Opuncie je kaktus, jehož plody obsahují mnoho antioxidantů. Pořídit si přitom můžete např. opunciový olej, který má kladný vliv na mnoho neduhů.
Výskyt: opuncie mexická je druh kaktusu, jehož původní domovinou je Střední Amerika. V současné době se ovšem pěstuje v různých tropických a subtropických oblastech světa, protože začala být hojně využívaná, a to především díky svým léčivým účinkům.
Popis a účinné látky: opuncie mexická se nazývá rovněž nopál obecný. Jedná se o rostlinu z čeledi kaktusovitých. Patří tedy mezi kaktusy, tzn. rostliny se sukulentními stonky specifické stavby. Jako mnozí jiní zástupci této rostlinné skupiny má velké zelené listy s trny, přičemž květy mají žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. Dorůstat může do výšky až 4 metrů. Bobule jsou potom zdravým ovocem, neboť obsahují vitamíny (A, B či C), minerály (vápník, železo, draslík, hořčík), pektiny, esenciální aminokyseliny a rozpustnou i nerozpustnou vlákninu.
Užitečné části: využívány jsou právě plody, které svým vzhledem připomínají fíky.
Léčivé účinky opuncie
Plody opuncie obsahují mnoho látek, které se řadí mezi tzv. antioxidanty. Ty přitom v organismu bojují proti účinkům volných radikálů, čímž zabraňují rychlejšímu stárnutí. Obsažené látky mají kladný vliv i na trávení, když např. podporují činnost střev. Navíc je čistí od odpadních látek a pozitivně působí na činnost žaludku, takže se mohou podílet rovněž na účinné jarní detoxikaci, tedy odstranění škodlivých látek, které se v něm usadily a mohou mít negativní vliv na celkové zdraví. Díky detoxikaci je ostatně možné pocítit větší množství energie, takže vám pomůže překonat i únavu.
Podle vědců z Tulane University v New Orleansu navíc opuncie obsahuje specifické sacharidy, jež brzdí absorpci cukrů z alkoholických nápojů. Proto jde o výtečný lék na kocovinu. Nopál je navíc účinný i při shazování tělesných kilogramů. Dovede na sebe vázat tuky, čímž jim znesnadňuje vstřebávání v těle. Navíc dokáže regulovat hladinu krevního cukru. Plody opuncie také podporují vitalitu, takže je můžete vyzkoušet i v případě, sužuje-li vás dlouhodobá únava, což potvrzuje slova výše. Navíc dovedou podporovat nervovou soustavu, což z nich činí ideální potravinu při nervozitě či podrážděnosti.
Opunciový olej a další využití (nejen) v kuchyni
Plody opuncie v českých obchodech s největší pravděpodobností neseženete. To na druhou stranu není zase takový problém, protože si je můžete pořídit ve formě prášku anebo v kapslích jako doplněk stravy. Tyto produkty obsahují všechny účinné látky, které jsme uvedli výše, a můžete je použít např. při přípravě smoothie, do kterého s nimi přidáte spoustu cenných živin. Pořídit si navíc můžete zdravý opunciový olej, a to i v panenské formě, tedy lisovaný za studena. Ten se hodí k pěstění pleti, hydrataci hlubokých vrstev pokožky a k jemné regeneraci vrásek.
Pokud byste přeci jen sehnali plody této rostliny z čeledi kaktusovitých, vězte, že vzhledem připomínají fíky (vážit mohou 70 až 300 gramů), mají ovšem na sobě trsy jemných a velice ostrých trnů, které je potřeba odstranit. Zabudnou-li se do kůže, velmi těžce se jich totiž budete zbavovat. V každém případě lze plody opuncie konzumovat syrové, případně tepelně upravené, kdy se hodí např. k drůbeži či rybám. Vyrobit si z nich můžete rovněž chutné a zdravé džemy nebo džusy.
Pěstování opuncie mexické
Nopál může být mrazuvzdorný kaktus. Bohužel se jedná pouze o okrasné formy. Jinak rostlině vyhovují slunná stanoviště, neboť vzhledem k oblasti původu miluje slunce a bez něj se jí nedaří. V zimě by měla být na suchém stanovišti, ideálně o teplotách 6 až 8 °C. Nepotřebuje přitom přehnaně zalévat, takže doporučujeme pouze mírnou zálivku. Optimální zeminou je přitom půda pro kaktusy a sukulenty. Přesto v našich podmínkách s největší pravděpodobností plodit nebude.
Tip na závěr: mezi kaktusy jsou často uváděny i agáve, tedy rostliny původem rovněž z Mexika, ze kterých se vyrábí tequila, nicméně mohou mít rovněž pozitivní účinky na naše zdraví. Kaktusy však pouze připomínají a nejsou s nimi příbuzné.
Napište komentář