Oman pravý je méně známá léčivá bylinka, která má kladný vliv na trávicí soustavu a pomoci může i horním cestám dýchacím.
Výskyt: oman pravý pochází ze Střední Asie, ale v současné době roste na mnoha místech Evropy i Asie. Přesto určitě nejde o všeobecně známou bylinku.
Popis a účinné látky: jedná se o trvalku z čeledi hvězdnicovitých, která může dorůstat i do výšky hodně přes 1 m. Disponuje přitom rozvětvenou lodyhou, na které rostou oválné listy s pilovitým okrajem. Květy, které se objevují především v průběhu letních měsíců, mají jasně žlutou barvu a jejich střed je oranžový. Plodem je nažka. Oman pravý obsahuje slizy, terpeny, inulin a další účinné látky.
Užitečné části: používán je především kořen, ale někdy také listy.
Léčivé účinky omanu pravého
Oman pravý byl původně v Evropě pěstován jako zelenina, později na něj ovšem bylo nahlíženo jako na účinnou léčivou rostlinu. Díky obsahu cenných látek má např. velmi kladný vliv na trávicí soustavu, když pomáhá při špatném trávení či žaludečních a střevních potížích. Navíc účinkuje při nechutenství, neboť povzbuzuje chuť k jídlu, při zácpě a podporuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv.
Omán pravý pozitivně působí na metabolismus, tedy látkovou přeměnu, což může mít kladný vliv při redukčních dietách. Zároveň je doporučován pro své účinky na horní cesty dýchací, neboť se používá při kašli či zánětu průdušek. Rostlina přitom celkově působí protizánětlivě. Ovšem pozor! Neměla by se využívat ve větším množství a používat by ji určitě neměly těhotné a kojící ženy, stejně jako malé děti a lidé s cukrovkou a nízkým krevním tlakem.
Využití omanu pravého
Oman pravý, resp. jeho kořen se používá čerstvý i sušený, ale měli byste si dát pozor, protože poměrně snadno vlhne a plesniví. Připravit si z něj můžete odvar, prášek, tinkturu anebo nálev, kdy stačí 1 polévkovou lžíci sušeného a drceného kořene přelít půl litrem vroucí vody, nechat 15 minut louhovat a přecedit. Užívat můžete po lžících 2× až 3× denně před jídlem, a to např. při nechutenství.
Kořen bylinky je dosti aromatický, přičemž se sbírá na podzim, a to u dvouletých až tříletých rostlin. Následně byste jej měli nakrájet a sušit ho buď ve stínu či při teplotě, která nepřesahuje 40 °C. Ovšem pozor! Nejenže by jej někteří lidé vůbec používat neměli (viz výše), ale nikdo by neměl překračovat doporučené množství, protože to může vést k bolestem hlavy, nevolnosti a někdy i k zvracení.
Pěstování omanu pravého
Oman pravý si je možné vypěstovat, a to bez větších komplikací, neboť se rozhodně nejedná o náročnou rostlinu. Nejvíce mu vyhovují slunná stanoviště a jílovité půdy s dostatečnou vlhkostí. Musíte ovšem počítat s tím, že se jedná o statnou bylinu, takže kolem sebe potřebuje dostatek prostoru. Pokud vám vyroste, získáte nejen léčivou, ale také velmi krásnou rostlinu, která vám bude dělat radost.
Doporučujeme: pokud máte potíže s trávením či průjmy, můžete vyzkoušet různé přírodní léky. Kromě toho si podle našeho receptu můžete připravit čaj na podporu trávení, který obsahuje hned sedm bylinek a pomoci může na žaludeční potíže, zároveň povzbuzuje trávení a účinkuje proti nadýmání.
Fotogalerie:
Napište komentář