Perila křovitá je již drahně let nedílnou součástí asijské medicíny. Pomáhá např. při alergiích, můžete ji tedy vyzkoušet při přecitlivělosti na některé potraviny, ale uplatnění může nalézt i při nemocech dýchacích cest.
Výskyt: perila křovitá pochází z jižní a jihovýchodní Asie. V současné době se hojně pěstuje v Indii a Vietnamu, ale také ve východní Asii, a to konkrétně v Koreji, Číně a Japonsku. Vypěstovat si ji ovšem můžete také v našich podmínkách, a to bez větších obtíží.
Popis a účinné látky: jde o jednoletou rostlinu z čeledi hluchavkovitých, která může dorůstat do výšky až 90 cm. Perila křovitá má čtvercové chlupaté stonky, na nichž vyrůstají srdčité, řapíkaté a pilově zubaté listy. Květy se objevují na konci léta a tvoří hroznovité květenství. Rostlina obsahuje flavonoidy, vitamíny A a C, minerály (železo, vápník či draslík), dále esenciální mastné kyseliny nebo éterický olej. V něm se mj. vyskytuje perillový aldehyd, z něhož se získává pellartin, který je více než 1 000× sladší než cukr.
Užitečné části: používány jsou především listy, ale uplatnění nacházejí také semena.
Léčivé účinky perily křovité
Perila křovitá je již drahně let nedílnou součástí asijské medicíny. Pomáhá např. při alergiích, můžete ji tedy vyzkoušet při přecitlivělosti na některé potraviny, případně při atopické dermatitidě. Rostlina může pomoci i lidem s dýchacími potížemi, neboť zmírňuje kašel, ale účinkovat by prý měla i při astmatu a chronické bronchitidě. Navíc účinkuje i při bolestech hlavy, chřipce a nachlazení.
Perila křovitá působí rovněž antisepticky, antibakteriálně a přisuzovány jsou jí rovněž antioxidační vlastnosti, takže chrání organismus proti volným radikálům. Někdy se uvádí, že působí kladně na trávení a rovněž prý dovede snižovat krevní tlak. Semena také obsahují vysoké množství esenciální mastných kyselin, čímž se mohou podílet na snižování hladiny cholesterolu a triacylglycerolů.
Využití perily křovité v kuchyni
Perila křovitá má štiplavou citrónovou chuť a v Asii se používá jako ingredience k nejrůznějším pokrmům. Hodí se k masu, zelenině i ovoci. Velmi oblíbená je např. v kombinaci s mořskými plody (v Japonsku bývá součástí některých druhů suši či sašimi) a s dalšími bylinkami a zeleninou se dává do salátů. Pokud byste listy chtěli používat při vaření, přidejte je až na konci, aby neztratily chuť ani účinné látky. Právě z listů se přitom připravuje také čaj, resp. zdravý nálev.
Tuto rostlinku můžete nechat rovněž nafermentovat, tedy zkvasit, čímž je možné ještě zvýšit některé její zajímavé účinky na lidské zdraví. Připravte si perilové listy, které byste měli nejprve nasekat na větší kousky, následně smíchat se solí a pomačkat. Poté je vložte do lahvičky a zajistěte, aby byly pevné části ponořené v tekutině. Nyní už můžete nechat zkysat. Tomuto receptu se v Asii říká gundruk.
Pěstování perily křovité
Perila křovitá je vizuálně atraktivní, proto se může bez problémů stát součástí okrasné zahrádky. Vypěstovat si ji ovšem lze také doma v truhlíku. Semena se vysévají zjara, a to každý rok, protože se jedná o jednoletku. Venku byste je měli ideálně vysít až po jarních mrazících, protože chlad nesnáší příliš dobře. Perila křovitá každopádně potřebuje slunná stanoviště a vlhkou, ale propustnou půdu. Pokud chcete, aby skutečně prosperovala, půdu obohaťte kompostem a první květenství zaštipujte.
Doporučujeme: z asijské kuchyně k nám doputovaly i další bylinky, které mají štiplavou chuť a zároveň působí kladně na lidské zdraví. Za všechny můžeme jmenovat alespoň pupečník asijský, kterému se říká také gotu kola. Pod tímto názvem si ho někdy lze rovněž pořídit.
Fotogalerie:
Napište komentář