Petržel působí kladně na trávení, když přispívá např. k vyšší sekreci trávících enzymů a kladný vliv má i na plynatost. Jsou s ní ovšem spojena i určitá rizika.
Výskyt: původní domovinou petržele je oblast Středomoří. Z ní se později rozšířila do mírného pásma Evropy a Asie, ale také do Severní Ameriky. Dnes se jedná o široce rozšířenou bylinku, která se používá v mnoha světových kuchyních.
Popis a účinné látky: jedná se o rostlinu z čeledi miříkovitých, tedy stejně jako další často používaná koření (např. koriandr či libeček). Jde o dvouletou rostlinu. V prvním roce růstu vytváří přízemní růžici listů a shromažďuje zásoby v kořeni. Ve druhém roce se tvoří silný kořen a objevuje se květenství. Květy jsou hroznovité a plodem je nažka. Existuje více druhů, ovšem v Česku se pěstují především dva druhy, a to petržel obecná naťová a petržel obecná kořenová. Účinnými látkami jsou vitamíny (A, B, C či E), minerální látky jako železo, vápník, fosfor či draslík, dále flavonoidy a silici. V listech je navíc přítomno hodně kyseliny listové.
Užitečné části: použít lze prakticky celou rostlinu, a to včetně semen.
Kladně působí na trávení, vylučování i krevní oběh
Silice obsažená především v plodech povzbuzují trávení, neboť dochází k vyšší sekreci trávících enzymů a k uvolňování křečí hladkého svalstva. Kladný vliv má na plynatost, chuť k jídlu a účinkuje proti střevním parazitům. Účinná je i při zánětech prostaty. Navíc působí močopudně a může pomoci i při potížích s močovými kameny a zánětech močového ústrojí. Kromě toho zvyšuje činnost ledvin, neboť zvyšuje průtok krve v tomto párovém orgánu, jenž slouží k odstranění nečistot právě z krve.
Petržel má tedy celkově pozitivní vliv na krevní oběh, přičemž pomáhá také tvořit červené krvinky. Vzhledem k těmto vlastnostem je rostlina rovněž doporučována při nepravidelné menstruaci, kterou pomáhá upravovat. Mírně také snižuje krevní tlak a díky zvýšenému prokrvení pohlavních orgánů ji lze použít i jako nepříliš silné afrodiziakum. Mohlo by se tedy zdát, že je petržel ideální potravinou. Ovšem pozor! Její konzumace je spojena s některými riziky…
Rizika používání petržele
S touto bylinkou jsou spojeny určité kontraindikace a vedlejší účinky. Ačkoli se jedná o účinnou léčivku, neměli by ji v žádném případě ve větším množství používat lidé s onemocnění ledvin a rovněž těhotné a kojící ženy. Může totiž např. vyvolat potrat, k čemuž byla dokonce v minulosti používána. V opravdu vysokých dávkách má navíc tendence způsobovat poškození jater, zánět ledvin, epilepsii či anemii. Buďte tedy při jejím používání obezřetní.
Použití petržele v kuchyni
Bylinka dodává připravovaným pokrmům poměrně specifickou chuť, díky čemuž je velmi oblíbená a hojně používaná i v naší kuchyni. Sušená rostlina je obvykle využívána k přípravě čajových, obvykle močopudných směsí. Petrželová nať potom slouží k dochucování či zdobení polévek, omáček, salátů i mnoha dalších pokrmů. Uplatnění v kuchyni pochopitelně nachází rovněž nastrouhaný či nakrájený kořen petržele, který je např. základem svíčkové omáčky.
Vyzkoušet kupříkladu můžete i petrželový čaj, který bývá mj. dáván do souvislosti s hubnutím. Stačí nasekat nadrobno 30 gramů stonků a listů. Následně dejte uvařit zhruba dva hrnky vody. Až se začne vařit, přidejte petržel. Minutu povařte, poté stáhněte z ohně a nechte cca 10 minut louhovat. Pak už je sceďte do hrnku. Nápoj můžete i chuťově vylepšit. Lze totiž přidat také citrónovou šťávu a med.
Pěstování petržele
U nás se jedná o hojně pěstovanou bylinku. Není na tom totiž nic složitého. Rostlina potřebuje především slunné stanoviště, vadit jí ovšem nebude ani polostín. Vyhovují jí rovněž lehčí půdy, které by měly být v optimálním případě bohaté na humus. Ačkoli jí větší zima nedělá dobře, krátkodobě jí nevadí ani mrazivé počasí. Doplňme, že naťovou petržel je možné pěstovat i v bytě. Můžete k tomu využít i tzv. petrželák, což je květináč pro pěstování bylinek v bytě nebo na balkoně.
dobry den prosím pomáhá petržel při snižování váhy děkuji
ˇˇCetla jsem,že petržel zelené lístky má vliv /příznivý/ na ledviny Vy tady ale píšete,že
tomu tak není.Tak co je pravda?????
Dobrý den, ano petržel podporuje pozitivně funkci ledvin, my jen varujeme před nadměrným využíváním, které vede k nadměrnému zatížení právě zmiňovaných ledvin nebo až v krajním případě k zánětu ledvin, proto používejte ale jako vše s mírou.