Mango je oblíbené po celém světě. Toto ovoce oválného tvaru, které se vyznačuje sladkou chutí, je zdrojem řady cenných látek, takže člověku dokáže pomoci s mnoha neduhy. Jedná se přitom o 10 až 15 cm velký plod mangovníku, jenž se pěstuje na mnoha místech, neboť pravděpodobně jde o nejpěstovanější ovoce na planetě Zemi. Už samotný název „mango“ ovšem vyvolává pocit exotiky. Jeho původní domovinou je skutečně jižní a jihovýchodní Asie, kde se pěstuje přes 4 000 let. Není tedy divu, že jej stále nejčastěji naleznete především v receptech různých asijských kuchyní, ač se postupně stává běžným ovocem i v českých domácnostech.
Mango může mít rozličnou barvu od žluté a oranžové, přes červenou či fialovou až po zelenou. Záleží právě na odrůdě, která se liší dle oblasti. Mangovník se nejčastěji pěstuje v Indii a někde je toto ovoce dokonce považováno za národní plod. Jedná se např. o Filipíny. Zdejší plody navíc mají opravdu co nabídnout, neboť jsou od roku 1995 uvedeny v Guinessově knize rekordů jako nejsladší ovoce na světě! Proto jsme neváhali a při návštěvě tohoto ostrovního státu v jihovýchodní Asii samozřejmě vyrazili na farmu na mango, o čemž se můžete přesvědčit na fotografiích.
Aktuálně v každém případě existuje více něž 1 000 odrůd a některé plody mohou vážit až 2 kg. Mangovníku se nejvíce daří v teplejších, a to převážně tropických oblastech, přičemž bývá pěstován právě na farmách podobných těm filipínským. Ať už je ale pěstován kdekoli, většinou se roubuje či vysazuje ze semene, a vzhledem ke svému původu vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště. Navíc je velmi náročný na teplotu, která by se v době vegetace měla pohybovat zhruba mezi 24 a 27 °C. Pokud má dobré podmínky, semenáče plodí cca po 6 letech od vysazení.
[supsystic-gallery id=’32‘]
Napište komentář