Lípa srdčitá: národní strom Čechů s léčivými účinky

Latinský název: Tilia cordata

Lípa srdčitá na Příbramsku

Lípa srdčitá, která je označováno za národní strom Čechů, bývá odedávna používaná pro své léčivé účinky, které jsou velmi variabilní.

Výskyt: původní domovinu lípy srdčité, která se nazývá rovněž lípa malolistá, je nutné hledat v Evropě, kde roste až po západ Sibiře. Typická je rovněž u nás, kde bývá vysazována i v parcích či alejích. Lípa je dokonce naším národním stromem, což platí i pro další slovanské národy.

Popis a účinné látky: lípa srdčitá je opadavý strom z čeledi slézovitých, který může dorůstat do výšky i přes 30 metrů. Disponuje statným kmenem a košatou korunou, kterou tvoří větve a řapíkaté a srdčité listy (odtud ostatně druhový název). Nažloutlé květy, jež mají výraznou vůni, se objevují pouze v kratším období od konce června do července. Plodem je kulovitý oříšek. Lípa srdčitá obsahuje mnoho účinných látek jako např. slizové polysacharidy, flavonoidy, třísloviny, silice nebo saponiny.

Užitečné části: pro léčivé účinky jsou používány zejména květy s listenem.

Léčivé účinky lípy srdčité

Lípa srdčitá je odedávna používaná pro své léčivé účinky, které jsou velmi variabilní. Její květy mohou zklidňovat (např. při nervovém vypětí) a pomoci lidem, jež trpí hypertenzí (vysokým krevním tlakem). Kladně ovšem působí na celý kardiovaskulární systém, protože zároveň ředí krev, zpevňují cévy a především dokážou snižovat škodlivý LDL cholesterol a fungují také při ateroskleróze (kornatění tepen). Navíc poměrně účinně zabraňují křečím, takže pokud jimi trpíte, nabízí se vám toto řešení.

Čaj z květů lípy srdčité je velmi účinný při chřipce, protože dokáže snižovat horečku, vyvolává pocení (působí diaforeticky), rozpouští hleny a působí i proti kašli, takže účinkuje rovněž v průběhu nachlazení. Lípa je navíc doporučována jako prevence proti angíně pectoris. Pozitivně působí také na trávicí soustavu, jejíž činnost reguluje. Navíc se jedná o vhodný prostředek ke zmírnění potíží s ledvinami a močovým měchýřem. Užívat ji lze rovněž vnějšně, a to při vyrážkách či bodnutí hmyzem.

Využití jednotlivých částí lípy srdčité

Kromě květů jsou kvůli léčivým účinkům používány rovněž listy. V kombinaci s vínem je lze přikládat na popáleniny. Navíc se využívá rovněž dřevo (např. v řezbářství) a lýko (výroba provazů apod.). Na tomto místě se však budeme nadále zabývat květy. Z nich se dá připravit zdravý čaj a jejich nektar sbírají včely, takže uplatnění nachází i lipový med. Ten se dá použít k namazání na chleba či v různých salátech. Navíc jej lze využít na místo cukru, protož jde o jeho zdravější alternativu.

Pokud chcete vyzkoušet účinky, máme pro vás recept na lipový čaj. Stačí jednu lžíci lipového květu zalít sklenicí vroucí vody a nechat vylouhovat. Pak stačí pít třikrát denně. Doma si navíc můžete sami připravit i vlastní lipový med. Půl kg květů z lípy srdčité namočíte do 4 litrů vody a necháte přes 24 hodin louhovat se 4 lžičkami kyseliny citrónové. Následně scedíte přes plátno a dáte vařit. Přidáte 2,5 kg cukru (optimálně třtinového), občas zamícháte a čekáte, dokud směs nezhoustne.

Lípa srdčitá a pěstování

Lípě srdčité se v našich podmínkách daří, takže si ji lze i vysadit. Co se týče půdy, ideální je hlinitá či jílovitá zemina. Zároveň by měla být zásaditá, případně mírně kyselá. Tento strom vyžaduje i mírně vlhké nebo mírně suché prostředí, které by mělo být optimálně mimo městskou zástavbu, protože mu příliš nevyhovuje znečištění. Vyžaduje naopak polostinná či slunná stanoviště. K množení přitom dochází za pomoci semen. Doplňme, že lípa srdčitá se může dožívat až 600 let, ale některé (např. Žeberská) žijí i přes 700 let, na jednom místě tedy vydrží opravdu dlouho!

Tip na závěr: léčivé účinky nemá jen lípa srdčitá, ale i další stromy, které běžně rostou v našich podmínkách jako např. bříza bělokorá. Navíc si můžete kupříkladu připravit tinkturu z topolu černého, jež účinkují při různých neduzích, případně dubové kapky, které představují skvělou ochranu kůže a sliznice.

Sdílet příspěvek:

Mátový olej (recept) – zbaví Vás únavy a deprese

Oleje, masti a tinktury
27/06/2020 Petr Sivok 0
Rostlina má poměrně výraznou chuť, takže není divu, že jeden z lidových názvů zní „pepřová máta“. V kuchyni se tato bylinka, respektive její listy používají k dochucování omáček, salátů a někdy bývají využívány i při přípravě různých [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*