Piniové oříšky (borovice pinie): zkuste zdravá semena ze Středomoří

Latinský název: Pinus pinea

Piniové ořechy v misce
Piniové ořechy

Piniové oříšky pocházejí z oblasti Středomoří. Pokud jste je doposud neochutnali, vězte, že mají nasládlou máslovou chuť a navíc působí pozitivně na různé neduhy.

Výskyt: pinové ořechy dnes běžně seženete na pultech obchodů. Kde se ale vzaly? Jedná se vlastně o semena až 30 m vysokého jehličnatého stromu s názvem borovice pinie, který roste především v oblasti Středozemního moře. Budete-li tedy na jihu Evropy na dovolené, můžete si ji prohlédnout v plné kráse, přičemž dokáže zaujmout zejména v případě, když vytváří stromořadí. Vzhled ovšem není hlavním důvodem, proč se o tento druh borovice zajímat…

Popis a účinné látky: borovice pinie je jehličnatý strom z čeledi borovicovitých, který může dorůstat do výšky až 30 m. Její koruna má deštníkovitý tvar a typický je rovněž pokřivený kmen a mohutné větve, které bývají v mládí šedozelené. Jehlice mají stejnou barvu, ale mohou být i tmavohnědé. Dlouhé bývají až 20 cm. Strom má samčí a samičí šištice. Jeho semena jsou jedlá. Léčivé účinky piniových ořechů budou zřejmě již ze samotného výčtu účinných látek. Obsahují totiž sacharidy, proteiny, zdravé tuky, minerály (např. zinek, železo, vápník či draslík), vlákninu a různé druhy vitamínů, včetně vysokého množství vitamínu E. Jmenovat pak musíme i cholin, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, stejně jako kyselinu listovou.

Užitečné části: využívána jsou právě semena, která se nazývají piniové oříšky či piniové ořechy.

Piniové oříšky a léčivé účinky

Některé z výše uvedených účinných látek jsou účinné antioxidanty, takže konzumace piniových oříšků může mít preventivní účinky proti stárnutí. Ovšem pozor! Konzumace piniových ořechů není bez rizika. V některých (převážně levnějších) směsích se totiž mohou nalézat nejedlá semena ze stromu borovice Armandova, po kterých může dojít až na několik týdnů ke změně vnímání chutí, když vše chutná hořce. Raději si tedy ověřte, že vám nijak neublíží. Pak vám totiž mohou pomoci s mnoha neduhy.

Piniové ořechy jsou velmi vhodné ke snižování vysoké hladiny škodlivého LDL cholesterolu. Srdce a další části kardiovaskulárního systému ovšem umí chránit i jinak. Kladně totiž působí na hladinu cukru v krvi, čistí cévy a v neposlední řadě se jedná o vhodnou prevenci proti různým chorobám. Pozitivní účinky však mají rovněž na nervovou soustavu nebo na trávení, takže je lze konzumovat v průběhu diet. Navíc je do svého jídelníčku mohou zařadit i celiaci, tedy osoby s přecitlivělostí na lepek.

Kuchyňské využití piniových ořechů

Piniové oříšky se vzhledem ke své domovině často vyskytují v různých středomořských kuchyních. Asi největší zastoupení přitom mají v italských pokrmech, když jsou např. součástí bazalkového pesta. Navíc se hodí se např. do různých salátů, do pečiva, případně k těstovinám. A pokud si k snídani pravidelně dopřáváte müsli nebo smoothie, piniové ořechy se mohou stát jeho další zdravou součástí. Jestliže se tedy rozhodnete pro jejich nákup, využít je budete moci na mnoho způsobů.

Semena borovice pinie mají nasládlou máslovou chuť, takže budou s největší pravděpodobností chutnat i dětem. Pokud je chcete využít zajímavým způsobem, máme pro vás recept na bazalkové pesto s piniovými oříšky. Nejdříve nasekáte dva stroužky česneku a natrháte zhruba dva svazky bazalky. Poté smícháte, přidáte cca 25 až 30 g piniových ořechů a rozmixujete. Při tom vmícháte 5 či 6 lžic olivového oleje a v závěru dochutíte italským parmazánem, solí a pepřem.

Upozorňujeme: pokud si piniové oříšky pořídíte, měli byste je rychle spotřebovat, protože dosti snadno žluknou, což mimochodem platí i pro pistácie.

Pěstování borovice pinie

Borovice pinie, jimž vyhovují písčité a kyselé půdy, si jako zdroj zdraví prospěšných a chutných semen zřejmě nevypěstujete. Jedná se totiž o dosti vysoké stromy, které mohou měřit až 30 m. Jejich růst lze sice omezit, pak ovšem nebudou plodit. Pokud by se vám přesto tento strom vypěstovat podařilo, u některých odrůd dozrává semínko až za tři roky. Doplňme, že vzhledem k oblasti původu plodí borovice pinie v chladných zemích pouze v případě, zajistíte-li jí chráněné stanoviště.

Upozorňujeme: v obchodech lze nalézt piniové ořechy i z dalších koutů světa. Produkty ze Sibiře ze stromů borovice sibiřská a borovice zakrslá by se ovšem měly spíše nazývat „kedrové“ či „cedrové ořechy“ a semena z borovice limba zase „limbové ořechy“.

Sdílet příspěvek:

Babské rady na přemíru stresu

Babské rady
29/11/2024 Petr Sivok 0
Stres je z evolučního hlediska důležitý, protože našim předkům pomáhal přežít. Jenže v současné době existuje příliš mnoho stresorů, takže se mnozí lidé nacházejí ve stavu permanentního vypětí, což má negativní vliv na jejich zdraví. Soustřeďte se [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*