Pupálka dvouletá (pupálkový olej) pomáhá především ženám

Latinský název: Oenothera biennis

Semena a květy pupálky a pupálkový olej (zdroj: Samphotostock.cz)

Pupálká dvouletá je rostlina, z jejichž semen se vyrábí pupálkový olej. Ten má léčivé účinky, lze ho využít v kosmetice, ale také v teplé i studené kuchyni.

Výskyt: pupálka dvouletá pochází s největší pravděpodobností z Východní Asie, odkud se rozšířila do Evropy a Ameriky, kde se stala velmi oblíbenou bylinkou.

Popis a účinné látky: jedná se o dvouletou bylinu z čeledi pupálkovitých, jejíž lodyha může být vysoká až 2 m. Listy jsou dlouhé, uspořádány do růžic a mají jasně zelenou barvu. Květy jsou sytě žluté a plodem je tobolka, která obsahuje semena. Z účinných látek můžeme jmenovat třísloviny, slizy, škroby, minerály, bílkoviny a esenciální mastné kyseliny.

Užitečné části: využívána jsou především semena.

Pupálka dvouletá a léčivé účinky

Kořen rostliny byl dříve používán jako zelenina. V současné době jsou ovšem využívána především semena, a to pro své léčivé účinky. Vyrábí se z nich především zdravý pupálkový olej. Ten má např. antioxidační vlastnosti, díky čemuž pomáhá chránit organismus proti předčasnému stárnutí. Podporuje také odolnost, neboť chrání před stresem, únavou a vyčerpáním.

Pupálkový olej působí i protizánětlivě, posiluje imunitu a ženám pomáhá s bolestmi v průběhu menstruace. Pomoci navíc může i v období přechodu. Olej ovšem působí také zevně, neboť vyživuje pokožku, vlasy a nehty. Kladný vliv má rovněž na regeneraci a hydrataci pleti, stejně jako na různé nemoci kůže. Přispívat může rovněž k hojení ran a účinkuje i při popáleninách.

Využití pupálkového oleje

Pupálkový olej má mírně nahořklou chuť, takže pokud ho budete užívat samotný vnitřně, můžete ho rozmíchat např. v jogurtu, což je vhodné hlavně u dětí. Při zevním využití jej stačí vmíchat do pleťového krému nebo mléka. Uplatnění ovšem může nalézt také v kuchyni, a to např. k dochucení salátů, mléčných produktů, zálivek, majonéz či polévek. Jeho využití je tedy opravdu široké.

Jak si pupálkový olej připravit

V prvé řadě si jej můžete zakoupit, protože jej nabízejí mnohé obchody. Pokud si ho ale chcete připravit, stačí naložit semena do oleje. Ten by měl být pochopitelně kvalitní, takže bývá doporučován např. olivový olej lisovaný za studena. Následně byste měli nechat stát na slunném místě, a to po dobu dvou týdnů. Olej pravidelně protřepávejte a poté slijte do tmavé lahve, jež by měla být umístěna v chladu. Další z možností využití semen je jejich nadrcení a následná konzumace drti. Přidat ji můžete např. do smoothie.

Pupálka dvouletá a pěstování

Pupálka dvouletá je zajímavá rostlina. Její žluté květy je totiž možné obdivovat pouze v noci. Otevírají se totiž večer a druhý den se uzavírají a uvadají. V každém případě se jedná o nenáročnou rostlinu, takže její pěstování je snadné. Pupálce vyhovují slunná stanoviště (nebo alespoň polostín) a spíše kamenitá zem. Upřednostňuje také sucho a doplňme, že se množí semeny.

Tip na závěr: podle našich receptů si můžete sami připravit také další zdraví prospěšné oleje. Jednat se může např. o levandulový olej, mátový olej nebo o olej z popence, který slouží k potírání nohou při křečových žilách.

Sdílet příspěvek:

Bylinky, které pomáhají na astma

Bylinky na
21/10/2024 Petr Sivok 0
Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které se sice léčit nedá, ale lze zmírnit jeho symptomy. V tomto ohledu funguje celková změna životního stylu, léky, ale také některé bylinky. Plicník lékařský Plicník lékařský, který roste prakticky [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*