Průjem sice obvykle nebývá dlouhodobou ani závažnou potíží, ale určitě se nedá říci, že by šlo o něco příjemného. Vyzkoušet proto doporučujeme přírodní léky na průjem.
Pesto z medvědího česneku
Medvědí česnek je rostlinou, která je po zimním spánku oblíbená u medvědů. Rovněž u člověka je ovšem doporučována pro jarní detoxikaci. Uplatnění nicméně nachází i při zažívacích potížích, a to včetně průjmu. Z jednoho z prvních poslů jara si navíc můžete jednoduše dle našeho receptu připravit domácí pesto, když jej stačí smíchat s olivovým olejem a se solí. Účinný přírodní lék proti průjmu tak lze mít po ruce po celý rok, což rozhodně není od věci.
Účinné bylinky na průjem
Mezi bylinkami na průjem můžeme jmenovat např. rozrazil lékařský, který, ač by název napovídal spíše o opaku, účinkuje právě při této poruše zažívání. Léčivé nálevy si ovšem lze připravit i z dalších rostlin. Připravit si kupříkladu můžete macerovaný kořen proskurníku lékařského. Dalším účinným pomocníkem je heřmánek, který bývá doporučován při průjmu dětí. Vyzkoušet ale můžete i saturejku horskou, jež bývá součástí některých receptů na provensálské koření.
Účinkovat mohou i některá běžně používaná koření
Právě provensálské koření se někdy vyskytuje mezi přírodními léky na průjem, neboť má pozitivní vliv na potíže se zažíváním. Zkusit ovšem můžete rovněž další koření, které se vyskytuje ve většině českých domácností. Kladně působí např. muškátový oříšek, který byste ovšem neměli používat ve vysokém množství, neboť pak může působit psychoaktivně. Při průjmu někdy nachází uplatnění i pimentovník pravý, z něhož se vyrábí nové koření, případně bedrník anýz.
Jaké lze vyzkoušet ovoce?
Na problémy s příliš častým vyprazdňováním bývají dlouhodobě doporučována jablka, což je tradiční lidový lék (nejen) na průjem. V současné době nicméně můžete vyzkoušet i některé méně známé druhy ovoce. Za všechny jmenujme alespoň bergamot, což je plod citroníku bergamotového, který obsahuje zdravé esenciální oleje. Mezi přírodní léky na průjem patří i acerola. Že nevíte, o co se jedná? Jde o zdraví prospěšné ovoce, jemuž se říká barbadoská třešeň. U nás ho přitom seženete především ve formě prášku.
Přírodní léky na průjem nepomáhají?
Při průjmech se tělo většinou snaží vyloučit škodlivé látky. Chcete-li mu práci usnadnit, dejte si 24hodinnovou hladovku, během níž budete přijímat větší množství tekutin. Ideálně mělo jít o čistou vodu či bylinné čaje, naopak se vyhněte mléku, kávě a alkoholu. Pokud se vám nechce být úplně bez jídla, měli byste alespoň vynechat některé potraviny. Jedná se především o mléčné výrobky, maso a vnitřnosti, sladkosti s rafinovaným cukrem a luštěniny. Pokud nic z toho nezabere a průjem přetrvává, samozřejmě je vhodné vyrazit k lékaři.
Upozorňujeme: přírodní léky na průjem nejsou jedinými přirozenými pomocníky při zdravotních obtíží. V našich článcích se můžete dočíst rovněž o přírodních lécích na zácpu, což je přesně opačná obtíž. Vyzkoušet přitom můžete různé bylinky, ovoce a zeleninu, ořechy, semínka, obiloviny či pseudoobiloviny. Zaměřit se navíc lze i na mnohé další rostliny, které kladně účinkují na trávení.
Napište komentář