Miřík celer: účinné přírodní antibiotikum s širokým využitím v kuchyni

Latinský název: Apium graveolens

Miřík celer: zelenina, která pomáhá
Celer - oblíbená zelenina

Miřík celer obsahuje mnoho účinných látek, díky nimž umí člověku pomoci s různými neduhy. Navíc se jedná o široce využívanou kuchyňskou ingredienci.

Výskyt: celer člověk využívá odedávna, neboť zmínky o něm pocházejí už ze starověkého Egypta. Dnes je hojně rozšířen po celém světě, vyskytuje se totiž v Evropě, Asii i Severní Americe. Zplaňuje však jen ojediněle, takže ve volné přírodě na něj lze narazit spíše výjimečně.

Popis a účinné látky: jde o dvouletou rostlinu z čeledi miříkovitých, která je silně aromatická a může dorůstat až do výšky 1 metru. V prvním roce života má přízemní růžici listů, ve druhém se objevuje lodyha s květy, které mohou mít zelenou a bílou barvu. Plodem je dvounažka. Existuje přitom několik odrůd, a to řapíkatý, listový a hlíznatý celer. Z účinných látek jmenujme vitamíny (zejména ze skupiny B-komplex a C), dále minerály (sodík, hořčík, draslík, vápník a fosfor), silice, cholin anebo glycidy.

Užitečné části: u listové a hlíznaté variety se využívá bulva, listy a semena, u řapíkaté odrůdy pouze listy.

Léčivé účinky celeru. S čím nám může pomoci?

Celer obsahuje účinné látky, díky nimž umí člověku pomoci s různými neduhy. Nejprve uveďme, že se jedná o účinné přírodní antibiotikum, přičemž působí proti bakteriím a plísním. Velmi kladný vliv má rovněž na trávicí soustavu, když pomáhá proti zácpě, průjmům i nadýmání. Navíc zlepšuje střevní peristaltiku, fungování žaludku, podporuje chuť k jídlu a podílí se na léčbě trávících poruch. Rostlinu ovšem mohou vyzkoušet i lidé, jež bojují s přebytečnými kilogramy, protože se jedná o zeleninu s výbornou kalorickou hodnotou.

Pokud vás sužují potíže s ledvinami či močovým měchýřem, rovněž jej zkuste, neboť pomáhá s odvodňováním organismu. Celer bývá doporučován rovněž diabetikům. Často bývají vyzdvihovány i jeho afrodiziakální účinky, takže jej mohou vyzkoušet i muži se souvisejícími potížemi. Ve spojení s touto rostlinou se sice nehovoří o nežádoucích účincích a kontraindikacích, na druhou stranu může způsobovat alergie, a to především u citlivějších jedinců. Pokud vám tedy po jeho konzumaci nebude dobře, raději se mu propříště vyhněte.

Doporučujeme: v případě potíží lze vyzkoušet přírodní léky na alergie, které vám mohou pomoci.

Využití miříku celeru v kuchyni

Celer se dá používat čerstvý, a to především ve formě celerové šťávy. Ta si uchovává nejvíce účinných látek, nicméně zároveň představuje největší riziko výše zmíněné alergické reakce. V každém případě se bulva a listy (společně s další zeleninou, především s petrželí a mrkví) používají při přípravě polévek a omáček a uplatnění nacházejí rovněž u salátů nebo jako příloha k masu. Využívány jsou rovněž semena a celá nať, a to jako součást kořenících směsí na grilování. Právě díky semenům je celer ostatně řazen i mezi koření.

Vyzkoušet v každém případě můžete recept na celerovou šťávu. Bulvu rostliny najemno nastrouháte a přidáte (ideálně třtinový) cukr, a to v poměru 5:1. Konzumovat je doporučováno jednu až dvě lžičky denně, především po jídle. Pokud vás tento recept příliš neláká, připravit si lze i celerové řízky. Bulvu očistíte a nakrájíte na kolečka či půlkolečka. Následně pokapete citronovou šťávou a vložíte do vroucí vody, která je již osolená. Necháte vařit 5 až 7 minut a po vyjmutí osolíte. Pak klasicky obalíte v mouce, vejci a strouhance a usmažíte.

Pěstování miříku celeru

Celer je u nás hojně pěstovanou rostlinou. Vyséván bývá v únoru či březnu, přičemž vyklíčí maximálně tři týdny poté, co panují teploty mezi 15 a 20 °C. Semenáčky jsou přesazovány do sponu 3 × 2 cm. Na záhon je pak přesazován v květnu. Co se týče ideálních podmínek k růstu, vyžaduje slunečné stanoviště, ale vadit mu nebude ani polostín. Půda by měla být propustná, humózní a hlinitá. A musíme doplnit, že rostlina je poměrně náročný na vlhkost, takže vyžaduje pravidelnou zálivku. Měli byste mu ji tedy dopřát.

Sdílet příspěvek:

Babské rady pro krásnou a zdravou pleť

Babské rady
22/09/2019 Petr Sivok 0
Aktuálně existuje mnoho přípravků, které vám mohou více či méně pomoci dosáhnout na kvalitní pokožku. Stále lze ale využít sílu přírody, což byl jediný postup našich předků. Jaké jsou tedy babské rady pro krásnou a [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*