Lyofilizace, neboli sušení mrazem, je metoda využívaná napříč obory k nejrůznějším účelům. Stále častěji se využívá pro konzervaci ovoce. Jaké má sušení ovoce mrazem výhody?
1) Ovoce si zachová barvu a tvar
Neplatí to samozřejmě absolutně. Ve srovnání s jinými metodami konzervace ovoce (kompotování, klasické sušení apod.) ale sušení mrazem v největší míře zachovává původní tvar a barvu ovoce. Snadno tak poznáte, že jahoda je jahoda a malina je malina. Poznali byste ale, že rozinka byla původně hroznovým vínem?
Protože je lyofilizované ovoce na pohled velice hezké, je oblíbenou pochoutkou dětí. Používá se také na zdobení v cukrařině. Velice populární jsou například tabulky čokolád s tímto ovocem.
2) Zachová si většinu minerálů a vitaminů
Sušení ovoce mrazem je velice příznivé k nutričním hodnotám. Z ovoce je vyjmuta prakticky jen voda. Všechny prospěšné (vitamíny a minerály) i chutné látky (sacharidy) v ovoci zůstávají. Konzumace tohoto typu ovoce je tak velice zdravá.
Alternativní způsoby, jak prodloužit životnost ovoce, takto šetrné nejsou. Obsah vitaminů a minerálů v ovoci klesá jak v případě klasického sušení, tak v případě kompotování.
3) Lyofilizované ovoce má dlouhou trvanlivost
Praktickým benefitem lyofilizace je prodloužení životnosti. Ovoce je zbaveno bakterií i všech zárodků nepřiznivých pro jeho životnost. Díky absenci vody máte jistotu, že ovoce sušené mrazem nezahnije nebo jinak nedegraduje.
Díky tomu, že je takové ovoce při zakoupení zpravidla neprodyšně uzavřeno, může před otevřením vydržet dokonce i roky.
Díky tomu můžeme mít i během zimy a jara na pultech obchodů ovoce (mluvíme například o jahodách, malinách či borůvkách), které přitom dozrává až v létě či na podzim – a může jít o ovoce českého původu vypěstované přirozeně.
Doma se pak takové ovoce snadno skladuje. Můžete ho mít například ve spíži vedle oblíbeného müsli.
4) Žádné přidané látky
Lyofilizace je procesem, který nevyžaduje žádné speciální konzervační látky. Celý princip funguje jen na základě hlubokého zmražení a podtlaku. Díky tomu se nemusíte obávat toho, že by ovoce bylo nějakým způsobem „kontaminováno“, nebo jste do sebe ládovali „éčka“ jako v případě mnoha jiných potravin. Lyofilizované ovoce je zdravotně zcela nezávadné a doporučí vám ho ke konzumaci v každém výživovém poradentství.
5) Křupe to! A chutná skvěle
Kromě toho, že ovoce sušené mrazem kvůli absenci vody křupe, se nic nemění. Chuť odpovídá ovoci v přirozeném stavu, jen je koncentrovanější. Navíc v puse příjemně křupe a může tak nahradit nezdravé slané pochoutky či jiné „hříchy“, které doma často ujídáme.
Nic se ale nesmí přehánět, kvůli vysokému obsahu cukru byste rozhodně neměli sníst celý sáček na posezení.
Pokud naopak preferujete přirozenou podobu ovoce, můžete lyofilizované ovoce namočit do skleničky nebo do džbánu s vodou. Potravina tekutinu opět nasaje a rázem je velice podobná čerstvému ovoci.
Napište komentář