Quinoa: pusťte ji do své kuchyně, pomůže vám při hubnutí i s různými zdravotními neduhy

Latinský název: Chenopodium quinoa

Merlík čilský neboli quinoa obsahuje mnoho účinných látek. Jedná se přitom o jednu z nejstarších domestikovaných rostlin na americkém dvojkontinentu.

Výskyt: jak samotný název napovídá, merlík čilský pochází z Jižní Ameriky. K jeho domestikaci přitom došlo zhruba před 5 tisíci lety a mnohem později se jednalo o důležitou potravu Inků. Ti jí říkali „quinoa“, což znamená „Matka zrno“. Dnes se pěstuje rovněž v Severní Americe a několik desítek let také v Evropě, kde se postupně stává stále populárnější kuchyňskou ingrediencí.

Popis a účinné látky: merlík čilský je jednoletá bylina z čeledi laskavcovitých, která dorůstá až do výšky 100 až 200 cm. Vzhledem k tomu, že se dokáže přizpůsobit v různých podmínkách, jeho vzhled a stavba nejsou jednotné. Snad jen stonek bývá vzpřímený, listy široké, květy uspořádané do lat a plodem je nažka. Mnohem zajímavější je však stejně složení jeho semen, která obsahují celou řadu vitamínů (zejména ze skupiny B), ale také minerální látky, esenciální aminokyseliny, vlákninu, polysacharidy, bílkoviny, škroby a tuky.

Užitečné části: používána jsou především semena, někdy ovšem i mladé listy.

Semena quinoy v kuchyni

Semena merlíku čilského obsahují mnoho účinných látek. Vynikají především vysokým obsahem bílkovin, takže nejen pro Inky představovala perfektní zdroj živin. I dnes je velmi uznávána jejich vysoká nutriční hodnota a jsou řazena mezi superpotraviny. Jedná se tedy o vhodnou potravinu např. pro vegetariány a vegany, kteří si s její pomocí mohou zpestřit svůj jídelníček. Semena jsou využívána k výrobě mouky, různých kaší nebo cereálií, nicméně lze se s nimi setkat i v mnoha dalších výrobcích.

Pokud jste se rozhodli merlík čilský rovněž upotřebit v kuchyni, semena seženete v každém obchodě se zdravou výživou. Dnes jsou navíc stále více dostupná i v běžných obchodech. Na balíčku pochopitelně naleznete postup přípravy, ale pro jistotu připomeňme, že jako jiné obiloviny nabírají v průběhu přípravy na objemu, s čímž je nutné počítat. A k čemu je vlastně použít? Tak například k výrobě salátů, sladkých kaší anebo tam, kde jste byli dosud zvyklí na rýži.

Upozorňujeme: merlík čilský vlastně mezi obiloviny nepatří, neboť je řazen mezi tzv. pseudoobiloviny. Ty sice mají některé podobné vlastnosti a využití, nejedná se ale o totožnou skupinu. Do této skupiny přitom patří i další velmi zdravé potraviny, mezi nimiž musíme zmínit především amarant a pohanku. Rovněž o nich tedy můžete uvažovat při přechodu ke zdravějšímu jídelníčku.

Léčivé účinky merlíku čínského

Semena merlíku jsou chutná, lehce stravitelná a nenadýmají. Výše jsme zmínili, že se nejedná obilovinu, což je minimálně z jednoho hlediska enormně důležité. Neobsahují totiž lepek, takže je mohou konzumovat i lidé s celiakií. Vhodná jsou i pro již uvedené vegetariány a vegany, ale jedná se o kvalitní potravinu rovněž pro sportovce, a to např. pro ty, kteří přešli na bezlepkovou stravu. Do těla totiž uvolňují energii a navíc podporují růst svalové hmoty.

Co se týče léčivých účinků, quinoa je velmi účinná při problémech s migrénami a doporučována je i při redukčních dietách. Dále pomáhá osobám s vysokým krevním tlakem a také při kardiovaskulárních onemocněních. Mnohdy jsou zmiňovány i její protirakovinné účinky, přičemž se hovoří zejména o rakovině tlustého střeva. Rostlina rovněž prospívá ledvinám a působí kladně na trávení a nervový systém. V neposlední řadě je doporučována rovněž diabetikům. Zkrátka superpotravina…

Pěstování merlíku čilského

Merlík čilský se rozmnožuje výhradně generativně, tedy semeny. Pokud si je vysejete, měli byste je určitě udržovat v chladu a vlhkosti, musíme ovšem zdůraznit, že nesnášejí přemokření. Jednotlivým rostlinám se přitom bude dařit na slunném stanovišti. Ve stínu tedy určitě růst nebudou. Starší rostlinky snesou i sucha a bývají rovněž odolné proti silnějšímu větru. Navíc mohou bez újmy přežít i teploty do – 5°C. Ty by ovšem neměly panovat v době kvetení, kdy merlíku teploty pod nulou škodí.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*