Temnoplodec (nebo také černý jeřáb či arónie) má lehce natrpklou chuť a obsahuje vitamíny B, C, E, P a jód. Dají se z něj vyrobit netradiční marmelády, lahodné sirupy, pečené čaje nebo likéry. Ptáci i děti si ho rádi zobnou jen tak.
Nenáročný černý jeřáb dobře snáší sucho
Keře černého jeřábu mívají obvykle 0,5 až 1,5 metru. Roubují se ovšem také na kmínky jeřábu obecného, takže si můžete pořídit arónie i ve formě stromu. „Dobře se mu daří především ve vlhkých rašelinných půdách na plném slunci. Tolerantní je ovšem k většině typů půd a také velmi dobře snáší sucho,“ vysvětluje tým zkušených zahradníků ze Zahradnictví Flos. Doporučujeme ho zalévat raději vydatně a intenzivně jednou za čas, než lehce pokropit každý den. Protože snese i mírné zamokření, často se s ním setkáte na okrajích rybníků, potoků a poblíž vodních prvků v zahradách. Hodí se i do vyšších poloh. Péče o temnoplodce není vůbec náročná – kromě zálivky potřebují mladé keře ještě nastýlku z organického materiálu a zbytek už vyčaruje sluníčko. Vysazování arónií se nemusíte bát ani ve vyšších polohách, protože jsou mrazuvzdorné.
Kam vysadit černý jeřáb v zahradě?
- Jeřáby na kmínku jsou velmi okrasné, proto se vysazují solitérně.
- Keře skvěle fungují jako jednodruhové živé ploty nebo v živých plotech složených z různých keřů.
- Keřové i stromové formy se hodí do skupinových výsadeb.
Nádherný okrasný keř od jara do podzimu
Arónie na jaře kvetou jemnými bílými kvítky, které se vzdáleně podobají kvítkům trnky, a nalákají hmyz z celého okolí. Během léta se nádherně olistí a začne postupně plodit. Na podzim se listy vybarví do červena a udělají vám v zahradě velkou parádu. Plody arónie navíc vydrží na stromě poměrně dlouho zralé, aniž by se kazily – dají se tedy perfektně sklízet postupně a konzumovat vždy čerstvé. Milují je ptáci. Rády si je utrhnou děti. A zbytek sklizně určitě využijete v kuchyni. Řada lidí plody arónie čerstvé vůbec nekonzumuje, protože jim nevyhovuje jejich natrpklá chuť, ale po tepelné úpravě už je začnou náramně bavit.
Silný antioxidant s řadou léčebných účinků
Plody černého jeřábu působí jako silné antioxidanty. Pomáhají tak v prevenci rakoviny, při srdečních onemocněních nebo cukrovce. Doporučují se také jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a vyšší hladině cholesterolu v krvi. Kromě toho obsahují vitamíny B, C, E, P a jód, proto by byla velká škoda tyto bobuloviny pěstovat jenom pro okrasu. Dají se dobře sušit, mrazit a po sklizni vám v chladném prostředí vydrží dlouhé týdny. Připravíte z nich skvělé marmelády, sirupy, pečené čaje nebo likéry.
Napište komentář