(Ne)jen dětem pro radost můžete snadno vyrobit bylinková lízátka. Obecně je mateřídouška velmi zdravá bylinka, a to především díky přítomnosti vysokého množství silic. Tím se ostatně podobá i jiným rostlinám z čeledi hluchavkovitých jako např. rozmarýnu. Jedná se přitom o velmi účinné antiseptikum. Tymián se doporučuje při zažívacích obtížích, vhodný je tedy např. při průjmech či nadýmání, ale rovněž při zánětech. Pozitivně působí také v průběhu onemocnění horních cest dýchacích a můžete jej vyzkoušet i v případě, trápí-li vás nachlazení, kašel nebo bolest v krku.
Teď již ale k samotné přípravě výborných lízátek. Vyrobili jsme sice lízátka mateřídoušková, ale můžete použít libovolné bylinky, například mátu, lípu, bezový květ, šalvěj (tu pro malé děti raději ne).
Fáze 1:
Připravíme si 100 g třtinového cukru, 2 lžíce medu, citron a hrst usušené mateřídoušky.
Fáze 2:
Hrst usušené bylinky rozdrtíme v hmoždíři na jemný prášek
a následně ještě osijeme přes jemné sítko.
Fáze 3:
100 g třtinového cukru (můžete částečně nahradit i bílým) si nasypeme na teflonovou pánev. Přidáme 2 lžíce medu a mírně zahříváme, aby se nám cukr začal rozpouštět. Chce to trpělivost, lépe se rozpouští cukr s jemnějšími krystalky. Přidáme lžičku citronové šťávy a již připravenou mateřídoušku.
Fáze 4:
Vše spojíme, že je hmota na lízátka hotová poznáme tak, že krystalky cukru jsou zcela rozpuštěné. Ještě teplou hmotu nalijeme do tvořítek na lízátka a necháme zatuhnout. Potom už jen zabalíme do povoskovaného papíru (postačí i pečící papír).
Lízátka uchováváme raději v chladu, aby se neroztopily při vyšší teplotě a neztratily svůj tvar. Lízátka jsou nejen voňavé po bylince, ale také si zachovají i účinné látky použité bylinky.
Napište komentář