Přírodní léky na cukrovku

Lístky stévie sladké (zdroj: vlastní galerie autora)

Cukrovka neboli diabetes patří mezi nemoci, které sice nelze léčit, ale některé přírodní léky mohou být v průběhu tohoto onemocnění velmi prospěšné. Seznamte se s nimi… 

Vsaďte na potraviny obsahující lecitin 

Lecitin je látka patřící mezi fosfolipidy, přičemž příjem bývá doporučován právě lidem s cukrovkou. Jejich dieta totiž může způsobit nedostatek látek jako cholin či esenciální mastné kyseliny, které jsou obsaženy právě ve fosfolipidech. Příjem lecitinu navíc může odstraňovat tuk a „zlý“ LDL cholesterol. V čem je ale vlastně tato látka konkrétně obsažena? Jde o vaječné žloutky, vnitřní orgány, ale také o rostlinnou stravu (např. sóju), ve které může být lecitin dokonce účinnější.  

Pořiďte si zdravá sladidla 

Diabetes je charakteristický tím, že postižení lidé mají zvýšenou hladinu krevního cukru. Pro nemocné jsou proto nebezpečné jednoduché sacharidy. Proto nemohou konzumovat sladké, minimálně ne ve větším množství. Přesto se „cukrovkáři“ nemusí zbavit všech sladidel. V omezeném množství lze používat agávový sirup, případně třtinovou melasu. Nejvhodnější je ovšem stévie sladká, jež může být až 300× sladší než cukr, žádné jednoduché sacharidy nicméně neobsahuje! 

S karobem můžete mlsat zdravě 

Při cukrovce je doporučován rovněž karob, což je zdravější alternativa kakaa a čokolády, která chutná velmi podobně. Získává se z tmavohnědých lusků stálezeleného stromu zvaného rohovník obecný (Ceratonia sili1qua). Proč je ale zmiňován právě v souvislosti s cukrovkou? Opět se totiž podílí na snižování hladiny krevního cukru. Využít ho přitom můžete všude tam, kde je používáno kakao či čokoláda, protože rozdíl v chuti skutečně ani nepoznáte.  

Arašídy jsou rovněž vhodné, ale… 

Dalším přírodním lékem na cukrovku mohou být arašídy, které sice často bývají řazeny mezi ořechy, ale ve skutečnosti se jedná o luštěninu. Mají přitom glykemický index 13 a glykemickou zátěž 1. Navíc obsahují omega-6 mastné kyseliny, které působí jako prevence proti diabetu II. typu. Ovšem pozor! Arašídy se řadí mezi nejhorší alergeny a mohou způsobovat i potravinové intolerance. Proto byste je neměli konzumovat ve velkém množství a sledujte, zda na vás nepůsobí negativně.  

Lilek má kladná vliv na vylučování inzulinu 

Lilek je u nás všeobecně známou zeleninou, přesto ale nebývá v českých kuchyních používán tak často, jak by měl. Má totiž mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Lilek byste ovšem měli konzumovat i se slupkou, jejíž fialové barvivo obsahuje antioxidant mj. chránící před poškozením buněk ve slinivce, a právě ty jsou důležité pro vylučování inzulinu v organismu. Proto se jedná o další potravinu, která bývá doporučována jako přírodní lék na cukrovku.  

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*