček.
Napište komentář