Ostružiník maliník (maliny): zdroj zdraví pro muže i pro ženy

Ostružiník maliník má plody zvané maliny, jež jsou bohaté na antioxidanty, takže pomáhají s volnými radikály. Zároveň mohou pomoci při horečnatých chorobách a dalších potížích.

Výskyt: tato rostlina roste v podstatě ve všech oblastech mírného pásma Evropy a Asie. Dnes se ale pěstuje i jinde, a to např. v Severní Americe. Maliny totiž patří mezi široce oblíbené ovoce.

Popis a účinné látky: jedná se o opadavý keř z čeledi růžovitých může dorůstat do výšky až 2 metrů. Listy má střídavé a lichozpeřené. Maliník kvete od května do července a jeho květy jsou bílé barvy. Plody se nazývají maliny a tvoří je drobné kuličky, konkrétně červené peckovice. Ty obsahují velké množství vitamínu C, ale také další vitamíny (A, B či E), minerální látky (železo, draslík, hořčík, zinek atd.), třísloviny nebo flavonoidy.

Užitečné části: využívány jsou především plody, zároveň ale také listy.

Léčivé účinky malin a listů maliníku

Plody jsou bohaté na antioxidanty, takže pomáhají s volnými radikály. Zároveň mohou pomoci při horečnatých chorobách, neboť podporují pocení a dokážou srazit vysoké teploty. Velmi dobře nám ovšem mohou pomoci i u zánětlivých onemocněních jako např. při zánětu průdušek. Doporučovány bývají rovněž pro zvýšení obranyschopnosti organismu i jako prevence proti různým civilizačním chorobám. Pánové je pak mohou zkusit na zlepšení sexuálních funkcí.

Listy naopak pomohou především ženám. Tak například mají velmi pozitivní vliv při potížích spojených s obdobím menstruace. Dále působí kladně na hormonální hladinu, plodnost, mohou usnadnit porod a po něm navíc příznivě zapůsobit na stažení dělohy. Čaj z listů maliníku je ovšem vhodný pro obě pohlaví, neboť může mírně pomoci s redukcí tělesné hmotnosti, a to i díky podpoře trávení a působení proti trávicím potížím. Navíc má diuretické neboli močopudné účinky.

Využití plodů a listů maliníku v kuchyni

Maliny u nás dlouhodobě patří mezi velmi rozšířené ovoce, které by se samozřejmě mělo ideálně konzumovat čerstvé. Vynikající je také domácí malinová šťáva bez chemických příměsí. Ta nejenže chutná dětem i dospělým, ale je rovněž velmi zdravá. Z plodů jsou vyráběny také jogurty, zmrzliny či pudinky. Co se týče listů, výše jsme již zmínili čaj, který můžete pít třikrát denně. K jeho přípravě lze využít čerstvé či sušené listy, teplota při sušení by ovšem neměla přesahovat 45 °C.

Chcete-li si jej sami připravit, máme pro vás recept na čaj z maliníkových listů. Zhruba dvě lžičky listů zalijete čtvrt litrem vroucí vody a necháte cca 10 minut luhovat. Z tohoto ovoce si ovšem můžete připravit také chutné a zdravé smoothie. Stačí smíchat 150 g čerstvých malin, 100 g bílého (nízkotučného) jogurtu, 200 ml mandlového mléka a dosladit nějakým zdravím sladidlem (např. stévií). Následně rozmixujte do hladka, nalijte do sklenic a dozdobte čerstvým ovocem.

Pěstování ostružiníku maliníku

Ve volné přírodě si lze toto ovoce natrhat v lesích, na mýtinách či slunných stráních. Ostružiník maliník je ale také běžně pěstovaným keřem na zahradách. Těmto odrůdám vyhovují především slunná stanoviště, potřebují však dostatek vláhy. Půda by na druhou stranu neměla být přemokřená a její pH by mělo ideálně být v rozmezí 5,6 až 6,5. Pamatujte, že má rád kvalitní kompost a občas jej můžete i přihnojit. Neměli byste ovšem používat hnojiva s chlórem, která mu nedělají dobře.

Doporučujeme: do čeledi růžovitých je řazena celá řada rostlin, jejichž plody u nás patří mezi oblíbené ovoce. Maliníku je nebližší ostružiník křovitý, na které rostou chutné a zdravé ostružiny, jež patří rovněž mezi lesní ovoce.

Sdílet příspěvek:

Slzovka obecná: vyzkoušejte v kuchyni něco nového

Herbář léčivých rostlin
25/08/2021 Petr Sivok 0
Slzovka obecná má vynikající detoxikační účinky a celou řadu dalších účinků na lidské zdraví. Navíc se jedná o zajímavou kuchyňskou ingredienci. Výskyt: slzovka pochází z tropických oblastí východní a jihovýchodní Asie. Časem ale začala být [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*