Ačkoli je u nás majoránka známá především jako koření, nelze opomenout její příznivé účinky na lidské zdraví. V lidovém léčitelství se ostatně používá odedávna, a to např. na trávení.
Výskyt: původní domovinou majoránky zahradní je Středomoří, konkrétně oblast severní Afriky. Už ve starověku byla pěstována ve velkých civilizacích (Egypt, Řecko nebo Řím) a postupem času se rozšířila po celém evropském kontinentu, kde se stala oblíbeným zdravým kořením, což platí do dnešních dnů.
Popis a účinné látky: majoránka zahradní je trvalka z čeledi hluchavkovitých. Do této skupiny mimochodem
patří rovněž bazalka nebo oregáno, tedy další hojně využívané kuchyňské koření. Ačkoli jde o vytrvalou rostlinu, nevyhovuje jí chlad, takže se u nás pěstuje převážně jako jednoletka (viz níže). Tato bylinka se vzpřímenou lodyhou může dorůstat do výšky i přes půl metru. Má oválné listy a květy tvoří střapce, většinou bílé, někdy i narůžovělé. Majoránka přitom kvete v období od června do září. Nadzemní část rostliny obsahuje silice, flavonoidy, třísloviny, terpeny anebo arbutin. Přítomny jsou ale i další účinné látky.
Užitečné části: využívána je nať, tedy celá nadzemní část rostliny.
Léčivé účinky majoránky zahradní
Ačkoli je u nás majoránka známá především jako koření, nelze opomenout její příznivé účinky na lidské zdraví. V lidovém léčitelství se ostatně používá odedávna. Především má pozitivní vliv na trávicí soustavu. Příznivě ovlivňuje tvorbu žaludečních šťáv a zmiňovány jsou i její žlučopudné vlastnosti. Právě žluč je přitom důležitá součást procesu trávení. S pomocí majoránky zahradní si pak můžete pomoci i při žaludečních křečích, nechutenství nebo nadýmání, takže vám uleví od různých neduhů, které jsou spojeny se zažíváním.
Rostlina působí rovněž protikřečově, takže pokud obdobný problém, můžete ji vyzkoušet. Účinkuje také při ženských onemocněních, protože posiluje dělohu. Kladný vliv může mít i při nachlazení, kašli a migrénách. Na všechny tyto potíže přitom zabírá čaj z majoránky. Ten lze navíc využít i při různých psychických obtížích, takže dovede pomoci při nervové slabosti anebo nespavosti. Jak vidno, majoránka v žádném případě není pouze kořením, ačkoli i v tomto ohledu je výtečná…
Majoránka jako koření v kuchyni
Celá rostlina příjemně voní a má i výraznou chuť, takže dokáže dochutit spoustu jídel. Používána je do polévek a omáček. Dále je nedílnou součástí mnoha gulášových receptů a velmi se hodí k bramborám a různým druhům masa (např. k zabíjačkovým specialitám nebo zvěřině). Používána ovšem bývá i do zeleninových salátů. Vzhledem k výše popsaným pozitivním účinkům na trávení je majoránka doporučována v kombinaci s jídly, která se těžko tráví (luštěniny, zelí a tučné pokrmy).
Majoránka dodává typickou chuť mnoha populárním pokrmům. Jen těžko si bez ní dovedeme představit např. bramboráky, čočkovou polévku anebo bramboračku. Jak už jsme ale uvedli výše, využít ji můžete i při přípravě zdravých nápojů. Vyzkoušet je kupříkladu možné recept na čaj z majoránky zahradní. Jednu lžičku sušené majoránky zahradní zalijete šálkem vroucí vody. Pak necháte tři minuty louhovat a scedíte. Během několika málo minut tak máte hotovo a budete moci pít s celou rodinou.
Doporučujeme: podle našeho receptu si lze připravit také výtečný zdravý pokrm, jehož je majoránka součástí. Jedná se o polévku z hlívy ústřičné, což je zdravá polévka (nejen) na sobotní oběd, kterou si můžete také jednoduše uvařit doma.
Pěstování majoránky zahradní
Majoránka zahradní bývá nejčastěji pěstována na zahradě, jak ostatně napovídá její druhový název, ale lze ji vypěstovat i v truhlíku. V každém případě vyžaduje plné slunce, a pokud možno místo, které je chráněno před větrem. Půda by měla být propustná a humózní. Majoránka zahradní potřebuje pravidelné hnojení a měla by mít i dostatek vláhy. Na druhou stranu to se zálivkou není nutné přehánět, protože nároky na vodu nemá nejvyšší. A na závěr doplňme, že semínka je optimální zasadit na počátku dubna, tedy s příchodem jarních měsíců. Mějte tedy po ruce připravena semena.
Napište komentář