Matcha patří mezi nápoje, které jsou vhodné naprosto pro všechny. Kladně totiž působí na naše psychické i fyzické zdraví a využít ji mohou i sportovci.
Matcha je zelený mletý čaj, který má svůj původ v Japonsku. Už přes 800 let se zde používá k čajovému obřadu, a to zejména v průběhu zenových ceremoniích. Oblibu si ovšem získal také u samurajů, tedy bojovníků sloužících císaři nebo svému pánu. V moderní době se ovšem jeho znalost rozšířila prakticky do celého světa. Na jednu stranu se jedná o součást procesu přejímání východních kultur, nicméně matcha má také nezanedbatelné léčivé účinky, kterými převyšuje ostatní zelené čaje.
Matcha čaj zklidňuje, dodává energie a zrychluje metabolismus
Zelený čaj je zdravý jako takový. V čem tedy spočívá výjimečnost matchy? Především v konzumaci celých listů. Zatímco u ostatních zelených čajů je list po vylouhování v horké vodě bez užitku vyhozen, v tomto případě se rozemele s vodou a následně je zkonzumován. Do lidského těla se tedy dostanou všechny účinné látky! Jaké to jsou? Listy matchy obsahují vysoké množství antioxidantů, a to včetně účinného epigalokatechin galátu (EGCG), dále pak vitamíny, minerály, vlákninu, l-theaniny či teofylin.
Matcha čaj má hned několik významných vlivů na lidské zdraví. Tak například samurajové jej používali před bitvou, protože zklidňuje, přináší harmonii a zároveň dodává energii. Dokáže totiž stimulovat kardiovaskulární systém. Za tyto účinky je „zodpovědný“ především výše zmíněný alkaloid teofylin, tedy ne kofein, který je v matchě obsažen v minimálním množství. K uvolňování energie díky tomu dochází postupně, a to navíc bez negativních „kofeinových“ vlivů. Vzhledem ke svým zklidňujícím účinkům jej navíc často používají lidé, kteří se věnují meditaci.
Matcha čaj má ovšem i další pozitivní účinky. Přítomné antioxidanty totiž pomáhají mnohem efektivněji spalovat tuky, neboť se při jeho konzumaci výrazně zrychluje metabolismus. Rozhodně jej tedy můžeme doporučit tem, kteří vyhlásili „válku“ obezitě. Matcha je díky všem těmto vlastnostem neustále oblíbenější u vyznavačů zdravého životního stylu. Navíc dosud nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, pouze děti a těhotné a kojící ženy by čaj neměly konzumovat ve větším množství.
Další využití čaje matcha
Vzhledem k výše zmíněným pozitivními účinkům na lidské zdraví se konzumace matcha čaje již poněkud vymyká jeho tradičnímu rámci čajového obřadu a je stále více používán také k jiným účelům. Uplatnění tedy kupříkladu nalézá při přípravě zmrzliny, gelata, nealkoholických či alkoholických nápojů, čokolády apod. Je tedy pouze na vás, k čemu jej využijete. Fantazii se meze nekladou, takže jistě přijdete na mnoho způsobů uplatnění. Přidat ho ostatně lze např. do smoothie.
Tradiční příprava matcha čaje: přes sítko prosejeme 2g matcha čaje do hrnečku, zalijeme horkou vodou 100 až 150 ml a bambusovou metličkou rozmeteme do té doby, než je čaj zpěněný. Poté je hotový.
Moderní příprava matcha čaje: tradiční příprava čaje matcha už je také nahrazována modernějšími a rychlejšími způsoby. Dnes jej stačí nasypat do šejkru, přilít 1 dl studené a 2 dl horké vody a protřepat. Následně je ještě nutné před otevřením upustit páru horním víčkem, ale pak už budete mít hotovo.
Speciální pěstování čajových keřů
To, proč je matcha v mnoha ohledech specifická, způsobuje už její pěstování. Připravuje se totiž z vysoce kvalitních listů čajovníku Tencha pocházejících z nejvyšších tříd čaje Gyokuro. Čajové keře jsou navíc zhruba tři týdny před sklizní chráněny před slunečními paprsky, což snižuje rychlost fotosyntézy a zpomaluje růst rostlin. Ptáte se proč? Činí se tak proto, že listy budou mít následně tmavší odstín zelené barvy a zároveň dochází ke stimulaci chlorofylu (rostlinná varianta živočišného krevního barviva, tedy hemoglobinu) a aminokyselin.
Upozorňujeme: nevýhodou matcha čajů může být jejich cena, která není zrovna nejnižší a také pro mnohé z nás jeho chuť, ale minimálně vyzkoušet ho stojí opravdu za to. Řadě lidí navíc tento nápoj chutná, takže se jeho konzumace netřeba obávat.
Napište komentář