Pelyněk černobýl se v přírodní medicíně používá především k léčbě různých trávicích potíží, neboť mj. dokáže tlumit střevní křeče a jedná s o účinnou zbraň proti střevním parazitům.
Výskyt: černobýl se vyskytuje v mírném pásu Evropy a (západní) Asie. Natrhat si jej běžně můžeme i na našem území, kde roste od nížin po horské oblasti, a to zejména v místech na plném slunci. Navíc si jej lze vypěstovat (viz níže).
Popis a účinné látky: tato vytrvalá bylina, jež patří do čeledi hvězdicovitých, dorůstá obvykle do výšky 50 až 150 cm, ale občas může být i vyšší. Lodyhy jsou tuhé, hranaté, pýřité a větvené. Ve spodní části rostliny jsou listy řapíkaté a peřenodílné, ostatní listy jsou menší, přisedlé a peřenoklané. V květenství jsou pak jednoduché a kopinaté. Pelyněk černobýl kvete zejména v průběhu letních měsíců. Květy jsou žluté a hnědožluté, někdy i hnědočervené. Plodem je nažka. Mezi nejdůležitější účinné látky patří silice (zejména thujón), hořčiny, třísloviny, polysacharidy, organické kyseliny a slizové látky.
Užitečné části: sbírána je kvetoucí nať, která je následně využívána sušená. Často jsou však používány pouze listy. Výjimečně nachází uplatnění i kořen, ale to skutečně nebývá příliš zvykem.
Pelyněk černobýl je účinný při trávících potížích
Pelyněk černobýl se v přírodní medicíně používá především k léčbě různých trávicích potíží, neboť dokáže tlumit střevní křeče a jedná s o účinnou zbraň proti střevním parazitům. Pozitivní vliv má rovněž na problémy se žlučníkem a žaludkem. Používá se i při nadýmání a nechutenství. Čaj z černobýlu je vhodné konzumovat i při snahách o pročištění organismu a účinný je rovněž při nemocech dýchacích cest.
Jak je patrné z předešlých řádků, tato bylina je velmi účinná. Na druhou stranu neobsahuje tolik účinných látek jako pelyněk pravý. To ovšem není úplně na škodu, neboť silice thujón může při nadměrné a dlouhodobé konzumaci působit negativně na srdce, krevní tlak, nervový systém a vyvolává svalové křeče. U černobýlu jsou sice rizika nižší, ale i tak není radno jeho příjem přehánět. V každém případě by se mu rozhodně měly vyhnout těhotné ženy, neboť způsobuje stahy dělohy.
Využití pelyňku černobýlu
Pelyněk černobýl má trpkou a lehce nahořklou chuť, přičemž při konzumaci působí chladivě. Díky tomu, ale také vzhledem ke své vůni může leckomu připomínat mátu nebo jalovec. A jaké je jeho využití? Používá se kupříkladu jako koření, a to do tučných jídel či polévek (především na Pyrenejském poloostrově). Uplatnění nachází také jako přísada do salátů, případně k různým druhům mas, k nimž se přidává v menším množství před začátkem pečení.
Pokud byste chtěli účinky této bylinky vyzkoušet, máme pro vás recept na čaj z černobýlu. Jednu čajovou lžičku (sušené) natě přelijete zhruba čtvrt litrem vody. Přikryjete a necháte 10 minut luhovat. Nápoj lze následně osladit medem. Optimální je užívání dvakrát denně po lžičkách. Tento nálev může kupříkladu podpořit chuť k jídlu, nicméně jak už jsme naznačili výše, neměli byste to s jeho používáním přehánět, takže jej nekonzumujte dlouhodobě. Mohli byste si totiž naopak uškodit.
Pelyněk černobýl a pěstování
Pelyněk černobýl je obvykle pěstován jako letnička, přičemž se jedná o velmi nenáročnou bylinu. Vysít ji můžete prakticky celoročně, a to ideálně na slunné či polostinné stanoviště. Co se týče zeminy, rostlince bude nejvíce vyhovovat dobře propustná a kyprá půda. Dařit se jí ovšem může prakticky kdekoli. Dokonce se říká, že při růstu v nepříznivějších podmínkách obsahuje více účinných látek. Jejich obsah je vyšší rovněž na podzim, proto se jedná o vhodné období pro sklizeň bylinky.
Mohlo by vás zajímat: pelyněk černobýl je součástí repelentů proti hmyzu. Především v dřívějších dobách se používal jako ochrana proti mouchám. Navíc se jednalo o rostlinku, jež údajně pomáhala proti vodníkům.
Fotogalerie:
Napište komentář