Ačkoli v posledních desetiletích převládaly v mnoha českých domácnostech umělé vánoční dekorace a ozdoby, aktuálně se opět obracíme k tradicím. Řada lidí tak začíná dávat přednost ryze přírodním produktům.
Tradiční vánoční dekorace a ozdoby
Příklon k tradicím je v současné době na vzestupu, protože už jsme modernitou často přehlceni. Aktuálním trendem je také eliminace syntetických odpadů, proto je kladen stále větší důraz na tradiční přírodní materiály, což se v posledních letech týká i vánočních svátků. Naučit se vyrábět dekorace a ozdoby není nic složitého a navíc vypadají opravdu krásně. Do jejich výroby přitom můžete zapojit celou rodinu včetně dětí. Co všechno lze ale vlastně použít?
Koření jako součást vánoční výzdoby
Badyán je koření, které se přidává do vánočních perníčků, ale s jeho pomocí si můžete připravit i domácí ovocný pečený čaj. Badyán bývá velmi často označován za jedno z nejkrásnějších a tvarově nejzajímavějších koření na světě. Tvoří totiž hvězdičky, což je jeden ze symbolů Vánoc. Pořiďte si tedy letos na svátky badyán vcelku, použijete jej nejen do různých dobrot, ale také jako úchvatnou přírodní dekoraci. Stejným způsobem můžete ostatně využít i vanilku a skořici, resp. vanilkové lusky a skořicové svitky, ze kterých si lze vyrobit např. svícny, když jimi oblepíte klasickou svíčku.
Doporučujeme: přečtěte si také náš článek, jaké chutné a zdravé vánoční koření stojí za to používat.
Copak jmelí, ale jmelí
Jmelí je tradiční vánoční dekorací. Listy a větvičky keře zvaného jmelí bílé fascinovaly už národy s předkřesťanským náboženstvím. K rituálním účelům se dokonce sklízelo speciálním zlatým srpem a zlacení jmelí je dodnes běžné. Podle křesťanské tradice vyrobil ze jmelí Josef kolébku pro Ježíška. Dodnes přitom symbolizuje ochranu a štěstí. Měli byste ovšem použít pouze natrhané zelené jmelí, protože štěstí si koupit nelze. Doplňme, že se sice traduje, že je jedovaté, ve skutečnosti má ovšem léčivé účinky.
Vánoční dekorace z luk a lesů
Pro vánoční dekorace a ozdoby nemusíte čekat fronty v obchodech, ale můžete si pro ně udělat příjemnou procházku do lesa. Např. z proutí si lze poměrně snadno vyrobit vánoční hvězdu, případně menší proutěný vánoční stromeček, který lze dozdobit žaludy, šiškami a skořápkami z vlašských ořechů. Stačí jen trocha šikovnosti. Právě šišky jsou přitom krásnou přírodní ozdobou na vánoční stromeček, která vám do interiéru vnese tu pravou vánoční atmosféru, a to zcela zdarma.
Součástí vánoční dekorace se může stát rovněž chvojí, tedy větvičky stálezelených jehličnatých dřevin, které jsou užívány zejména pro různé ozdobné účely. Ovšem pozor! Ořezávat větvičky je stejně jako krádež celých stromků zakázáno! Lesníci v předvánočním období blíže spolupracují s Policií České republiky, a to v denní i noční dobu, přičemž pokuta za tuto nedovolenou činnost se může vyšplhat až na 15 000 Kč! Finančně sankcionováno je přitom i nedovolené trhání jmelí.
Další přírodní vánoční dekorace a ozdoby
Již jsme zmínili skořápky z vlašských ořechů, které byste při přípravě cukroví rozhodně neměli vyhazovat. Využít ovšem můžete také ovoce. Velmi vhodné jsou např. na kolečka nakrájené pomeranče. Ty stačí usušit, udělat do nich šídlem či něčím ostrým menší dírku a provléct šňůrkou. Jednoduše tak získáte krásnou ozdobu na stromeček. Použít je ale možné i další druhy ovoce. Tímto způsobem si lze ostatně jednoduše vyrobit pestrobarevný přírodní vánoční řetěz, na kterém se mohou objevit také skořápky od ořechů. Fantazii se totiž meze nekladou!
Tradiční vánoční rostliny
Součástí vánočních svátků jsou také některé bylinky. V tomto ohledu patří k tradičním rostlinkám pryšec nádherný, který se nazývá rovněž vánoční hvězda a zaujme především krásnými listy. Ačkoli se o něm říká, že je prudce jedovatý, ve skutečnosti není ani zdaleka tak nebezpečný, jak se někdy traduje. V poslední době se ovšem začínají prosazovat i další bylinky. Mezi nejoblíbenější přitom patří brambořík perský, což je rostlina, která krásně kvete především v průběhu zimních měsíců.
Tip na závěr: na Vánoce si podle našeho návodu můžete vyrobit také purpuru, tedy aromatickou směs koření, pilin či třísek a vonných bylin. Přírodní vánoční dekorace zkrátka mohou existovat v mnoha provedeních.
Napište komentář