Morušovník (moruše): ovoce s nezvykle vysokým obsahem železa

Latinský název: Morus

Moruše vypadají podobně jako ostružiny (zdroj: samphotostock.cz)

Moruše je ovoce, které se u nás kdysi používalo hojně, aktuálně ale příliš populární není. Přesto obsahuje mnoho účinných látek včetně vysokého množství železa.

Výskyt: původní domovinou morušovníku je Čína, kde byl uměle pěstován již před mnoha tisíci lety. Do Evropy se přitom dostal ještě v antice.

Popis a účinné látky: morušovník je strom z čeledi morušovníkovitých, který se může dožívat mnoha set let a dorůstá do výšky 15 m. Listy jsou velké a mohou být vejčité i nepravidelně troj- až pětilaločnaté. Kvete krátkými jehnědami na přelomu května a června a plodem je plodenství nažek, které se objevuje od konce července do začátku září. Obsahuje přitom mnoho účinných látek jako vitamíny (C a K), minerály (především železo, kterého je na rostlinný zdroj nezvykle mnoho, ale také vápník, hořčík, fosfor nebo draslík), dále přírodní cukry a vlákninu.

Užitečné části: využívány jsou především plody, často ale také listy.

Léčivé účinky moruše

Moruše jsou nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Díky vysokému obsahu železa se jedná o vhodnou potravinu pro menstruující, těhotné a kojící ženy, sportovce, vegetariány a vegany. Zároveň může preventivně působit proti chudokrevnosti (anémii). Zmínit musíme rovněž antioxidační vlastnosti (účinkují proti stárnutí organismu) a kladný vliv mají rovněž na psychiku, když zklidňují a působí proti stresu.

Pozitivní vliv mají rovněž na kardiovaskulární soustavu, neboť regulují hladinu krevního cukru a cholesterolu. Navíc kladně působí na trávení, když např. pomáhají při zácpě. Uplatnění mohou nalézt také u osob, které se snaží shodit přebytečné kilogramy, protože urychlují metabolismus. Navíc se mohou podílet na detoxikaci organismu, což je vhodné učinit na jaře, nicméně není od věci tak činit celoročně.

Moruše v kuchyni

Moruše vypadají jako ostružiny. Rozdíl je v tom, že nerostou na keři, ale na stromě a jsou chuťově méně výrazné. Můžete je konzumovat čerstvé. Lze je použít také k přípravě sirupů, džemů nebo moštů. Toto ovoce je možné rovněž usušit a přidat jej do směsi s dalším sušenými plody či ořechy. Hodí se rovněž do smoothie a rozemleté ho můžete použít na přislazení čajů. Z listů morušovníku, které jsou rovněž velmi zdravé, si je ostatně možné čaj připravit.

Pokud jste toto ovoce doposud neochutnali, můžete vyzkoušet recept na sirup z moruší. Sežeňte si čerstvé plody, z nichž vymačkejte zhruba 1 l šťávy. Následně ve 250 ml vody povařte cca 800 g (třtinového) cukru a přidejte vylisovanou morušovou šťávu, stejně jako šťávu ze dvou citrónů. Potom ještě nějakou dobu nechejte projít varem a vzniklý sirup nalijte do lahví. Chutnat bude celé rodině, tedy i dětem.

Pěstování morušovníku

Na našem území je morušovník pěstován po staletí, poslední dobou ovšem již ne tak hojně. Stromu vyhovuje především teplé klima. Průměrná roční teplota by proto měla dosahovat alespoň 9 °C, nicméně může přežít i tužší zimy. Nevyhovují mu ovšem otevřená stanoviště, protože nemá rád vítr. Platí přitom jednoduché pravidlo, že se mu daří ve vinařských oblastech, kde pro něj panují optimální podmínky.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*