Medvědí česnek je jedním z prvních poslů jara. Jedná se přitom o velmi účinný prostředek detoxikace organismu a navíc má široké využití v kuchyni.
Výskyt a kde roste: medvědí česnek je především evropskou rostlinou, která se vyskytuje na mnoha místech Starého kontinentu. Roste tedy i na našem území, a to zejména na Moravě a v severovýchodních Čechách.
Popis a účinné látky: tato bylinka je řazena do čeledi amarylkovitých, kam ostatně patří i česnek setý. Jedná se o trvalku, která místy dorůstá až do výšky blížící se půl metru. Disponuje podzemní cibulí, listy jsou vesměs přízemní a řapíkaté, jejich čepele potom úzce eliptické až vejčité. Květenstvím je lichookolík, jenž se skládá z maximálně 20 květů bílé barvy. Plodem je tobolka. Medvědí česnek obsahuje silici, hořčiny, minerální látky a velké množství vitamínu C.
Užitečné části: sbírána je nať, listy a cibule.
Léčivé účinky medvědího česneku
Medvědí česnek (správně česnek medvědí) je jedním z prvních poslů jara, který nám stejně jako třeba sněženka podsněžník může po zimě výrazně pomoci nabrat novou vitalitu. Jedná se totiž o velmi účinný prostředek detoxikace organismu. Pamatujte ale, že svou účinnost ztrácí se sušením, takže byste jej měli konzumovat pouze čerstvý. Pokud tedy chcete jaro odstartovat opravdu pročištěni, medvědí česnek si určitě sežeňte, případně sami vypěstujte.
Mohlo by vás zajímat: ptáte se proč má tato rostlinka vlastně takový název? Pak vězte, že je to díky oblíbenosti u medvědů. Zástupci tohoto druhu jej totiž rádi konzumují po zimním spánku. Na jaře tedy není využíván pouze člověkem.
Tip na zdravé smoothie: Vyzkoušejte naše recepty na zdravé, čerstvé smoothie s medvědím česnekem – připravili jsme pro vás dvě varianty – a) banán, jablko, medvědí česnek nebo b) banán, řepa, medvědí česnek. Více informací zde.
Medvědí česnek působí pozitivně i na krevní tlak a hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Navíc krev čistí a má kladný vliv rovněž na srdce. Zároveň představuje výtečnou prevenci proti kardiovaskulárním chorobám. Kromě toho si umí poradit s plísněmi, mykózami či bakteriemi, stejně jako s parazity ve střevech. Využíván je rovněž při potížích se zažíváním včetně průjmů. Doporučován bývá i při chřipce a nachlazení, ale také při problémech horních cest dýchacích. Navíc působí močopudně, antibioticky a antioxidačně. Někdy je dokonce dáván do souvislosti s pomocí při nádorových onemocněních.
Medvědí česnek v kuchyni
Jak už jsme zmínili, česnek medvědí používejte v co nejčerstvějším stavu. Tato rostlina chutí připomíná „klasický“ česnek, nicméně není tolik aromatická. Můžete si ji jednoduše dát na chléb s máslem, ale také přidat do salátů. Čerstvá nať je velmi vhodná k dochucení polévek či omáček, případně k masu. Výborně se hodí i do rizota a listy můžete použít jako náhražku špenátu. Jestliže tedy prozatím medvědí česnek v kuchyni nepoužíváte, počkejte na jaro a zařaďte jej do svého jídelníčku.
Vyzkoušet můžete recept na salát s medvědím česnekem. Listy rostliny omyjte a nakrájejte. To samé potom udělejte i s rajčaty a smíchejte. Pak už jen stačí přidat olivový olej, sůl a pepř. Připravit si můžete také pesto s medvědím česnekem. Rozmixujte přibližně 1 větší svazek medvědího česneku, přidávejte postupně 4 lžíce rostlinného oleje, po rozmixování přidáme 20 až 40 g nastrouhaného nebo najemno nakrájeného parmazánu a dle libosti dochutíme solí. A máte hotovo!
Naše foto recepty z medvědího česneku:
Pěstování česneku medvědího
Medvědí česnek si je možné vypěstovat ze semen nebo z cibulek, které byste měli umístit do půdy v období od září do listopadu, tedy v průběhu podzimních měsíců. Stanoviště je vhodné vybírat s ohledem na skutečnost, že se jedná o lesní bylinku. Z toho vyplývá, že jí nejvíce vyhovuje stín, stejně jako dostatek vláhy a hlinitopísčitá půda. Pokud nemáte zahradu, můžete si tuto rostlinku vypěstovat také v nádobě na balkóně, přičemž ani v tomto případě se vhodné podmínky nemění.
Fotogalerie:
Výborný článek, tyto kapky občas užívám a pomáhají!