Puškvorec obecný je bylinka používaná při mnoha potížích. Nejčastější ovšem nachází uplatnění při rozličných potížích se zažíváním.
Výskyt: puškvorec obecný je mokřadní rostlinou, jejíž původ je nutné hledat v Asii. Již ve starověku se ovšem šířil do dalších oblastí světa. Dnes proto běžně roste i v Severní Americe a Evropě. U nás se vyskytuje zřejmě už od 16. století, a to až do dnešních dnů.
Popis a účinné látky: tato vytrvalá bylina z čeledi árónovitých může dorůstat do výšky až 1,5 metru. Lodyha je tříhranná, listy jsou střídavé, úzké a mají mečovitý tvar, což je poznávacím znamením této léčivé rostliny. Dále lze identifikovat menší zelené květy, jež jsou uspořádány ve štíhlých palicích do šroubovice. U nás kvetou zejména v červnu a červenci. Ačkoli jsou plodem delší bobule, v našich podmínkách puškvorce nedozrává. Mezi účinnými látkami je důležité jmenovat silici, tříslovinu, slizové látky, cukry, cholin anebo hořčiny.
Užitečné části: používán je především oddenek, který se nejprve musí zbavit kořenů.
Puškvorec – účinky na zdraví
Puškvorec obecný je používán při mnoha potížích. Nejčastější ovšem nachází uplatnění při rozličných žaludečních problémech. Podporuje totiž látkovou výměnu, uvolňuje křeče, umí pomoci při zánětech žaludku i poruchách trávení a lze jej využívat i při dalších relevantních komplikacích. Není tedy žádná náhoda, že byl již v dávných dobách důležitou přísadou při výrobě účinných žaludečních likérů.
Tuto bylinu lze „aplikovat“ také v případě nervových problémů, neboť má zklidňujícími účinky. Lze ji tedy kupříkladu vyzkoušet při depresivních náladách. Použití se často doporučuje i k posílení fyzického stavu člověka. To znamená, že může být vhodná pro seniory, ale měla by pomoci i lidem po nemoci či operaci. Dokonce bývá uváděna i jako prostředek ke zlepšení stavu po chemoterapii.
Puškvorec obecný zároveň působí močopudně a někdy je dáván do souvislostí se zlepšením krvetvorby. Občas může mít kladný vliv na alergie a lze jej vyzkoušet také jako analgetikum. Navíc ho je možné používat i zevně. Po přidání do koupele pomáhá při revmatismu, ekzémech i s hojením ran. Můžete jej přitom využít také jako kloktadlo, a to především při zánětech v ústech a hltanu.
Puškvorec obecný v kuchyni
Jak už jsme zmínili výše, puškvorec obecný se odedávna používá k výrobě žaludečních likérů. Vzhledem k jeho silně aromatické a hořké chuti je ovšem na mnoha místech využíván také jako kuchyňské koření, a to především v islámské a indické kuchyni, kde nachází uplatnění při dochucení sladkých i slaných jídel. Často ovšem bývá i kandován, což platí pro využití v angloamerickém světě. Mladé listové výhony je přitom možné přidat do různých salátů, jimž dodá zajímavou chuť.
Jak si připravit koření z puškvorce? Připravit si jej můžete především z oddenků rostlin, které jsou staré dva až tři roky. Pak je totiž nejkvalitnější. Oddenky stačí zbavit kořenů, usušit a rozemlít na prášek. Pokud je neoloupete, bude koření výrazně aromatičtější. Prášek si lze nicméně také zakoupit v některých českých obchodech, takže rostlinku nemusíte nutně pěstovat. Při používání byste měli být v každém případě opatrní, neboť ve větším množství může puškvorec mít halucinogenní účinky.
Pěstování puškvorce obecného
Vzhledem k tomu, že je puškvorec obecný mokřadní rostlinou, roste především na vlhčích místech. Pěstovat jej tedy lze kupříkladu u umělých jezírek. Namnožení je přitom velice jednoduché, a to pomocí oddenků. Celkově je jeho pěstování dosti nenáročný proces. Bylince vyhovují kromě vlhkosti také slunná či polostinná stanoviště. Vysadit se dá volně či v nádobce se zeminou do mokřin, skleněné nádoby, akvária nebo volně do jezírka. Sklizeň oddenku se doporučuje buď v průběhu listopadu, anebo s příchodem jarních měsíců. Následně si z něj můžete připravit koření (viz výše).
Tip na závěr: na vlhkých místech si můžete vysadit i další léčivé rostliny, mezi které např. patří touleň srdčitá, jež je v některých asijských zemích považována za všelék.
Napište komentář