Meduňka lékařská je léčivá bylinka, která má příjemnou vůni a chuť. Připravit si z ní přitom lze zdravý meduňkový sirup, ale využít ji lze i při vaření.
Výskyt: meduňka lékařka původně rostla především ve východní části Středozemí, a to včetně Malé Asie. Na našem území se pěstuje, občas ovšem také zplaňuje. Můžete si ji tedy někdy natrhat i ve volné přírodě.
Popis a účinné látky: tato bylinka z čeledi hluchavkovitých může dorůstat až do výšky 1,5 metru. Její listy jsou vstřícné, vejčité a hrubě pilovité, květy mají bílou barvu a vyrůstají po třech až šesti v lichopřeslenech v paždí horních listů. Objevují se přitom od května do června. Meduňku je možné využít hned několika způsoby, neboť obsahuje látky jako silice, organické kyseliny, třísloviny, případně látky s dezinfekčním účinkem.
Užitečné části: uplatnění nacházejí především čerství listy a nať.
Meduňka jako léčivá rostlina
Meduňka lékařka patří mezi účinné léčivky, k čemuž ostatně odkazuje už její druhový název. Nálev z bylinky může mít kupříkladu zevní uplatnění. Takto připravené obklady mají totiž pozitivní účinky na různé opary, otoky či pohmožděniny, stejně jako na dlouhodobé problémy – mohou je tedy využívat např. lidé trpící revmatismem. Zároveň má ovšem příznivý vliv i na pleť či mastné vlasy, bývá tedy součástí výtažku pro posilující koupele nebo bylinných pleťových masek. Její zevní uplatnění je tedy široké.
Co se týče vnitřního použití (např. ve formě čaje, sirupu či tinktury), tato rostlinka je vyhledávána především pro zklidňující účinky. Působí totiž kladně na psychické problémy, jakou jsou mírnější deprese, úzkosti anebo nespavost. Dále je vhodné užívání při žaludečních poruchách, tzn. třeba při nechutenství, nadýmání či překyselení žaludku. V neposlední řadě pozitivně působí při nachlazení, onemocnění žlučníku, křečích, bolestivé menstruaci či vysokém krevním tlaku. A dodejme, že meduňku mohou bez problémů užívat také děti.
Meduňkový sirup a další využití v kuchyni
Meduňka lékařská je sice bylinka, která je hojně využívána pro své léčivé účinky, ale díky citrónově-mátové vůni a příchuti nalezla uplatnění rovněž v rámci přípravy pokrmů. Jedná se tedy o rostlinku, která by neměla chybět v žádné domácnosti, neboť může blahodárně působit na zdraví celé rodiny a zároveň dodat rodinnému stolování nové chutě i příjemné čichové vjemy. Určitě si ji tedy pořiďte, anebo vypěstujte (viz níže).
Její uplatnění v kuchyni je přitom skutečně široké. Mladé listy této bylinky lze např. nasekat na drobné kousky a následně s nimi dodat výtečnou chuť nejrůznějším zeleninovým salátům. Meduňkou navíc můžete zajímavě dochutit různé mořské plody včetně ryb, některé druhy sýrů, ale také omáčky, marinády, nádivky, ovocné dezerty, krémy apod. Pokud tedy rádi zkoušíte nové kuchyňské ingredience, vyzkoušejte právě tuto.
Z této bylinky si můžete připravit rovněž zdravý meduňkový sirup, který je mj. skvělý pro zklidněnížaludku, případně tinkturu z meduňky, jíž můžete využít pro celkové zklidnění organismu. Připravit si je možné rovněž meduňkový čaj, jehož výroba není vůbec složitá. Stačí dvě lžíce sušené natě zalít horkou vodou a přikrýt. Poté necháte odstát cca 10 či 15 minut, nálev přecedíte, případně osladíte a máte hotovo.
Pěstování meduňky lékařské
Velkou výhodou meduňky je její snadné pěstování. V podstatě každý si může vypěstovat tuto bylinku na zahradě, případně v okenním truhlíku či v nádobě na balkoně. Semena se venku vysévají do pařeniště počátkem jarního období, tedy ideálně v březnu. Na záhon pak vysazujte sazenice o velikosti zhruba 5 cm. Ty si přitom můžete pořídit i v zahradnictví. Bylinka se velmi rychle a dobře rozrůstá, a to především v případě, vysadíte-li ji na slunné stanoviště.
Meduňka potřebuje rovněž propustnou humózní půdu, přičemž byste ji měli zajistit dostatek vláhy (pravidelnou zálivku). Jednoduše se přitom rozmnožuje semeny i řízky. Po sklizení (ideálně mladších rostlin) je samozřejmě možné okamžitě využít čerstvé listy a nať. Pokud tyto části ovšem ihned nevyužijete, lze je usušit přirozeným teplem v sušší a vzdušnější místnosti a následně jednoduše skladovat v papírových sáčcích či tmavších nádobách bez přístupu vzduchu.
Fotogalerie:
Napište komentář