Longan (dračí oko): nepříliš známé, ale zdravé tropické ovoce

Latinský název: Dimocarpus longan

Longan a jeho léčivé účinky
Longan

Longan (dračí oko) je tradiční součástí čínské medicíny, neboť díky obsahu účinných látek má řadu zajímavých účinků na zdraví.

Výskyt: jedná se o ovocný strom, který roste převážně v tropických oblastech jihovýchodní Asie. Občas se ale pěstuje i v Severní Americe a Austrálii.

Popis a účinné látky: longan je řazen do čeledi mýdelníkovitých a obvykle dosahuje výšky kolem 10 metrů. Jeho listy jsou sudozpeřené a řapíkaté a květenství má charakter bohatě větvené laty. Plody rostou v hroznech a disponují kulatým tvarem, díky čemuž získaly svůj název longan, což ve vietnamštině znamená „dračí oko“. Měří přitom v průměru 3 cm a barvu mají žlutohnědou či šedožlutou. Uvnitř se nachází lesklé semeno. Z účinných látek jmenujme velké množství vitamínu B a C, dále minerálů (např. železo, vápník, hořčík, draslík či zinek), vlákniny, polyfenolů atd.

Užitečné části: používán je plod, který se obvykle loupe a odstraňuje se také semeno.

Longan a jeho léčivé účinky

Longan je tradiční součástí čínské medicíny, neboť díky obsahu účinných látek má řadu zajímavých účinků na zdraví. Tělo např. dokáže chránit proti volným radikálům, má tedy antioxidační vlastnosti, a celkově působí příznivě na imunitu (obranyschopnost) a detoxikaci organismu. Vzhledem k tomu, že se podílí na snižování cholesterolu, má kladný vliv i na kardiovaskulární systém. Pomoci může také s trávením, protože podporuje chuť k jídlu a dokáže zažehnat nevolnost i další žaludeční potíže.

Toto tropické ovoce bývá používáno jako prevence proti různým infekčním onemocněním (např. nachlazení či chřipce) a dokonce se mluví i o rakovině. Nezanedbatelný je vliv longanu na nervový systém, když zklidňuje při psychických potížích, pomáhá při problémech se spánkem a zároveň zlepšuje paměť. Navíc má antiseptické a diuretické (močopudné) vlastnosti. Zevně ho lze použít při kožních problémech a podílí se i na zdraví nehtů a vlasů. Pozitivně působí také na svaly a klouby.

Upozorňujeme: ačkoli tuto vlastnost u nás příliš nevyužijeme, ve své původní domovině je longan považován za účinný protijed při otravách. Jedná se tedy o univerzální léčivý prostředek.

Dračí oko v kuchyni

Určitě byste neměli konzumovat nedozrálé či přezrálé plody, které nechutnají dobře. Jedlá navíc nejsou ani semena. Jakmile ovšem dozrají, mají osvěžující sladkokyselou chuť. Pokud ostatně znáte, jak chutná liči, které je longanu i vzhledově dosti podobné, zhruba víte, co očekávat. Čerstvé plody u nás zatím nejsou příliš dostupné, ale lze si je zakoupit především v kompotech. Hodí se přitom nejen do ovocných salátů a šťáv, ale také při přípravě teplých jídel (např. s rýží).

Ačkoli čerstvé plody neseženete tak snadno, některé obchody jej nabízejí. Prohledejte proto internet a určitě na nějakou možnost narazíte. V Číně se nicméně do jídel nejčastěji přidávají sušené, jež v některých českých kamenných i internetových obchodech také seženete. V každém případě si doma můžete připravit např. zdravé smoothie, když plody očistíte od slupky a semena a v mixéru rozmixujte na pyré. Pak už jen nakrájíte banán na kousky a přidáte do mixéru. Nakonec přilijte kokosové mléko a ještě jednou promixujte.

Mohlo by vás zajímat: ačkoli v dužině obsažená černá semena jsou nejedlá, díky obsahů saponinů nacházejí uplatnění v kosmetice. Vyrábí se z nich kupříkladu šampón na vlasy nebo mýdlo.

Lze longan pěstovat v českých podmínkách?

Longan je citlivý na mráz, takže u nás jej venku pěstovat nelze. Můžete si ho tedy vypěstovat pouze doma, a to jako keř, který nebude plodit. Buď jak buď, semeno (pecku) musíte zasadit do truhlíku zhruba 2 cm hluboko. Rostlinka by se měla objevit cca po 10 dnech. Longanu vyhovuje pravidelné zalévání a občasné hnojení. Teplota v místnosti by navíc měla vždy být nad 10 °C. V každém případě má tato rostlina stejné nároky na pěstování jako liči, které patří do totožné čeledi a je s ní tedy příbuzná. Díky podobnosti je ostatně často nazývána „malým bratrem liči“ nebo dokonce „otrokem liči“.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*