Maceška neboli violka trojbarevná není pouze krásnou bylinkou, ale vzhledem k obsahu účinných látek se jedná rovněž o zajímavou léčivku.
Výskyt: maceška trojbarevná roste takřka po celém evropském kontinentu, ale rozšířila se i do dalších oblastí světa. Díky expanzi Evropanů ji totiž nalezneme také v Severní Americe i jinde (např. v některých oblastech Asie). V České republice se přitom vyskytuje celkem hojně, a to na většině území.
Popis a účinné látky: tato jednoletá bylinka je řazena do čeledi violkovitých. Dorůstá obvykle do výšky 30 cm, někdy ale může být vyšší. Lodyha je hranatá a listy řapíkaté. Violka trojbarevná kvete od dubna či května do srpna a její květy nejsou jednobarevné (většinou žlutobílé a modré až fialové), jak ostatně dokládá její druhový název. Plodem je tobolka. Z účinných látek stojí za to jmenovat především vitamíny C a E, minerály, flavonoidy, třísloviny, saponiny, silici a sliz.
Užitečné části: někdy jsou používány pouze květy, jindy celá nadzemní část kvetoucí rostliny. Konkrétně bývá využívána sušená nať.
Léčivé účinky macešky trojbarevné
Maceška trojbarevná není pouze krásnou bylinkou, ale vzhledem k obsahu výše zmíněných účinných látek se jedná rovněž o zajímavou léčivku. Předně chceme zmínit její protizánětlivé účinky, které bývají kupříkladu využívány při kožních potížích. Sužují-li vás tedy problémy jako akné, ekzémy, časté svědění pokožky či zvýšená tvorba lupů, koupel z macešky vám může pomoci. K léčbě kožních nemocí je ostatně používána i u dětí. Tuto bylinku lze tedy používat zevně, a to několika způsoby (viz níže).
Violka je zároveň využívána i vnitřně. Potom totiž působí nejen proti již zmíněnému akné, ale dokáže rovněž zmírnit kašel a rozpouštět hleny, což nachází uplatnění např. při nachlazení. Violka navíc slouží rovněž k podpoře látkové výměny (metabolismu), k čištění krve a vůbec k podpoře kardiovaskulárního systému. Stimuluje totiž např. oběhovou soustavu a kladně působí i na srdeční činnost. Pozitivní vliv má navíc i na vylučování moči. Můžete tedy rovněž vyzkoušet její diuretické (močopudné) účinky.
Jak macešku trojbarevnou použít?
Už jsme zmínili, že jsou používány buď květy či celá nadzemní část kvetoucí rostliny, kterou byste měli seříznout těsně nad zemí. Ovšem pozor! Následně je důležité macešku usušit, neboť využívání čerstvé bylinky se nedoporučuje. Je totiž lehce jedovatá a právě proces sušení toto negativum odstraňuje. Ani pak by však neměla být konzumována ve větším množství, a to především těhotnými a kojícími ženami. Ostatní však čaj ze sušené macešky mohou pít dvakrát až třikrát denně.
Pokud si chcete čaj z violky připravit doma, můžete si bylinku sami vypěstovat (viz níže), případně natrhat ve volné přírodě a usušit. V obchodech však také máte k dispozici sušenou nať. Při přípravě čaje totiž budete potřebovat pouze 1 lžičku sušené natě macešky trojbarevné, kterou zalijete 2 decilitry vroucí vody a necháte louhovat přibližně 12 minut. Potom už jen scedíte a nálev vypijete teplý po doušcích, a to např. při nachlazení. Kromě toho si můžete připravit také koupel nebo nálev k oplachování nemocných tkání. Tyto prostředky jsou optimální k využití zevních účinků.
Upozorňujeme: s touto bylinkou je blízce příbuzná také fialka (violka) vonná, ze které si můžete rovněž připravit čaj, ale také sirup. Jedná se přitom o účinné pomocníky při (dráždivém) kašli.
Pěstování violky trojbarevné
Violka trojbarevná u nás roste ve volné přírodě a právě z ní a dalších volně rostoucích druhů vzešlo velké množství pěstovaných odrůd. Jejich krásný a rozmanitý vzhled je již drahně let využíván pro okrasu zahrádek po celé České republice. Bez problémů ji tedy můžeme zařadit mezi okrasné rostliny. Semena vysejte na jaře, a to do trávníku, případně k okraji skalky. Maceška trojbarevná totiž preferuje polostín. S jejím množením přitom nebudete mít velké starosti. Časem se totiž začne množit tzv. samovýsevem a za čas už bude zdobit vaši zahrádku. Navíc ji budete mít k dispozici jako účinnou léčivku.
Tip na závěr: velmi dobré protizánětlivé účinky mají rovněž další bylinky. Patří mezi ně např. sléz lesní. Podle našeho receptu si navíc můžete připravit doma rovněž obklad z bezových listů či hydrolát ze šeříku.
Napište komentář